Күні: 18.02.2013 ж.
Сыныбы: 5 «А» сынып
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді азайту
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Ондық бөлшектерді разрядтары бойынша
азайтуды, өрнекті ықшамдауды, жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, есептеуді
үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың іскерліктерін, өз беттерімен жұмыс істеу
дағдыларын дамыту, есте сақтау, салыстыру іскерліктерін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа, әділдікке, шыншылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, сұрақ-жауап
Көрнекілігі: Слайд, сызба-таблица
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын
тексеру
Сәйкесін тап!
№978
7
Сиқырлы шаршы. Тиісті сандарды тауып, сиқырлы шаршының бос тор
көздерін толтыру керек
№977
3. Жаңа сабақ.
Ондық бөлшектерді азайту үшін:
1)
ондағы аттас разрядтарды
бірінің астына бірі тұратындай (үтірдің астына үтір тура келетіндей) етіп,
баған түрінде жазу керек;
2)
разрядтар бойынша азайту
керек;
3)
айырмадағы үтірді азайғыш
пен азайтқыштағы үтірлердің астына тура келтіріп қою керек.
I. Егер азайғыштың бөлшек бөлігі азайтқыштың бөлшек
бөлігінен үлкен
болса.
1-
мысал.
II. Егер азайғыштың бөлшек бөлігі азайтқыштың бөлшек бөлігінен кем
болса.
2-
мысал.
III. Егер азайғыш пен азайтқыштағы ондық таңбалар саны әр
түрлі болса, онда оларды нөлдер тіркеп жазу арқылы теңестіреміз.
3-мысал.
IV. Егер азайғыш натурал сан болса, онда натурал
саннан кейін үтір қойып, қажетті нөлдер санын тіркеп жазамыз.
4-мысал.
4. Есептер шығару. Кітаппен жұмыс.
№987
1) 2) 3)
4) 5) 6)
№990
1) 2) 3)
4) 5) 6)
№994
1) 2) 3)
4) 5)
6)
№993
1)
2)
3)
4)
5)
6)
5. Математикалық лото ойыны. Слайдта ауызша есептеуге
тапсырмалар беріледі, егер дұрыс жауап берілсе Астана қаласындағы Бәйтерек
монументінің суреті шығуы тиіс.
6. Бекіту сұрақтары:
1. Ондық бөлшектерді қалай азайтады?
2. Азайғыштың бөлшек бөлігі азайтқыштың бөлшек бөлігінен кіші болса,
қалай азайтады?
3. Натурал саннан ондық бөлшекті қалай азайтады?
7. Үйге тапсырма: №989, №991, №992
8. Бағалау.