Инфоурок Геометрия КонспектыПлан урока на тему "Тела вращения - конус и цилиндр"

План урока на тему "Тела вращения - конус и цилиндр"

Скачать материал

 

С А Б А Қ      Ж О С П А Р Ы

 

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ    Айналу денелері – цилиндр және конус                       ________________________________________________

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: 1.Білімділік Оқушылардың цилиндр және конус туралы алған білімдерін жүйелеу, жинақтау

2.Дамытушылық Берілген тақырыпқа арналған формулалардың көмегімен   есептер шығара алу дағды-іскерліктерін арттыру

3.Тәрбиелік Ақыл-ой қабілеттерін дамытып, ұқыптылыққа, іздемпаздылыққа тәрбиелеу

САБАҚТЫҢ ӨТУ  ӘДІСІ: Сұрақ-жауап, өздік жұмыс, топпен жұмыс, зерттеушілік жұмыс

САБАҚТЫҢ ТҮРІ:  Жалпылау сабағы

САБАҚТЫҢ КӨРНЕКІЛІГІ:  Интерактивті тақта, слайдтар

 

 

С А Б А Қ Т Ы Ң       Б А Р Ы С Ы

 

1.Ұйымдастыру кезеңі

 

2.Жаңа сабақтың мақсатын хабарлау

 

3. Қайталау. Цилиндр және конус терминдерінің шығу тарихы, өмірде кездесуіне шолу

 

 

 

4.Сергіту есебі. Қарбыздарды сату кезінде сатушының таразылары болмады. Алайда сатушы радиусы 3 дм-ге тең қарбызды радиустары 1 дм-ге тең үш қарбызға теңестіріп саудасын жүргізді. Сатушының әрекеті дұрыс па?

 

 

формуласының көмегімен есептетіп, қорытынды жасау

 

5. Графикалық диктант. Формулаларды қалай игергендіктерін графикалық диктант арқылы тексеру. Иә жауапқа +, жоқ жауапқа –

 

Сұрақтар

Дұрыс жауабы

1) Конустың жасаушысы (конуста көрсету)

2) Конус көлемі   

3) Қиық конустың көлемі

4) Цилиндрдің көлемі

5) Конустың биіктігі h

6) Дөңгелектің ауданы

7) Шеңбер ұзындығы

Иә

Жоқ

Иә

 

 

Жоқ

 

Иә

Иә

Иә

+

-

+

 

 

-

 

+

+

+

 

Тексеру: +-+-+++

6. Формулаларды тақтаға. Тақтаға формулаларды шығарып, қайталату

 

7. Есептер шығару. (Топпен жұмыс) Бұл формулаларды білу және фигуралардың бейнесін ойша салу мен өз логикаларың келесі есептерді шығаруға көмектесер деп ойлаймын (есептердің шарттары оқылып, әр топқа өз қалауынша есептерді таңдау мүмкіндігі беріледі)

 

А) Есептерді оқу: зерттеушілік жұмысқа бағыттау

 

 

 

В) Айтылған барлық гипотезаларды талдау, дұрыс жауаптарын табу

 

8. Есептердің жауаптарын талдау. («Лидер», «Мұғалім таңдау», «Жазбаша жұмыс», «Оқушылардың таңдауы»)

 

9. Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру. Сіздерге келесідей үй тапсырмасын ұсынғым келеді. Мынадай сұрақтарға жауап дайындап келіңдер:

 

1) Жер және Күн жүйесінің басқа да планеталары неге шар тәріздес болып келеді?

2) Жердің қандай жасанды серігі шар тәріздес болған?

 

10. Оқушыларды бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ барысында Мырқасымов Азамат цилиндр мен конустың өмірде кездесуі жайлы баяндап тұр

 

 

Зерттеушілік жұмысқа бағытталған есептердің шарттары берілген сәт

 

Оқушылар топ бойынша  алған тапсырмаларын орындауда

 

 

 

 

Берілген тапсырмаларын Өтебаева Ардақ пен Нұрғалиева Аиданың

 қорғап  тұрған кездері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

С А Б А Қ      Ж О С П А Р Ы

 

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ    Айналу денелері – цилиндр және конус                       ________________________________________________

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: 1.Білімділік Оқушылардың цилиндр және конус туралы алған білімдерін жүйелеу, жинақтау

