Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалы»Қазақстан» тақырыбы бойынша қазақ тілінен ашық сабақ жоспары

Сабақ жоспары. Тақырыбы: Ғылым рөлі

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
40588
28
02.09.2024

Материал разработан автором:

Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна

учитель биологии и химии

Разработок в маркетплейсе: 142
Покупателей: 424

Об авторе

Категория/ученая степень: Первая категория
Место работы: КГУ Атыгайская средняя общеобразовательная школа
Моя основная профессия – учитель биологии и химии. В прошлом году у меня доминировали уроки химии, и некоторые свои задачи я опубликовал в Интернет ресурсах. Стаж работы составляет -22 года. Тема самообразования: Формирование функциональной грамотности учащихся на основе межпредметной интеграции на уроке биологии и химии.
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником

Сабақ жоспары: Тақырыбы: Ғылым рөлі Мақсаты: 6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын тізіп атау Сынып: 6Уақыты: 1 сағат Сабақтың мақсаты:Оқушыларға жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандары туралы жалпы түсінік беру, олардың ерекшеліктерін анықтау және жаратылыстану ғылымдарының салаларының байланысын көрсету. Күтілетін нәтижелер: Жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын анықтай алады. Әрбір жаратылыстану ғылымының нысандарын салыстыра алады. Жаратылыстану ғылымдарының салалары арасындағы байланысты түсінеді. Көрнекіліктер: Презентация (жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандары туралы). Кестелер мен сызбалар. Оқу құралдары. Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі (5 минут):Оқушылармен амандасу, қатысуды тексеру. Сабақтың мақсаттары мен міндеттерін таныстыру. Қызығушылықты ояту (10 минут):Оқушылардан «Жаратылыстану ғылымдары қандай зерттеу нысандарын қарастырады?» деген сұрақ қойып, ой қозғау. Оқушыларды топтарға бөлу және әр топқа белгілі бір жаратылыстану ғылымының нысанын (мысалы, физика, химия, биология, астрономия, география) зерттеу тапсырмасын беру.

Краткое описание методической разработки

Сабақ жоспары:

Тақырыбы: Ғылым рөлі

Мақсаты: 6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын тізіп атау

Сынып: 6
Уақыты: 1 сағат

Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандары туралы жалпы түсінік беру, олардың ерекшеліктерін анықтау және жаратылыстану ғылымдарының салаларының байланысын көрсету.

Күтілетін нәтижелер:

  • Жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын анықтай алады.
  • Әрбір жаратылыстану ғылымының нысандарын салыстыра алады.
  • Жаратылыстану ғылымдарының салалары арасындағы байланысты түсінеді.

Көрнекіліктер:

  • Презентация (жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандары туралы).
  • Кестелер мен сызбалар.
  • Оқу құралдары.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут):
    • Оқушылармен амандасу, қатысуды тексеру.
    • Сабақтың мақсаттары мен міндеттерін таныстыру.
  2. Қызығушылықты ояту (10 минут):
    • Оқушылардан «Жаратылыстану ғылымдары қандай зерттеу нысандарын қарастырады?» деген сұрақ қойып, ой қозғау.
    • Оқушыларды топтарға бөлу және әр топқа белгілі бір жаратылыстану ғылымының нысанын (мысалы, физика, химия, биология, астрономия, география) зерттеу тапсырмасын беру.
Развернуть описание

»Қазақстан» тақырыбы бойынша қазақ тілінен ашық сабақ жоспары

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Қазақстан  туралы тереңірек білім беру

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, сөйлеу қабілетін дамыту

Тәрбиелік: Қазақстан туын жоғары ұстауға  тәрбиелеу.

 Сабақтың түрі: Қорытынды сабақ

Әдіс- тәсілдері: сөйлесу, сұрақ- жауап,ойын

Көрнекіліктер: техникалық құрал жабдықтар(интерактивтік тақта),карточкалар.

Сабақтың жүру барысы:

 

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

І Ұйымдастыру кезеңі:

-Сәлемдесу

 

-Тіл дамыту:

 

 

 

 

 

-Түгендеу

-Сабақтың тақырыбын айту

 

-Сабақтың мақсатымен таныстыру.

 

 

 

ІІ Үй жұмысын тексеру

 

 

 

 

 

 

ІІІ «Қазақстан» тақырыбы бойынша сөздік жұмысы «Эстафета» түрінде өтеді

 

 

 

 

IVСөйлесу:                    

   оқушы-оқушы

 

 

 

 

 

 

 

 

V Отан туралы мақалды ауызша  толықтыр

 

VI «Жылдар сөйлейді» ойны

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VII Жазбаша ойын-тапсырма «Сөзден сөз табу»

 

 

VIII Сергіту сәті

 

 

 

 

IX «Қазақстан картасы» ойны

 

 

 

 

Мәтінмен  жұмыс:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XI Сабақты қорытындылау:

 

 

XII Үйге тапсырма беру:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XIII Бағалау:

 

 

XIV  Өлең айту.

