Сабақтың тақырыбы:Қысқаша көбейту формулаларын қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді түрлендіргенде тиімді
пайдалануға үйрету, алгебралық бөлшектерді қысқарта алу.
Дамытушылық:
1. Алған
білімдерін әртүрлі жағдайда қолдана білуге дағдыландыру.
2. Белсенділігін
көтеруге, ойлау қабілетін арттыруға, өз ойын жүйелеуге, тез шешім қабылдауға
ұқсастықты, қарама-қайшылықты байқауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушылардың білімге деген қызығушылығын арттыру. Ұжым намысын қорғай
білетін, шығармашылық қабілеті дамыған тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Білік, дағды қалыптастыру сабағы.
Сабақтың әдісі: Деңгейлеп саралап оқыту.
Көрнекілігі: формулалар, деңгейлік тапсырмалар,тапсырмалар
жазылған түрлі-түсті слайдтар, (тірек-схема, семантикалық карта, т.б.)
Сабақтың құрылым:
1-слайд.
Сабақтың кезеңдері:
1.
Ұйымдастыру кезеңі.
2.
Жаңа білімге дайындау
мақсатында білім, білік тексеру.
3.
Сабақтың мақсатын қою.
4.
Берілген ақпаратты еске
түсіру және оны жаттығуларда пайдалану.
5.
Алынған білімді
шығармашылықпен қолдану.
6.
Бағалау.
7.
Үй тапсырмасы.
8.
Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесіп,оларды түгендеу.Сынып тазалығына
көңіл бөлу.Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Семантикалық карта арқылы
оқушылар өз-өзін бағалап отырады.
2.Оқушылық деңгей. Бұл деңгейде оқушылар қысқаша көбейту
формулаларын қайталап, есеп шығаруға дағдылатырылады.
2-слайд.
Қысқаша көбейту
формулалары
3)
4)
5)
6)
7)
Мынадай тепе-теңдіктер
осыдан 4 мыңдай жыл бұрын вавилондықтарға белгілі болған.Әрине, олар
символдық түрде емес, сөзбен тұжырымдалған немесе геометриялық формада
кескінделген.
3.Алгоритмдік
деңгей. Деңгейлік
тапсырмалар.
3-слайд.
3.Эвристикалық
деңгей.
Бізге жіктеулері белгілі.Егер және көпмүшелерін
көбейтсек. формуласын аламыз. Осы үш формула
жалпы екімүшені көбейткіштерге
жіктеу формуласы қандай болады?
Оқушылар өздері
көбейткіштерге жіктеу керек.
4.Шығармашылық деңгей.Тарихы есептер. Евклид бастамалық ІІ кітабында берілген
теңбе-теңдікті тексеру.
6.Сергіту сәті.
Төмендегі сұрақты кезінде атақты физик ғалым А.Эйнштейн ортаға қойған.
А.Эйнштейн осы сұраққа әлемдегі 98% адам дұрыс жауап бере алмайды деп ойлаған.
Енді сіз өзіңізді сынап көріңіз, мүмкін қалған 2% ішінде сіз бар боларсыз.
4-есеп.
1. 5 түрлі түске боялған 5 үй бар. 2. Әр үйдің иелері әр мемлекеттің адамдары.
3. Бұл 5 адамның әрқайсысы әртүрлі сусын ішеді, әртүрлі темекі шегеді, әртүрлі
жануар асырайды. 4.Олардың сусындары, темекілері және бағатын жануарлары бір
біріне ұқсамайды. Белгілері:
1.Ағылшын қызыл үйде тұрады.2.Швейцарлық бір ит
асырайды. 3.Даниялық шай ішеді. 4. Жасыл үй ақ үйдің сол жағында. 5. Жасал
үйдің иесі кофе ішеді. 6. PALL
MALL маркалы темекі шегетін адам бір құс асырайды.7. Сары үйдің иесі
DUNHILL темекісін шегеді. 8. Ортада орналасқан үйдің иесі сиыр сүтін ішеді. 9.
Норвегиялық бірінші үйде тұрады. 10. Махорка шегетін адам мысық асырайтын
адамның үйінің қасында. 11. Ат асырайтын адам DUNHILL темекісін шегетін адамның
көршісі. 12. BLUE MASTER темекісін шегетін адам сыра ішеді. 13. Неміс PRINCE
темекісін шегеді. 14.Норвегиялық көк үйдің көршісі. 15. Махорка шегетін адамның
көршісі минералды су ішеді.
Тапсырма: кім балық асырайтынын анықтаңыз.
Шешуі:
Егер жасал үй мен ақ үйдің арасында үй жоқ десек, онда неміс балық асырайды
(1-кесте). Ал, егер жасыл үй ақ үйдің сол жағында бола тұрып, арасында үй
болса, онда даниялық (есептің басқа да шешулері бар) балық асырайтын болып
шығады (2-кесте).
1-кесте -
I Шешу нұсқасы
Мемлекет адамдары
|
Норвегиялық
|
Даниялық
|
Ағылшын
|
Неміс
|
Швейцариялық
|
Үйлерінің түсі
|
Сары
|
Көк
|
Қызыл
|
Жасыл
|
Ақ
|
Асырайтын жануары
|
Мысық
|
Ат
|
Құс
|
Балық
|
Ит
|
Сусындары
|
Мин. су
|
Шай
|
Сүт
|
Кофе
|
Сыра
|
Темекілері
|
DUNHILL
|
Махорка
|
PALL MALL
|
PRINCE
|
BLUE
MASTER
|
2-кесте - II Шешу нұсқасы
Мемлекет адамы
|
Норвегиялық
|
Неміс
|
Швейцариялық
|
Ағылшын
|
Даниялық
|
Үйлерінің түсі
|
Жасыл
|
Көк
|
Ақ
|
Қызыл
|
Сары
|
Асырайтын жануарлары
|
Құс
|
Мысық
|
Ит
|
Ат
|
Балық
|
Сусындары
|
Кофе
|
Мин. су
|
Сүт
|
Сыра
|
Шай
|
Темекілері
|
PALL MALL
|
PRINCE
|
Махорка
|
BLUE MASTER
|
DUNHILL
|
Басқа шешімін табу білім алушылардың өздеріне ұсынылады. Сонымен
балық асырайтындар: неміс немесе даниялық.
Жауабы: Неміс немесе даниялық.
7.Оқушыларды
бағалау.
Семантикалық
карта.
|
1-ұпай
|
2-ұпай
|
3-ұпай
|
4-ұпай
|
5-ұпай
|
Оқушылық деңгей
|
|
|
|
|
|
Алгоритмдік
деңгей
|
|
|
|
|
|
Эвристикалық
деңгей
|
|
|
|
|
|
Шығармашылық
деңгей
|
|
|
|
|
|
8.Үйге тапсырма.№380,386.
9.Сабақты қорыту.