2.Дамытушылық Берілген тақырыпқа арналған формулалардың көмегімен   есептер шығара алу дағды-іскерліктерін арттыру

3.Тәрбиелік Ақыл-ой қабілеттерін дамытып, ұқыптылыққа, іздемпаздылыққа тәрбиелеу

САБАҚТЫҢ ӨТУ  ӘДІСІ: Сұрақ-жауап, өздік жұмыс, топпен жұмыс, зерттеушілік жұмыс

САБАҚТЫҢ ТҮРІ:  Жалпылау сабағы

САБАҚТЫҢ КӨРНЕКІЛІГІ:  Интерактивті тақта, слайдтар

 

 

С А Б А Қ Т Ы Ң       Б А Р Ы С Ы

 

1.Ұйымдастыру кезеңі

 

2.Жаңа сабақтың мақсатын хабарлау

 

3. Қайталау. Цилиндр және конус терминдерінің шығу тарихы, өмірде кездесуіне шолу

 

4.Сергіту есебі. Қарбыздарды сату кезінде сатушының таразылары болмады. Алайда сатушы радиусы 3 дм-ге тең қарбызды радиустары 1 дм-ге тең үш қарбызға теңестіріп саудасын жүргізді. Сатушының әрекеті дұрыс па?

 

 

формуласының көмегімен есептетіп, қорытынды жасау

 

5. Графикалық диктант. Формулаларды қалай игергендіктерін графикалық диктант арқылы тексеру. Иә жауапқа +, жоқ жауапқа –

 

Сұрақтар

Дұрыс жауабы

1) Конустың жасаушысы (конуста көрсету)

2) Конус көлемі   

3) Қиық конустың көлемі

4) Цилиндрдің көлемі

5) Конустың биіктігі h

6) Дөңгелектің ауданы

7) Шеңбер ұзындығы

Иә

Жоқ

Иә

 

 

Жоқ

 

Иә

Иә

Иә

+

-

+

 

 

-

 

+

+

+

 

Тексеру: +-+-+++

 

6. Формулаларды тақтаға. Тақтаға формулаларды шығарып, қайталату

 

7. Есептер шығару. (Топпен жұмыс) Бұл формулаларды білу және фигуралардың бейнесін ойша салу мен өз логикаларың келесі есептерді шығаруға көмектесер деп ойлаймын (есептердің шарттары оқылып, әр топқа өз қалауынша есептерді таңдау мүмкіндігі беріледі)

 

А) Есептерді оқу: зерттеушілік жұмысқа бағыттау

 

№1 ЕСЕП. Сіз бір кәсіпорынның басшысысыз. Сізге көмір алып келуші серіктес кәсіпорынның өкілі конус тәріздес үйіліп тұрған көмірге көрсетіп, онда бірнеше тонна бар деп ұйғарады. Егер үйіліп тұрған көмірдің биіктігі 1 м, ал шеңбер ұзындығы 4 м болса, сіз серіктесіңіздің сөзін растайтын және көмірдің көлемін табатындай қандай өлшеулер жүргізе аласыз?

 

№2 ЕСЕП. Цилиндр тәріздес 2 ыдыс берілген. Егер бірінші ыдыстың ені екіншісіне қарағанда 2 есе үлкен, ал екінші ыдыстың ені 2 есе кіші болғанымен биіктігі 3 есе үлкен болса, қай ыдыстың сыйымдылығы көбірек болады?

 

№3 ЕСЕП. Табиғатта кездесетін геометрия. Емен ағашы ұштарының диаметрлері 24 дм, 10 дм, ал жасаушысы 25 дм. Оның көлемін осьтік қиманың ауданын биіктікке көбейту арқылы тапқанда қандай қателік жіберіледі?

 

В) Айтылған барлық гипотезаларды талдау, дұрыс жауаптарын табу

 

8. Есептердің жауаптарын талдау. («Лидер», «Мұғалім таңдау», «Жазбаша жұмыс», «Оқушылардың таңдауы»)

 

9. Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру. Сіздерге келесідей үй тапсырмасын ұсынғым келеді. Мынадай сұрақтарға жауап дайындап келіңдер:

 

1) Жер және Күн жүйесінің басқа да планеталары неге шар тәріздес болып келеді?

2) Жердің қандай жасанды серігі шар тәріздес болған?

 

10. Оқушыларды бағалау.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План урока на тему "Тела вращения - конус и цилиндр""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инструктор по волейболу

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