 

         -Сәлеметсіңдер ме,  балалар?

-Отырыңдар

         -Балалар, бүгін көңіл-күйлерің қандай?

-жақсы

-көңілді

-Бір-біріңе қарап жақсы сөздер айтыңдаршы.

-Бүгін желтоқсанның нешесі?

-Аптаның қай күні?

-Бүгін топта кім жоқ?

Балалар бүгін бізде «Қазақстан» тақырыбы бойынша қорытынды  сабағы

Сабақтың мақсаты: « Қазақстан» тақырыбы бойынша     тапсырмаларды орындап,сұраққа дұрыс жауап беруге тырысу

-Тәуелсіз Қазақстанның белгілері не?

-Президент, Рәміздер: Ту, Елтаңба, Әнұран

-Олай болса тұрып,  Әнұран айтайық.

-Сабағымызды жалғастырайық. 

- Енді үй жұмысын тексеріп шығайық. Өткенді қайталау, қала, рәміз-сөздерін  тәуелдеу (Балалар тақтаға шығып, жалғауларды жалғайды)

-Сонымен бұл екі сөздің айырмашылығы қандай? «Қала» сөзі қандай сөз жуан ба, жіңішке ме? Соңғы дыбысы    қандай? Ал,»рәміз» деген сөз қандай? Қандай дыбысқа аяқталады?

 Ал, енді «Қазақстан» тақырыбы бойынша эстафета түрінде сөздік жұмысын өткіземіз. Бір, екі, үш ойын басталды..

Екі қатар жарысып сөздік жұмысын жасайды.

Бірінші келген қатар сөздерді оқып бастайды. Екінші қатар жалғастырады.

Родина-Отан, Тәуелсіз-Независимый, егеменді-суверенный, рәміздер-символы,  ту-флаг, елтаңба-герб, әнұран-гимн

Сабағымызды  «Тілші» ойынымен    жалғастырамыз.

Ал, кім тілші болады?

Тілші сұхбат жасайды.

-Біздің Отанымыз қай мемлекет?

-Біздің Отанымыз-Қазақстан

-Қазақстанның тұңғыш президенті кім?

-Қазақстанның тұңғыш президенті-Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев

-Қазақстан Республикасының астанасы қай қала?

-Қазақстан Республикасының астанасы-Астана қаласы

Отан туралы мақалды толықтырайық.

 

-16  желтоқсан күні  елімізде қандай мереке болды?

-Тәуелсіздік күні

Ал, балалар келесі ойынымыз «Жылдар сөйлейді» , бұл ойында біз тәуелсіздік хроникасын жасаймыз.

1990 жылы 25 қазанында        «Мемлекеттік егемендік туралы»  заңы қабылданды

1991 жылы 1 желтоқсанында   Тұнғыш Президент сайлауы өтті

1991 жылы 16 желтоқсанында  Мемлекеттік  тәуелсіздігі  туралы заңы қабылданды.

1992 жылы 4 маусымында         Мемлекеттік рәміздер туралы  заңы қабылданды.

1993 жылы 15 қарашасында      Ұлттық валюта -  теңге    енгізілді

1995 жылы 30 тамызында         Ата Заң қабылданды

1998 жылы 10 маусымында      Астана қаласы жаңа  астана болып  жарияланды.

2006 жылы 7 қаңтарында         Әнұран өзгертілді

Келесі ойын-жазбаша тапсырма

1 қатарға  -Қазақстан, 2 қатарға- Тәуелсіздік- сөздері беріледі. Екі минут ішінде  бұл сөздерден сөздерді табамыз.

-Уақыт аяқталды, екі қатар сөздерді оқиды.

 Енді орнымыздан тұрып, сергіту жасаймыз

Жоғары қарап күн көрдім

Төмен қарап жер көрдім

Оңға, солға бұрылып,

Егеменді ел көрдім

 Келесі ойын   «Қазақстан картасы»

Бұл ойында біз кезекпен орыннан тұрып,Қазақстан картасын қаланың атауларымен толтырамыз.

-Ал, Дима барып бас қаламыздың орналасқанын белгіле.

-Вова барып, облыстық орталығын көрсетеді.

 

-Партада жатқан кесілген мәтіннен толық мәтін жинаңдар.

(Әрбір қатарға мәтін беріледі).

