Бастауыш сынып мұғалімі Ермекова Ғазиза
Шамшадиновна
Пәні: дүниетану
Сабақтың тақырыбы: адамның егін және
малшаруашылығын дамыту үшін жасаған жағдайлары.
Сабақтың мақсаты: оқушыларға еліміздің
егін және малшаруашылығы жайлы мәлімет беру,оны дамытудағы еңбек көзін, жасаған
жағдайларын түсіндіру.
Білімділігі: мал шаруашылығы мен егін
шаруашылығының пайдасын білу, оны дамыту жолдарын үйрену, өмірмен байланыстыра
отырып тақырыпты талдай алуды меңгерту.
Шеберлігі:ой-өрісін дамыта отырып,
байланыстыра сөйлеу дағдысын өз беттерімен бірлесіп жұмыс істеуді
қалыптастыру, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Дағды: еңбексүйгіштікке және айналамен
қоршаған ортаны аялауға дағдыландыру.
Сабақ түрі: жаңа білімді меңгерту.
Сабақты қолданылатын әдіс-тәсілдер:сиқырлы
доп, мазайка, постер қорғау, венн диаграммасы, эссе жазу.
Сабақта қолданылатын модульдер: сыни
тұрғыдан ойлау, жас ерекшелігіне сай тапсырмалар, АКТ, дарынды және талантты
оқушыларды анықтау, оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, бағалау, көшбасшылық.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу,
математика, еңбекке баулу,бейнелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интер тақта, кесте,
сызба, слайдтар,үлестірмелі парақшалар
Сабақтың
барысы
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
|
1.Кіріспе
|
1.Ұйымдастыру
кезеңі
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру.
|
Шеңбер
құрып, бір-біріне деген ыстық лебіздерін білдіреді.
|
|
|
2.Топқа
бөлу
Оқушыларға
суреттер тарату арқылы топтарға бөлу.
|
Оқушылар
топтарға бөлініп алады.
|
|
|
3.Үй тапсырмасын
тексеру
Сиқырлы
доп әдісін қолдана отырып, оқушылардың үй тапсырмаларын тексеру.
|
Сұрақтарға
жауап бере отырып, үй тапсырмаларын тексереді.
|
|
|
4.Оқушыларға
видео ролик арқылы егін және малшаруашылығының дамуы жайлы мәлімет беру
|
Егін
және малшаруашылығының дамуы жайлы түсініктерін қалыптастырады.
|
|
2.Негізгі
бөлім
|
1.Жаңа
сабақ. Мемлекетіміз ауыл шаруашылық
саласының дамуына жасап жатқан жағдайлары жайлы түсіндіру.Мал шаруашылығы мен
егін шаруашылығының дамуы үшін жасап жатқан жағдайлар жайлы саралау.
|
Мемлекетіміз
ауыл шаруашылық саласының дамуына жасап жатқан жағдайлары жайлы түсінеді. Мал
шаруашылығы мен егін шаруашылығының дамуы үшін жасап жатқан жағдайлар жайлы
саралай алады.
|
|
2.
Қызығушылығын ояту
Постер
қорғату арқылы оқушылардың алған білімдерін пысықтау.
Дәптермен
жұмыс. Берілген тапсырмаларды арнайы
дәптерге орындау.
|
Әр түрлі
жаңа әдістерді қолдана отырып, тапсырмаларды орындайды.
Дәптермен
жұмыс жасай отырып берілген тапсырмаларды жазбаша орындайды.
|
|
3.Сергіту
сәті
Оқушыларға
«Айдахар дос»тың сергіту сәтін орындату.
|
Оқушылар
сергіту сәтін орындайды.
|
|
3.Қорытындылау
|
1.Ой
толғаныс
«Венн
диаграммасын» пайдалана отырып, егіншілік және мал шаруашылығының
салыстырмалы түрде ортақ ұқсастығын табу
|
Сабақта
меңгергенін пысықтау мақсатында тапсырмаларды орындайды.
|
|
|
|
2.Бағалау
Оқушыларға
бағалау парақшаларын тарату арқылы, оларды бірін-бірі бағалауға үйрету
|
Оқушылар
бағалау парақшалары арқылы бірін-бірі бағалауға үйренеді
|
|
3.Үй
тапсырма: Мозайка
әдісі
1-ТОП “Төрт
түлік” туралы мәтін
жазу.
2-ТОП
“Диқан
болғым келеді” шығарма жазу. 3-ТОП
“Елімнің
байлығы” газетке мақала жазу
4-ТОП
“Дақылдар туралы” мақал-мәтелдер жазу
|
|
4.Кері
байланыс.
Не
білдім? Не білгім келеді?
|
Стикерлерге
өз ойларын жазу
|
|