Күні:11.10.2016
Сынып: 1 «Б»
|
Қатысқандар саны: 17
Қатыспағандар саны:
|
Пәні:
Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
|
Сауат ашу
№105
Байменова Гүлзира
|
Сабақтың тақырыбы
|
Мектебіме саяхат. Н
дыбысы мен әрпі.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
1.1.9.1 сөздегі дыбыс
түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс
дыбыстау
1.1.9.2 дыбыстардың
мағына ажыратушылық қызметін түсіну
1.1.9.3 Сөздің буыннан
тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.
Көбі: Тақырыпты түсініп,
тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі: Алған білімді өмірде
қолдана алады.
|
Жетістік критерийлері
|
Айтылған сөздер мен
сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты сөйлеу арқылы,
мәселені түсінгенін көрсете алады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне
деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Өнер, ана тілі сабағы
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Аудиожазба , таныстырылым.
|
Тілдік құзыреттілік
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
5 минут
|
Сергіту сәті.
Психологиялық
дайындық.Шаттық шеңбері.
Оқушылармен сәлемдесу.Үш
тілде амандасу.
Бүгінгі көңіл-күйді сұрау
басбармақ арқылы
Өткен сабақты қайталау
«А дыбысы мен әрпі»
«Сұрақ-жауап» әдісі
Дыбыс дегеніміз не?
-Дыбысты біз
айтамыз,естиміз
Әріп дегеніміз не?
-Әріпті біз
жазамыз,көреміз
-Дыбыстар нешеге
бөлінеді? 2-ге
-Дауысты дыбыс,дауыссыз
дыбыс
Дауысты дыбыстарды қандай
дөңгелекшемен белгілейміз?
-Қызыл
-Дауыссыз дыбыстарды ше?
-Көк
-Буын дегеніміз не?
-Сөзде қанша дауысты
дыбыс болса,сонша буын болады.
-А дыбысы қандай дыбыс?
-Дауысты дыбыс
|
Шаттық шебері
|
Сабақтың ортасы
8 минут
|
Жұмбақтар
1)Екі баған ортасында
таған,
Ұқсайды оған
қай әріп? (Н әрпі)
2)Ас біткеннің анасы,
Қасиетті нан осы.
Қайсы әріптен басталып
Аяқталған
қарашы. (Н)
3)Екі тіреу, басқышы
біреу. (Н)
4) Әуеден күбі
түсті,
Күбінің түбі түсті.
(найзағай) .
Н н әрпін жазу
Ауада жазу
Тақтаға жазу
Оқулықпен жұмыс
№1 Тыңдалым
Сұрақ-жауап
1.Дүниедегі ең жақын
адымың кім? Ана
2.Ең қажетті ас қалай
аталады? Нан
Ой қозғау
САНДЫҚ, НАР, КҮН
Сандық сөзінде н дыбысы қай жерде келіп тұр?
Нар сөзінде ше?
Күн сөзінде ше? Дұрыс айтасыңдар, Н
дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында
кездеседі.
Н дыбысы дауыссыз дыбыс.
№2.Оқулықпен жұмыс
Бағандағы сөздерді оқу
На,ана,нан,
Жұптық жұмыс. Қалып қойған әріптерді
жазу
Нар,айна,банан
|
Таныстырылым, оқулықпен
жұмыс
|
Сергіту сәті
2 минут
|
Сергіту сәті
|
Сергіту сәтіне арналған
жинақ
|
5 минут
|
№2.Оқулықпен жұмыс
Бағандағы сөздерді
оқу.Хормен оқу.Тізбектей оқу
На,ана,нан,
Жұптық жұмыс. Қалып қойған әріптерді
жазу
Нар,айна,банан
№3Сурет бойынша әңгіме
құрау
«Нан дастарқанға қалай
келеді?»
-Мынау ненің суреті?
-Бидай
-Оны кім өсіреді?
-Егінпіскенкезденеменорады?
-Бидайданұндықалайжасайды?
-Ұннаннандыкімпісіреді?
Алдымен егіс даласын,
жерді трактормен жыртады. Әбден жұмсартылған жерге тұқым себеді. Оны су құйып
баптайды. Егінге жаңбырдың пайдасы көп. Күн көзі мен су мол болса, егін бітік
шығады. Күзде егін піскенде оны комбайнмен жинайды. Ол сабақтарды ажыратып,
одан дәндерді бөлек шығарады. Ажыратылған дәндерді машинамен диірменге алып
келеді. Диірменде ұн қылып ұнтақтайды. Ұнды наубайханаға апарады. Ұннан нан
жасалады.
|
Түрлі тапсырмалар
|
Аяқталуы
5 минут
|
Дәптермен жұмыс:
* Н дыбысын дәптерге таңбалап жазу
* Тақтаға жазу.
* Кеспе әріптермен тақтаға сөздер
жазу.
|
Оқулық, дәптерлер.
|
Сабақтың соңы
2 минут
|
Рефлексия
|
Кеменің суреттері
|
Дифференциация –
оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
|
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен
сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
|
Оқушылар өздері жасаған
бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді,
көңілсіз, ашулы)
|
Өнер, ана тілі сабағы
Оқушыларды бір-біріне
деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
|
|
|
|