Біздің Отанымыз-Қазақстан. Қазақстан- табиғи ресурстарға бай, көпұлтты мемлекет.

Наша Родина-Казахстан. Казахстан-это многонациональное государство, богатое природными ресурсами.

 

Біздің Отанымыз-Қазақстан. Қазақстан-егеменді және тәуелсіз мемлекет.

Наша Родина –Казахстан. Казахстан- это суверенное и независимое государство.

-Бұл екі мәтін не туралы?

Сонымен балалар   «Қазақстан» қандай мемлекет? Ассоциациялары: ірі мемлекет, көпұлтты, табиғи ресурстарға бай,тәуелсіз, егеменді

Күнделіктерінді ашыңдар, үй жұмысы –карточка бойынша-деп жазыңдар

Әрбір оқушыға карточка  беріледі

Ал енді карточкаларға назар аударайық.

1-тапсырма

1.     Артығын тап.

Ту, елтаңба, әнұран, қала

2.     Көп нүктенің орнына керекті сөз қойып, дәптерге жаз.

..... Қостанайда тұрамын.   Қостанай -үлкен ,...........    ........    Қостанайда   мектептер,  дүкендер, ауруханалар,   асханалар  бар.

Балаларға медальдер   беріліп, бағалар қойылады.

Бес бағасын алған оқушыларға бес медалі беріледі

Төрт алған оқушыларға төрт медалі беріледі.

Ал, балалар ән айтуға қалаймыз?

Бастаймыз ба?

Иә

«Дастарқан өлеңі» айтылады.

- Міне, балалар, Отанымыздың  бүгінге дейінгі жеткен жетістігі сендерге  аманат. Әрқашан еліміздің  мықты азамат болатындарыңа сенімдімін.

Я верю и надеюсь на то, что вы вырастите достойными гражданами нашей страны и патриотами своей Родины.

Сабақ аяқталды

-Сау болыңдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.     Артығын тап.

Ту, елтаңба, әнұран, қала

2.     Көп нүктенің орнына керекті сөз қойып, дәптерге жаз.

..... Қостанайда тұрамын.   Қостанай -үлкен ,...........    ........    Қостанайда   мектептер,  дүкендер, ауруханалар,   асханалар  бар.

1.     Артығын тап.

Ту, елтаңба, әнұран, қала

2.     Көп нүктенің орнына керекті сөз қойып, дәптерге жаз.

..... Қостанайда тұрамын.   Қостанай -үлкен ,...........    ........    Қостанайда   мектептер,  дүкендер, ауруханалар,   асханалар  бар.

1.     Артығын тап.

Ту, елтаңба, әнұран, қала

2.     Көп нүктенің орнына керекті сөз қойып, дәптерге жаз.

..... Қостанайда тұрамын.   Қостанай -үлкен ,...........    ........    Қостанайда   мектептер,  дүкендер, ауруханалар,   асханалар  бар.

1.    Артығын тап.

Ту, елтаңба, әнұран, қала

2.    Көп нүктенің орнына керекті сөз қойып, дәптерге жаз.

..... Қостанайда тұрамын.   Қостанай -үлкен ,...........    ........    Қостанайда   мектептер,  дүкендер, ауруханалар,   асханалар  бар.

3.     Артығын тап.

Ту, елтаңба, әнұран, қала

4.     Көп нүктенің орнына керекті сөз қойып, дәптерге жаз.

..... Қостанайда тұрамын.   Қостанай -үлкен ,...........    ........    Қостанайда   мектептер,  дүкендер, ауруханалар,   асханалар  бар.

3.     Артығын тап.

Ту, елтаңба, әнұран, қала

4.     Көп нүктенің орнына керекті сөз қойып, дәптерге жаз.

..... Қостанайда тұрамын.   Қостанай -үлкен ,...........    ........    Қостанайда   мектептер,  дүкендер, ауруханалар,   асханалар  бар.

3.     Артығын тап.

Ту, елтаңба, әнұран, қала

4.     Көп нүктенің орнына керекті сөз қойып, дәптерге жаз.

..... Қостанайда тұрамын.   Қостанай -үлкен ,...........    ........    Қостанайда   мектептер,  дүкендер, ауруханалар,   асханалар  бар.

3.    Артығын тап.

Ту, елтаңба, әнұран, қала

4.    Көп нүктенің орнына керекті сөз қойып, дәптерге жаз.

..... Қостанайда тұрамын.   Қостанай -үлкен ,...........    ........    Қостанайда   мектептер,  дүкендер, ауруханалар,   асханалар  бар.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "»Қазақстан» тақырыбы бойынша қазақ тілінен ашық сабақ жоспары"
Смотреть ещё 6 034 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
