Пәні: сауат ашу
|
Тақырыбы:
Сыныптан тыс уақытта.
С дыбысы
мен әрпі
|
Сабақ:
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу
мақсаттары:
|
1.2.1.2Оқудың
түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу)
қолдану
1.2.9.1
әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.
1.3.8.1
жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап,
әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар орындай алады: С дыбысы
мен әрпін бір-бірінен ажырата біледі.
Көпшілігі орындай алады: Тақырыпты
түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылай алады.
Кейбір
оқушылар орындай алады: Алған білімді өмірде қолдана алады.
|
Тілдік мақсат:
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Сағат,
санат т.б.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай
келетін тіл стилі:
-С дыбысы мен әрпін бір-бірінен қалай
ажыратамыз?
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
-Жылан қандай
дыбыс шығарды? т.б.
|
|
Ишара:
сергіту сәті, «С» ребусын шешу
|
Алдыңғы оқу
|
Ш дыбысы
мен әрпі
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт есебі:
|
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы:
5 минут
|
Ұйымдастыру
шеңбері
Өсемiз
бiз күлiп-ойнап,
Он
саусақтың саласындай,
Өсемiз
бiз күлiп-ойнап,
Бiр
адамның баласындай.
Өткен
сабақпен қайталау жұмысын жүргізу.
|
Шаттық
шебері
|
Сабақтың ортасы:
25минут
|
Сансызбай
деген бала болыпты. Оның Сандуғаш деген қарындасы бар екен. Ол екеуі бір күні
тоғайға серуенге шығыпты. Тал түбінде өсіп тұрған нені көріпті?
Саңырауқұлақты. Шықылықтаған дауысқа қараса сауысқан екен. Алға қарай
жүріңкірегенде ағаш кесушілерге кездеседі. Сансызбай олардың сүргі деген
құралына қызыға қарады. Ұстап қарап бір ағашты жонып қалып еді. алдынан
сылдырап су аға жөнелді. Сандуғаш су түбіне үңіліп еді, сақина, сырға жатыр
екен. Сол сақина мен сырғаға сол бойда су жағасынан бір ғажайып сандық ашыла
кетті. Сақина мен сырғаны алып, соған сала қойды. Ішінен бір бүктелген қағаз
алды. Оның сыртында мынандай жазу бар екен. Біреу мұны ай деді, біреу орақ
деді. Мына заттардың атын қайта - қайта айта береді. Қандай дыбыс шықты? С С С.
Міне, мынау С әрпі. С с дауыссыз дыбыс. Олар әлгі бүктелген қағазды жазып
көріп еді, толған жазу екен. Мен оларға көмектесіп оқып берейін. Жеке сөздер
оқылады, мағынасы түсіндіріледі. Сс әрпінің жазбаша түрі түсіндіріледі. Ауаға
жазылады.
Кітаппен жұмыс.
1
Тыңдалым.
Жылан
қандай дыбыс шығарады?
2-3
тапсырма бойынша берілген сөздерді буындап, тұтас оқыту.
Сергіту сәті:
Орнымыздан
тұрамыз,
Алақанды
ұрамыз.
Бiр
отырып, бiр тұрып,
Тез
шынығып шығамыз.
Дәптермен
жұмыс
|
Оқулық, дәптерлер.
С дыбысынан келетін
сөздердің суреттері, сандықша
|
Сабақтың соңы:
5 минут
|
4
Ойлан,тап.
«С»
ребусын шешу.
|
|
Қосымша
мәліметтер
|
Саралау:
|
Бағалау:
-С
дыбысы мен әрпін ажырата алу;
-ой
ұшқырлығын бағалау.
-оқи
білігін бағалау;
-көркем
жазуын;
|
Пәнаралық
байланыс:
Дүниетану
Құндылықтармен
байланыс (тәрбие)
|
Рефлексия
Сабақтың
мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ
қалай өтті? Қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
Уақытты қалай пайдаландың? Жоспарыңа қандай өзгерістер енгіздің және неге?
|
Рефлекция
«Екі
жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы рефлекция жасау.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|