Пәні:
математика. 4
сынып
Сабақтың тақырыбы:Бөлшектер мен үлестер. Олардың жазылуы.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:Бӛлшектер
мен үлестер туралы түсінік беру,жазылуын, орындалуын түсіндіру.
2.Дамытушылық:Оқушылардың
ақыл-ойын,байқағыштық қабілетін,логикалық ойлау
қабілетін арттыру.
3.Тәрбиелік:
Шапшаңдыққа,ептілікке,тапқырлыққа баулу,адамгершілік,имандылық
қасиеттерін
қалыптастыру
Сабақтың әдісі:
Сұрақ-жауап,түсіндіру.
Сабақтың түрі:
Жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың
көрнекілігі: Суреттер ,ойындар,геометриялық фигуралар.
Пәнаралық
байланыс: Дүниетану пәні.
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі.
А)Оқушылармен
сәлемдесу.
Ә)Балалардың
назарын сабаққа аудару.
2.Психологиялық
дайындық.
Қайырлы күн
достым, Қызықты күн болсын.
Сәрсенбінің
сәтінде, Сәттілікке толсын.
Біздің алар
бағамыз, Кілең бестік болсын.
3.Үй тапсырмасын
сұрау. Үйге №6есеп 103беттегі.Сәйкес санды таңда.
1000=270+270+460
1000=1850-560-290
1000=320+320+360
1000=1900-530-370
1000=230+380+390
1000=1700-450-250
2-3балаға
оқытып,басқаларын тексертемін,дәптерлерін жиып аламында тексерілген дәптерлерді
тарқатамын.
4.Жаңа сабақ
мазмұны.Тақырып:Бөлшектер мен үлестер.
Суретке
қараймыз.Мына тіктөртбұрыш неше тең бөлікке бөлінген?(16) Қанша бөлігі
боялған?(4
бөлігі боялған).
Мұны біз бөлшек түрінде жазып көрсетейік.
16
4 - 16 бөлімі ,4 алымы
2суретте 21
бөлікке бөлінген,9 блігі боялған,яғни бөлшек түрінде
21 9 көрсетеміз.
Мынау бүтін алма
ортасынан бөлсек 2 бөлікке бөлінеді.Тағы ортасынан бөлсек 4 бөлікке
бөлінеді.Төрт
бөліктің 2 бөлігін алып тәрелкеге саламыз. Бөлшек түрінде жазамыз
4
2 4бөлімі, 2 алымы. 3суретте шеңбер бейнеленген.
1шеңбер 4 бөлікке
бөлінген,3бөлігі боялған: 4 3
2шеңбер 3 бөлікке
бөлінген,2бөлігі боялған: 3 2
3шеңбер 8 бөлікке
бӛлінген,3бөлігі боялған: 8 3
4шеңбер 9 бөлікке
бөлінген,8бөлігі боялған: 9 8
№2есеп
S1=256
S2=128км S=? S=
S1+S2=256км+128км=384км
№3есеп.
«Кім жылдам » ойын третінде ойналады(3қатардан 3 оқушы тақтаға шығарылады) .
816 : 9 =
(6қалдық) 725 : =8 (5қалдық) 634 : = 7 (4қалдық)
№4 есеп
t=? V1 =13км/Сағ V2 = 17км/сағ 9 9
9 S=90км V1+V2=V
13км/сағ+17км/сағ=30км/сағ.
Т=S:V=90км:30км/сағ=3сағ.
№5
есеп «Құстарға қамқорлық» ойыны ретінде өткіземін.
Балаларға сұрақ
қоямын.Қазір жылдың қай мезгілі?Күз,яғни күздің соңғы айы.Күзде құстар
жылы жаққа ұшып
кетеді.Ал қыстап қалатын құстарды кім біледі? Отырықшы құстарды
оқушыларға
ататамын: қарға,ұзақша,сауысқан, суықторғай,кӛкторғай,қараторғай т.б. Ал енді
балалар осы қыстап
қалған құстарға ұя,жем салғыш жасап қамқорлық жасауымыз керек.Ол үшін
әр құстың артында
жапсырылған есептерді шығаруымыз керек.
Логикалық есеп №7
Серік пен
Назымның үйлері кӛшенің бір жағында орналасқан.Серіктің үйінен мектепке
дейінгі
арақашықтық 200км-ді құраса, ал Назымның үйінен мектепке дейінгі арақашықтық
500
км аралықты алып
жатыр.Назымның үйінен Серіктің үйіне дейінгі арақашықтықты тап.
Н С ? 200 км М
500 км
5.Сергіту сәті.
«Ормандағы ағаштар ойыны»
Сендер ағашқа
айналуға дайынсыңдар ма?
Бір-біріңнің
соңыңнан тұрыңдар.Орманда күн шығып барлық ағаштар оған жапырақтарын
жайып қарап
тұрды.Күнге әрбір жапырағы жылыну үшін жоғары-жоғары
созылады.Жапырақтар
күннің астында билеп тұрды.Кенеттен қатты жел тұрып ағаштарды
шайқай
бастады.Желдің артынан жаңбыр жауа бастады.Көп ұзамай көкжиектен
күн
көрініп,талдар
қуанды.Ағаштар өз
діңіндегі артық жауын тамшыларын сілкіп тастады.өздерін
сенімді,
сергек,тап-таза сезініп қалды.
6.Қорытындылау.
3қатарға 3түрлі
фигура беремін ,4,6,8 бөліктерге бөлдіртіп,2,3,4
бөлектерді
боятамын.Бөлшек
түрінде
жаздырамын.Ары қарай бөлшектерді толықтырамын,қорытындылаймын.
7.Бағалау. Әрбір
оқушыны сабақ бойында жинаған фишкаларының санымен бағалаймын.
8.Үйге тапсырма
беру.
№6 есеп. 107 бет