Сынып: 5 «Б»
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді
қосу және азайту
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Жай бөлшектерді қосу ұғымымен таныстыру, бөлімдері бірдей және
әртүрлі бөлшектерді қосуды үйрету.
2. Дамытушылық:оқушылардың
шығармашылық қабілетін, логикалық ойлау қабілетін, белсенділігін арттыру,
шапшаңдығын дамыту, өз бетімен жұмыс істеп, талаптануын арттыру.
3.Тәрбиелік:білім алуға, еңбек
етуге, жауапкершілікке, бірін-бірі сыйлауға, уақытты тиымды пайдалануға,
ізденімпаздыққа тәрбиелеу, болашаққа көзқарасын қалыптастыру..
Сабақ түрі: Ашық сабақ
Сабақтың көрнекілігі:сөзжұмбақ,карточкалар.
Оқытудың әдісі: Түсіндіру.
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу,
ә) оқушыларды түгендеу,
б) оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) сабақтың мақсатымен таныстыру
Үй тапсырмасын тексеру:№975
Сабақтың
барысы:
Жаңа тақырыпты
түсіндіру.
- Бөлімдері
бірдей бөлшектерді қосқанда олардың алымдарын қосып, алым етіп, ал сол
бөлімнің өзін қалдыру керек.
- Бұл
бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесі
1-мысал:айырмасының
мәнін табайық
- Бөлімдері
бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын
азайтып,алым етіп жазып,сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
- Бөлімдері
әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту үшін
а)
бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек
б)
бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайту ережесі бойынша қосужәне азайту
амалын орындау керек.
2-мысал
3-мысал
Теңге алу
(Кітаппен
жұмыс) №980
‘‘квадрат’’тобы(1,2)
“ұшбұрыш”тобы(3,4)
“төртбұрыш”тобы(5,6)
Қыз қуу
№98
‘‘квадрат’’тобы(1,2,)
“ұшбұрыш”тобы(3,4,)
“төртбұрыш”тобы(5,,6,)
Сергіту сәті
(Жаттығу жұмысы)
Көкпар (Тест
жұмысы)
1.Дұрыс
бөлшекті тап?
А) Б)
В) Г)
2.Бұрыс
бөлшекті тап:
А) Б) В) Г)
3.Есепте:
А) Б)
В) Г)
4.3:14
бөліндісін бөлшек түрінде жаз:
А) Б)
В) Г)
5. бөлшегін бөлінді түрінде жаз:
А)13:37
Б)13*37
В)37:13 Г)13+37
Тест
жауаптары:
1-Г
2-Б
3-Г
4-В
5-А
Сабақты бекіту
кезеңі:
1. Бөлімдері
бірдей бөлшектер қалай қосылады?
2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай
қосылады?
Бағалау.
Сыныпта
белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: №985