Инфоурок Другое Другие методич. материалыКөпжақтар және олардың беттері мен көлемдерін табуға есептер шығару

Көпжақтар және олардың беттері мен көлемдерін табуға есептер шығару

Скачать материал

 

 

 

 

 

№ 55 орта мектебі

 

 

 

Ашық  сабақ

 

 

Тақырыбы:   Көпжақтар және олардың  беттері мен көлемдерін

табуға  есептер шығару

 

 

 

 

 

 

 

 

Пәні: геометрия

 

Сыныбы:  11  «А»

 

Пән мұғалімі:  Курбанова Т.Ш.  -  II санатты  математика  пәні мұғалімі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың мақсаты: 

1.       Оқушының көпжақтар және олардың көлемдерін табудағы білімдерін жүйелеу және кеңейту;

2.       Оқушылардың есеп шығару дағдыларын арттыру, ой -өрісін дамыту, жаңашылдық, ғылым мен техниканың жетістіктерін пайдалана білуге үйрету;

3.       Оқушыларды еңбекке баулу, сыйластыққа және ұйымшылдыққа, алдарына қойған мақсатқа жетуге тәрбиелеу;

Сабақтың типі: өткен сабақты пысықтау

 

Сабақтың түрі: жарыс сабағы

 

Сабақтың әдіс-тәсілі: есептер шығару

 

Пән –аралық байланыс: сызу

 

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, плакат, үлестірмелі қима қағаздары

 

Болжамданған нәтиже: көпжақтар көлемін табуды толық меңгеру

 

Сабақтың жоспары:

 

I.    Ұйымдастыру кезеңі                                         

 

II.  а) Қайталау сұрақтары                                        

      ә) көпжақтардың сызбасын салу

      б) «Қазақстан» сөзжұмбағын шешу                  

      в) «Дұрысын тап»                                              

 

III. а) «Тез және жылдам» есептер                         

      ә) Электронды оқулықпен жұмыс                   

      б) есептер шығару                                                

 

IV.  Сабақты бекіту                                                  

       Топтық жарыстың нәтижесі

V.  Оқушыны бағалау                                               

VI. Үйге тапсырма                                                       

 

 

   

 

 

 

 

 

Сабақтың барысы:

 

I.                  Ұйымдастыру кезеңі.

 

Оқушыларды түгендеу. «Білімгерлер» және «Тапқырлар» топтарын белгілеу

 

II.               Қайталау сұрақтары  

     

а) Қайталау сұрақтарын қою. Әр топтан 1 оқушы тұрғызып 3 сұрақтан қою.

ә) Әр топтан 1 оқушы шығып, интерактивті тақтаны пайдалана отырып, берілген көпжақтың сызбасын салу

б) «Қазақстан» сөзжұмбағын  шешу

1. Табандары өзара ұқсас (гомотетиялы) көпбұрыштар, бүйір жақтары трапециялар.(қиық пирамида)

2. Барлық қырлары тең болатын үшбұрышты пирамида (тетраэдр)

3. Барлық бүйір қырлары параллель болатын көпжақ (призма)

4. Табаны параллелограмм болып келген призма (параллелепипед)

5.Параллелепипедтің параллель және тең болатын жақтары (қарама-қарсы)

6. Табандары дұрыс көпбұрыштар болып келген тік призма (дұрыс)

7. Бүйір қырлары табандарына перпендикуляр болатын призма  (тік призма)

8. Дұрыс қиық пирамиданың биіктіктері (апофема)

9. Призманың параллель жазықтықтарда жатқан бөлігі (табан)

 

 

 

 

Қ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

З

 

   

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

С

 

Т

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Н

 

 

    

 

 

 

   в) «Дұрысын тап» (Берілген  көпжақтардың формулаларын дұрыс тауып, орнына қою)

 

Көпжақтар

Призма

тік призма

параллелепипед

Пирамида

Дұрыс пирамида

Қиық пирамида

Көлемі (V)

 

 

 

 

 

 

 

Бүйір беті Sб/б

 

 

 

 

 

 

Толық беті Sт/б

 

 

 

 

 

 

 (параллелепипед көлемі)

 ( Тік призма бүйір беті)

  (дұрыс пирамида бүйір  беті)

Дұрыс қиық пирамида бүйір беті)

 (призма көлемі)

(пирамида  көлемі)

 (Тік бұрышты параллелепипед диагоналы)

  (Дұрыс қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданы)

(призма)

 (қиық пирамида көлемі)

 

 

 

 

 

 

 

 

           

III.           а) «Тез  және  жылдам»     

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ә)  Электронды оқулықпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

б) Тест тапсырмалары

1.     Тік  бұрышты призманың табаны катеттері 6 см және 8 см болып келген тік бұрышты үшбұрыш.Призманың биіктігі 7 см болсын, онда оның толық бетінің ауданын табыңыз.

