Сабақтың өтілетінкүні
|
Пәні
|
Класс
|
Өткізетін
мұғалім
|
Кабинет
|
19.01.2016.
|
Алгебра
|
8
|
Сейткалиев Алмас
Узакбаевич
|
12
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Квадрат
теңдеулерді шешу тәсілдері
|
Мақсаты
|
Квадрат
теңдеулерді шешу тәсілдерін қайталау және оларды пайдалана білу
|
Міндеттері
|
Квадрат
теңдеулерді шешуде әртүрлі тәсілдерді пайдалана білу дағдыларын
қалыптастыру
Квадрат
теңдеулер тақырыбынан алған білімдерін, ойлау қабілеттерін, зерделеу және
қорытынды жасай алуын дамыту
Топ
алдында өз әрекетіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу
|
Оқыту
нәтижесі
|
Квадрат теңдеулерді шешу
тәсілдерін қайталайды және оларды есеп шығарғанда пайдалана біледі
|
Түйінді
идеясы
|
квадрат
теңдеу деп аталады. а, в,с -коэффициенттер, х-айнымалы а
а х айнымалысының
квадрат үшмүшені нөлге айналдыратын мәндері =0
квадрат теңдеуінің түбірлері болады. Квадрат теңдеуді шешу үшін
дискриминант, түбірлердің формуласы мен Виет теоремасы пайдаланылады.
|
Стратегиялар
|
Топтау,
топтық, жеке жұмыс, «Үш шапалақ», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Екі жұлдыз, бір
тілек»
|
Уақыты
|
Ресурсы
|
Сабақтың
барысы
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс - әрекеті
|
2
мин
|
Карточка
|
Оқушыларды гүлдер арқылы топтау: Гүлдердің бес түрі
беріледі
|
Оқушылар гүлдердің бес түріне
байданысты топтасады, бес топқа бөлінеді
|
мин
|
слайд
|
«Маған
уақытымды саясат пен теңдеугебөлуге тура келеді.
Алайда меніңше теңдеу саясаттан анағұрлым маңызды. Себебі саясат осы уақыттық
қана, ал теңдеу мәңгілік.»
ғұлама
- Альберт Эйнштейн
|
Оқушылардың көңілі нақыл сөзге
ауады, сабаққа деген қызығушылығы ашылады.
|
15
мин
|
Слайд
|
Оқушыларға квадрат теңдеулерді
шешу тәсілдері мен есеп шығару үлгісін ұсынады.
|
Оқушылар
толымсыз квадрат теңдеуді, квадрат теңдеу түбірінің формуласы бойынша, Виет
теоремасын пайдаланып, жұп коэффициенті бар теңдеуді шешу және алмастыру
тәсілін қайталайды, бір – біріне түсіндіреді, диалогқа түседі, сұрақ
қояды, жауап береді, өз пікірлерін ортаға салады, сыни тұрғыдан ойлайды,
үнсіз оқушы ашылады, дарынды оқушы таланттылығын көрсетеді, мысалды талдайды,
бірін – бірі тыңдайды, көбейткішке жіктеу алгоритмін құрайды
|
7
мин
|
Слайд
|
Әр шешу
тәсіліне топқа төрт немесе бес есептен беріледі:
|
Бес топ
бір мезгілде берілген есептерді шешіп, топ болып шығарылу жолын өзара топта талқылайды,
бір – біріне түсіндіреді. Кейін барлық топ үшін жалпылай түсіндіреді,
дәптерге түсіреді
|
2
мин
|
|
Сергіту
сәті.
|
Көңіл – күйлері көтеріледі,
сергиді
|
10 мин
|
слайд
|
«Лақтыру» тәсілі түсіндіріледі
|
Әр топ шешу алгоритмін
пайдаланып, тапсырмаларды орындайды, берілген қателіктер болса тексереді,
түзету енгізеді, дәптерге түсіреді
|
5 мин
|
Слайд
|
4– тапсырма: «Сиқырлы сұрақ»
әдісімен қорытындылайды
|
Слайдта көрсетілген сұрақтарды
оқиды, ойланады, жауап береді, қайталайды, есте сақтайды
|
3 мин
|
|
Кері байланыс үшін ««Екі жұлдыз,
бір тілек».» әдісін қолданады.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан не
білгенін, көңіл – күйін, көңілінде туындаған сұрақтарын ««Екі жұлдыз, бір
тілек».» әдісімен өз ойын жеткізеді
|
1
мин
|
|
Оқушыларды сабақ барысында
өздерін бағалау парағын толтырады.
|
Үйге
тапсырма
|
Әр
тәсілге кітаптан екі мысалдан шығарып келу
|
Қосымша
тапсырма
|
|
|
|
|
|
|
|
|