Сабақтың тақырыбы: Қышқылдар
Мақсаты: 1.Білімділік : Қышқылдардың
формуласын құрастыруға және оларды атауға уйрету , физикалық және химиялық
қасиеттерін сипаттайтын химиялық реакция теңдеулерін жаза білуге баулу.
Дамытушылық : Жаңа сабақпен өткен
тақырыптарды ұштастыра отырып , оқушылардың білімдерін одан әрі дамыту және өз
беттерімен жұмыс істеу қабілеттерін , дағдыларын қалыптастыру . Ойлау , есте
сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, уақытты үнемдей
білуге , қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу.
Пән аралық байланыс : Биология ,Экология
Сабақтың түрі :Аралас сабақ
Сабақтың әдісі:Сұрақ –жауап, зерттеу әдісі
Сабақтың көрнекілігі :интерактивті тақта,
қышқылдар формулалары, электронды оқулық
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.
Психологиялық тренинг: көздерімізді жұмып,
кемпірқосақтың үстінде отырғанымызда жылы жаңбыр жауып кеткенін елестетейік ,
3рет таза ауа жұтып ,көзімізді ашайық , енді жақсы көңіл-күймен жұмысқа
кірісейік .
1. Ой-шақыру
. Сұрақ –жауап әдісі : Ауа қандай газдар қоспасы
Сутекке сипаттама бер
,сутек қайда кездеседі , сутекті алу
2. Мағынаны
тану: күнделікті өмірде кездесетін қышқылдар туралы
Таныстыру : Оқулықпен
жұмыс 91-беттегі 10-кесте қышқылдарды ата . Қышқылдар құрылысының ұқсастығы ,
металдармен әрекеттескенде сутектің орнын басады, сутекпен байланысқан атомдар
тобы, жіктелуі.
Дәм тату . Неге
қышқылдар деп аталады , себебі қышқылдық дәмдері болады.
Тәжірибе . Электронды
оқулықпен жұмыс.
Қорытындылау :Берілген
заттардың ішінен қышқылдарды теріп жаз.
Пиза тапсырмасы : иттің
мысықты тістілеп , желкесінен
лақтырып, ойнап жүрнін
көрдіңдерме, неге тістелейді , неге өш.
Жауабы: Мысық денесінен
бөлінген майларды тістеу арқылы , ит ауыз қуысындағы қышқылды тазартып ,
құныс, мешел ауруларын болдырмайды.
Тапсырма : Құмырсқа
илеуіне құстар неге шомылады
Жауап : Құстар
мазасынданып ауырады , жүндері түсіп , қызылшақа терісі қалады ,ол қышып
ашытып ауыртады , шипа іздеп , құмырсқа илеуіне шомылады ,құстардың денесіне
шипа болатын қандай зат –құмырсқа қышқылы .
Тапсырма : Орманда емдейтін
дәрігерлер бар , сонда орман дәрігері кім
Рет саны
|
Орман
дәрігері кім
|
Иә
немесе Жоқ
|
1
|
Доктор
Айболит
|
Иә,
Жоқ
|
2
|
Ветеренарлық
дәрігер
|
Иә, Жоқ
|
3
|
Хинин
ағашы
|
Иә, Жоқ
|
4
|
Арша
ағашы
|
Иә, Жоқ
|
Тапсырма: Қышқылдар
алуан түрлі екенін білдік. Олардың құрамына қарап әртүрлі
реттелікпен жіктейміз . ол қандай реттілік
Рет
саны
|
Ол
қандай реттілік
|
Иә
немесе Жоқ
|
1
|
Сутегінің
санына қарай
|
Иә, жоқ
|
2
|
Оттегі
атомының болу, болмауына қарай
|
Иә,
жоқ
|
3
|
Галогендердің
болуына қарай
|
Иә, жоқ
|
4
|
Барлығы
дұрыс
|
Иә,
жоқ
|
Тапсырма : Құрамына
қарай қышқылдарды қалай жіктейміз, мысалдар келтір.
|
|
|
НNO 3 HCI
|
H2SO4 H2S
|
H3PO4
|
H2 SO4 H3 PO4
|
H2S H Bz
|
HF
|
Тапсырма :
Қышқылдардың формуласына қарап , аталуын орында , қышқылдардың аталуы
Қышқылдар
|
Аталулары
|
Қышқыл
қалдығы
|
Валенттілігі
|
Аталуы
|
HN O 3
|
Азот
қышқылы
|
NO3
|
|
Нитрат
|
H2SO4
|
Күкірт
қышқылы
|
SO4
|
|
Сульфат
|
H2CO3
|
Көмір
қышқылы
|
CO3
|
|
Карбонат
|
H3PO4
|
Фосфор
қышқылы
|
PO4
|
|
Фосфат
|
H Cl
|
Хлорсутек
|
Cl
|
|
Хлорид
|
H2S
|
Күкіртсутек
|
S
|
|
Сульфид
|
HBr
|
Бромсутек
|
Bl
|
|
Бромид
|
Сабақты
қорытындылау: Венндаграммасы,салыстыру кестесі.
Үйге
тапсырма беру: