Сынып
|
4 «В»
|
Пән
|
Математика
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Теңдеу және оны шешу тәсілдері
|
Мақсаты:
|
оқушыларға
деңгейлік тапсырманы орындата отырып, есте сақтау қабілеттерін жандандыру.
Математикалық сауаттылықтарын дамыту. Топпен жұмыс жасауға дағдыландыру.
Ұқыптылыққа баулу.
|
Сабақтың
мазмұны (сабақтың барысын қысқаша және уақытын
жазып көрсету)
|
Мұғалімнің
іс - әрекеті
|
Оқушының
іс - әрекеті
|
І.
Қызығушылықты ояту кезеңі:
Топқа бөлу. «Өрнектің
мәнін табу»
|
Түрлі түсті
қағаз қиындыларына өрнектер дайындау
480:8·7= 420
360:9·6=240
250:5·4=200
|
Түрлі
түсті қағаз қиындысындағы өрнектің мәнін тауып, шешімі бойынша топтасып
отырады
|
«Алтын ереже»
|
1. Сабақта
тыныш отыру
2. Өзгеге
кедергі жасамау
3. Басқаның
ойын тыңдау
4. Өз
ойын еркін жеткізіп, айта білу
5. сабаққа
белсене қатысу
|
Әр топтан бір
оқушы таныстырады
|
1.
Миға шабуыл
«Сұрақ-жауап»
|
1. Қосындының
мәні 42ге тең болса, бірінші қосылғыш 13 болғанда, екінші қосылғыш нешеге
тең? 13+29=42 (екінші қосылғыш 29)
2. шаршының
қабырғасы 5см болса, оның периметрі қаншаға тең? (20
см)
3. а·12
мұндағы а= 5. әріптің өрнектің мәнін тап(60)
4. ережені
аяқта: көбейткіштердің орнын ауыстырғанмен ненің мәні өзгермейді? (көбейтіндінің
мәні)
5. Бөлгіш,
бөліндінің мәні және қай компоненті айтылмады? (бөлінгіш)
6. Поезд
50км жылдамдықпен 5сағат жүрді. Поезд қанша жол (қашықтықты) жүрді? (50·5=250км)
7. Тік
ұшақ 600кмжолды 2сағатта ұшап өтті. Ұшақ қандай жылдамдықпен ұшты? (600:2=300км/сағ)
8. Жеңіл
машина 240км жолды, 40 км/сағ жылдамдықпен жүрді.Жеңіл машина қанша уақыт
жүріп өтті? (240:40=6сағ.)
|
Сұрақтарға ауызша жауап береді
|
2.
«Cәйкестік тест»
|
|
|
ІІ.
Мағынаны ашу кезеңі:
1.
Деңгейлік тапсырмалар
|
х·5=630
4·х=592 а·5=54135
|
Тапсырманы
орындап, бағалау парақшасына белгілейді
|
2.
«Теңдеуді шеш»
|
1. 96800:х=5840-5740
А) 968 ә) 100 б)
975 в) 125
2.
3090:10-х=209
А)
209 ә) 309 б) 1 в) 100
|
Тапсырманы
орындап, бағалау парақшасына белгілейді
|
ІІІ.
Ой толғаныс кезеңі
2.
«Семантикалық карта»
|
|
х=1049
|
х=7004
|
х=264
|
984:х=4
|
|
|
+
|
х·6=42024
|
|
+
|
|
1268-х=219
|
+
|
|
|
|
х=24
|
х=9160
|
х=7007
|
12+х=72:2
|
+
|
|
+
|
х·6=84084:24
|
|
|
|
40·6+х=9400
|
|
+
|
|
|
Тапсырманы
орындап, бағалау парақшасына белгілейді
|
«Санды сөзжұмбақ»
|
|
2
|
|
6
|
0
|
|
1
|
6
|
0
|
1.
4,6,8,10
сандары ортақ қандай санға бөлінеді?(2)
2.
92-32+0=60
3.
100
см
= 10 дм=1 м
4.
а:2
а=120:2=60
Қандай
сан шықты? (2016)
|
|
Тапсырманы
орындап, бағалау парақшасына белгілейді
|
Рефлексия.
мин
|
«Екі
жұлдыз, бір тілек»
Не
үйрендім?, Не үйренгім келеді?., Не қиын болды?
|
Оқушылар тақырыпты түсінгендері немесе
түсінбеген сұрақтары жайлы стикерге жазады.
|
Ресурстар:
|
Таратпа
қағаздар
|