Сабақ
тақырыбы: Неше? Түстер.
Сабақтың
мақсаты: Сандар мен түстер туралы мәлімет беру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Тақырып бойынша оқушылардың сөздік
қорын молайтып, олардың тыңдалым, айтылым , оқылым әрекеттерін іске асыру.
Тәрбиелік: оқушыларды әсемдікке, әдептілікке
тәрбиелеу.
Дамытушылық: тақырып бойынша оқушылардың сауатты
сөйлеу, ойлау, қайталау дағдыларын дамыту.
Әдістеме: түсіндіру, сұрақ-жауап, қайталау,
ойын, сергіту сәті.
Көрнекіліктер: плакат( сандар, түстер),
суреттер, оқулық
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі
2.
Тақырыпқа ену. Балалар!
Дымбілмес сегодня с нами будет учиться считать. Кто знает, сколько
друзей-гномов у Белоснежки? А сколько колес у машины? Сколько лапок у птиц?
Жарайсыңдар! В конце урока вы мне ответите на эти вопросы по-казахски.
3.
1 – 5 сандарымен таныстыру.
А) Называю
числительные (бір, екі, үш, төрт, бес), одновременно загибая пальцы на правой
руке. Повторяю счет в обратном порядке, но теперь разгибая пальцы. Повторяю
счет еще раз, но теперь прошу детей повторять за мной числительные и одновременно
самим загибать пальцы. Считаю в обратном порядке.
Б) Считалки
Раз, два, три, четыре,
Нынче
празднично
В
квартире.
Бір,
екі, үш, төрт –
На
столе чудесный торт!
Кто-то
именинник здесь?
Мне
же пять!
Что
значит бес!
* * *
Раз,
два, три, четыре, пять!
Вышел
зайчик погулять.
По
полянке он идет,
Звонко
песенки поет,
Барабанит
громко в пень:
«Ах,
какой чудесный день!»
Из
ближайшего куста:
«Щелк!
Щелк!»
Неужели это волк? Волк!
Бір! Екі! Үш! Төрт! Бес!
Убежал зайчонок в лес!
4.
Түстермен
таныстыру
Мұғалім көрнекіліктер бойынша түстерді атайды.
Мұғалім түстерді атайды , оқушылар қайталайды.
Мұғалім кітап бойынша жұмыс жүргізеді. Мыналар –
доптар. Доптардың түстерін атайық.
а) Мұғалім түстерді атайды,оқушылар
қайталайды.Түстер: қызыл,қара,сары,қоңыр,ақ,жасыл,көк.
ә) Мұғалім сурет бойынша сөз тіркестерін
айтады,оқушылар қайталайды.
Қызыл доп.Кара доп.
Сары доп. Коңыр доп.Ақ доп.Жасыл доп. Көк доп.
Сергіту сәті.
2. Жеке топтық жұмыс.
а)Мұғалім «Киімдер» тақырыбына байланысты
суреттер таратады.
ә) Оқушылар берілген сурет бойынша сөз
тіркестерін құрайды.
Үлгі: Көйлек.Мынау- көйлек.Мынау – қызыл
көйлек.Етік.Мынау- етік.Мынау қоңыр етік.Қолғап.
Мынау- қолғап.Мынау-сары қолғап.
Сергіту сәті.
Доп, доп, доп
Қызыл, жасыл,көк.Доп, доп, Бұдан жүйрік жоқ.
5.
6 – 10 сандарымен таныстыру.
А)Знакомлю
детей с числительными 6 – 10, используя пальцы рук и соответствующее количество
имеющихся под рукой предметов, а также карточки с числами.
Б) Считалка
Раз,
два, три, четыре, пять!
Начинаем
мы играть!
Бір!
Екі! Үш! Төрт! Бес!
Кто
на дерево залез?
Кто
там прячется в кусты?
Шесть,
и семь. Алты, жеті.
Если
станешь куролесить,
Будешь
восемь, девять, десять,
Это
сегіз, тоғыз, он,
Выходи
скорее вон!
Жаттығу жұмыстары
«Түрлі түсті заттар» ойыны.
Жүргізуші балаларға белгілі бір түсті айтады.
Балалар сол түске сәйкес заттың атын атап беруге тиіс. Балалар кезекпен жауап
береді.
Мысалы: ақ – бор, қар, көйлек.
Қызыл – шар,алма, доп.
Жасыл- шөп, жапырақ, ағаш.
6. Сабақты бекіту .
1.
Сандарды бекіту.
А) Я купил один
пломбир.- Бір.
Сидят две утки
у реки.- Екі.
Изогнулся тройкой
уж.- Үш.
Четырехугольный
торт.- Төрт.
Пять
ребят шагают в лес.- Бес.
Б)
Сколько друзей-гномов у Белоснежки? – Жеті.
А
сколько колес у машины? – Төрт.
Сколько
лапок у птиц? – Екі.
2. Түстердің
атауларын білу.
Стало грустно однажды лягушке:
Надоел
цвет зеленый квакушке.
«Зеленые
листья, зеленая я,
Болото
и травы, и кочка моя!
Куда
ни взгляни, вокруг все жасыл!
Мне
цвет этот жутко-прежутко постыл!
А
мне бы к лицу – ярко-красная шляпка,
Такого
же цвета перчатки на лапках!
И
черный пиджак с белоснежной манишкой!
И
черные в красную клетку штанишки!
Кругом,
чтобы тина ... под цвет апельсина!»
И
так тут лягушка моя размечталась,
Что
чуть было цапле одной не попалась!
Как
славно, что цапля была слеповата!
К
тому же, зеленым все было, ребята!
***
Я
скажу о снеге так:
Был
он белый-белый – ақ,
Но
потом пришла пора,
Потемнел,
и стал – қара.
* * *
Целый
день была в работе,
Целый
день была в заботе:
Ваксой
красила кота
От
макушки до хвоста.
Стал
наш рыжий Тимофей
Черной
ноченьки черней.
Я
от Тимки не отстала,
Тоже
черненькою стала.
Мамочку
сюрпризик ждет –
Қара
дочь и қара кот!
* * *
«Можно
от этого оторопеть! –
Брат
мне сказал про весеннюю степь. –
Я
тебя завтра с собой прихвачу
Чтобы
ты чудо увидел, хочу!»
И
полетел наш груженый КАМАЗ
В
далекий аул, что ждал уже нас.
Мелькали
за окнами реки и горы,
Села,
заводы, дома и заборы ...
Но
вот все осталось уже позади,
Толко
бескрайняя степь впереди.
Но
что это? Тру в изумленье глаза.
Иль
полыхает пред нами гроза?
Жарко
пылает красный огонь,
Вмиг
обожжет, попробуй-ка тронь!
Направо,
налево, кругом все - қызыл!
Красную
краску кто-то разлил!
«Это
тюльпаны! Глаза-то протри!
Что?
Не поверил? Беги, посмотри!»
6.
Сабақ қорытындысы, қоштасу