A)’ 216 см3

B)  168 см3

C)  48 см3

D)  192 см3

E)  264 см3

2.     Тік бұрышты параллелепипедтің биіктігі 8 см, табан қабырғалары 5 см және 6 см.Төменгі табанының кіші қабырғасы және оған қарама-қарсы жатқан жоғарғы табанының қабырғасы арқылы өтетін қиманың ауданын есептеңіз.

A)  54 см2

B)  48 см2

C)  39 см2

D)’50 см2

E)  52 см2

3.     Тік призманың табаны -тең бүйірлі тікбұрышты үшбұрыш. Оның катеті 3 см.Төменгі табанының катеті және жоғарғы табанының осы катетке қарсы жатқан төбесі арқылы жүргізілген қиманың ауданы 7,5 см2. Призманың көлемін табыңыз.

A)  16 см3

B)  19 см3

C)’ 18 см3

D)  20 см3

E)  15 см3

4.     Тік призманың табанында жатқан үшбұрыштың  бір қабырғасы 2 м, ал қалғандары 3 м-ге тең. Призманың бүйір қыры 4 м.Осы призма мен көлемдері бірдей кубтың қырын табыңыз. ()

A)   2

B)  

C)  

D) 

E)  

5.     Тік призманың табанындағы қабырғалары 10,10 және 12 болатын үшбұрыш.Кіші бүйір жағының диагоналі табанымен 600 бұрыш жасайтын болса, көлемін табыңыз.

A) 

B)   480

C)  

D) 

E)   400

6.     Тік параллелепипедтің табанының бұрыштарының бірі 300 болатын параллелограмм.табан ауданы 4 дм2, ал бүйір жақтарының аудандары  6 дм2 және 12 дм2. Параллелепипедтің көлемін табыңыз.

A)  10 дм3

B)   ‘ 12дм3

C)   14 дм3

D)  16 дм3

E)   8 дм3

 

ә) Есептер шығару (үлестірмелі қима қағаздары)

«Білімгерлер»  тобына:

1.     Көлбеу призманың бүйір қыры 15 см және табан жазықтығына 300 бұрыш жасай көлбеген.Призманың биіктігін табыңдар.

2.     Үшбұрышты көлбеу призманың бүйір қырларының ара қашықтықтары 2см, 3см және 4см, ал бүйір қырлары 5 см ге тең.Призманың бүйір бетін табыңдар.

3.     Пирамиданың табаны катеттері 6 және 8 болатын тікбұрышты үшбұрыш. Пирамида биіктігі . Көлемін табыңыз.

 

     «Тапқырлар» тобына:

      1. Төрт бұрышты дұрыс призманың табан ауданы 144 см2, ал биіктігі              

          14 см.Призма диагоналын табыңдар.

      2. Тік параллелепипедтің табан қабырғалары 3 см және 8 см.олардың

          арасындағы бұрышы 600.Бүйір беті 220см2 ге тең.Толық бетін   

          табыңдар.

 3.Төртбұрышты дұрыс пирамиданың бүйір бетінің ауданы  см-ге тең,

     табанының қабырғасы 2 см –ге тең.Пирамиданың көлемін табыңыз.

 

IV.            Сабақты бекіту                  

          Топтық жарыстың    нәтижесі бойынша оқушыларды бағалау, қосымша сұрақтар беру арқылы сабақты қорытындылау.

V.               Оқушыны бағалау 

Сұрақ

 

 

  

 

 Балл

Қайталау сұрақтары

көпжақтардың сызбасын салу

«Қазақстан» сөзжұмбағын шешу

«Дұрысын тап»

Тез және жылдам

Электронды оқулықтағы есептер

Тест тпсырмалары

Үлестірмелі қағаздағы есептер

Жалпы бағалау

1

балл

«2»

балл

«2»

балл

«3»

балл

«3» балл

«4»

балл

«2»

балл

«5»

балл

«5»20-22

«4»15-19

«3»10-14

 Білімгерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапқырлар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Көпжақтар және олардың беттері мен көлемдерін табуға есептер шығару"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Инженер лифтового оборудования

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
