Наурыз
17
|
9 «Ә»
сыныбы
|
4- ші
сабақ
|
Сабақ
тақырыбы
|
Ұлыбритания (1945-2006 жж) У.Черчилль
|
Оқу
мақсаттар
|
Оқушылар
ІІ д.ж.с. кейінгі саяси жағдайын талдайды, партиялар арасындағы билік тартысына
сипаттама береді.
Партиялардың
қоғамдық қозғалыстарының немен аяқталғанын біледі, түсінеді аяқталғанын
біледі, себебін түсінеді.
Тұлғаның
қызметін, реформаларын салыстырады дәлелдейді, шешімдері мен ақпаратпен
танысады.
|
Оқудан
күтілетін нәтижелер
(Табыс
критерийлері)
|
Барлық
оқушылар:
ІІ- ші дүниежүзілік соғыстың шығу себептерін, сипатын, қатысқан елдердің
мақсаттарын анықтайды.
Көпшілік
оқушылар:
Басқа елдерге қарсы соғыс әрекеттерін, соғыс қорытындысын тұжырыммен дәлелдеп
көрсетеді.
Жекеленген
оқушылар:
Соғыстың зардабын, партиялардың үкімет басына келуін, Тұлғаның қызметіне
талдау жасайды. Жеке көзқарастарымен бүгінгі өмірмен байланыстыра отырып баға
береді.
|
Ресурстар
(көрнекі құралдар)
|
АКТ,
посттер, тақта, оқулық, бор, портреттер стикерлер, таратпа материалдар,
бейнеролик.
|
Технология:
Әдіс-тәсілдер:
Сабақтың
типі:
Сабақтың
түрі:
|
СТО
топпен
жұмыс, жұппен жұмыс, ДЖИГСО, «515 стратегиясы»
Жаңа
білімді меңгеру
Аралас
сабақ
|
САБАҚ БАРЫСЫ
|
Реттілігі
уақыты
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің
іс-әрекеттері
|
Оқушылардың
іс-әрекеттері
|
Оқудың
тиімді дағдылары
|
Бағалау
|
48 сек.
2 минут.
2минут.
|
I.ҰЙЫМДАСТЫРУ
КЕЗЕҢІ:
1.Топты
сабаққа жұмылдыру, топқа бөлу
2. Ой
түрткі жаттығуы : Сұрақ-жауап
|
Танысу
жаттығуы
12345
сандармен бөлу
Топтың
ережесін қабылдау (5)
«У.Черчилль»
фильмі
Видеоресурс
2 мин.
«Балалар,
қандай ой келді? Не туралы ойландыңдар?»
|
Оқушылар
өз есімдерін стикерге жазып, кеудесіне қадайды
Оқушылар
сандар арқылы 5 топқа біріктіріледі.
Видеоресурсты
көреді, ойланады,топта талдайды, спикер сөйлейді.
|
Ізеттілік,
құрмет көрсету
Бірлесіп жұмыс жасау өзара
әрекеттестікке түсу арқылы үйрену
Көру, есте сақтау, ой қорыту. түйіндеу
|
Мұғалім мадақтауы
|
3 минут
5минут
2 минут
3 минут
13минут
5минут.
3 минут
5
минут
|
II.ОСЫҒАН
ДЕЙІНГІ БІЛІМДІ ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢІ
III.БІЛІМДІ
ИГЕРУГЕ ДАЙЫНДЫҚ КЕЗЕҢІ:
IY.
БІЛІМДІ ИГЕРУ КЕЗЕҢІ
Y.
ТҮСІНУІН ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢІ
(үйренушілер
мазмұнды игерді ме, жоқ па көз жеткізу, табылған проблемаларды жою)
|
Екінші
дүниежүзілік соғыстың шығу себептері, сипаты?
Германияның
Польшаға, Англияға, Францияға қарсы соғыс әрекеттері қандай болды?
Оқулықпен
жұмыс
Теорияны
меңгеру кезеңі
5 топқа
мәтіндер бөлініп беріледі.
ДЖИГСО.
1о.-1,2т.;
2о-3т;
3о-4,5т; 4о-6,7т.; 5о-8т.
Не
түсіндіңіздер?
(мұғалім
оқушының түсінгеніне көз жеткізеді, топ аралайды)
«515
стратегиясы» бойынша топтық тапсырма:
Оқушылар
оқыған мәтін бойынша 5 минут ішінде 1мәселеге сәйкес «себептерін атау
мәселесі...» 5 идея айтуы тиіс.
(Ұлыбритания,
У.Черчилль)
|
Әр
топ 3 нақты деректер келтіреді топта ойласады, ақ параққа үш жауаптан кем
емес жазады.
Оқушылар
жаңа тақырыпты ашады
Оқушылар
оқиды
Оқып
түсінгендерімен бөліседі.
Оқушылар
оқыған мәтіндері бойынша идеяларды жинақтайды, қағазға жазады.Спикер үлкен
топқа өз жазғандарымен таныстырады.
|
Зерттеушілік,
ізденушілік
Ойлану,
тұжырым жасау
Оқылым
дағдысы
Интерпретация
жасау
Жинақтау,тұж-ырымдау,
|
Топтардың өзара бағалауы
Мұғалім модерациясы (қолпаштау)
Критерийлер
арқылы
өзара бағалау
|
5 минут
|
YI.
САБАҚТЫ БЕКІТУ КЕЗЕҢІ
(Дарынды
және талантты балаларды оқытуға қолдау көрсету )
|
«Менің
ойым...» стратегиясы бойынша
жұптық
тапсырма:
Оқулықтан
Тұлғаның қызметін дәлелдейтін негізгі ойды тауып тұжырым жасау
|
Жұпта
бірлесіп, оқулықтан сұрақтың жауабын іздейді, өз сөздерімен тұжырым
жасайды.
Салдарын
ақ қағазға өз сөздерімен жазып іледі...
|
Сыни
ойлау дағдысы
Интерпретация
жасау
|
Әр
оқушы критерийлер арқылы өздеріне балл қояды
|
5минут
3минут
|
ҮІІ.САБАҚҚА
ҚОРЫТЫНДЫ КЕЗЕҢІ
|
«Посттер»
қорғау (әр топ алдарына жазған қағазды тақтаға әкеліп іледі, өз ойларын
ауызша дәлелдейді, қорытынды жасайды»
Теориялық
материалды зерделегеннен кейін оқушы
өз
бетімен жұмыс жасауына мүмкіндік ашылады.
Жеке
тапсырма
Тақырып
бойынша, тест тапсырмаларын құрып келу (15-20 сұрақ)
|
Оқушылар
барлығы шеңбер болып тұрады. Бірнеше оқушының пікірімен танысады, ойын
соңында өз ойына келмеген қандай жаңа идеялармен танысқанын, ол идея неліктен
ұнағанын талқылайды.
Топта
өзара бағалау арқылы ең жақсы жазылған эссені ұсынады
|
Сыни
тұрғыдан ойлау
Шығармашылық
ойлау
Тыңдау,
бағалау, өзара бағалау арқылы үйрену
|
|
5минут
|
ҮІІ.
БАҒАЛАУ
|
Кері
байланыс жүргізу. Балаларға стикер таратам, сабақтың барысы туралы өз
ойларын, тақтаға іліп кетеді
|
Бүгінгі
сабаққа сараптама жасайды.
|
Өзін
бағалау.
|
|
2минут
|
ҮІІ.
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА
|
Эссе
жазу (250 сөз).
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|