Инфоурок / Математика / Конспекты / Сабақ жоспары." Пифагор теоремасы"

Сабақ жоспары." Пифагор теоремасы"

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Бекітемін:.................... «....»......2013ж.


Сабақтың тақырыбы: Пифагор теоремасы

Мақсаты:

1. Оқушыларға жаңа сабақты меңгерту,теореманы дәлелдеу,есептер шығару қолдана білуге үйрету.

2. Оқушылардың ойлау қабілеттерін, іскерліктерін пәнге деген қызығушылығын, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

3. Оқушыларды дәлдікке,сенімділікке ,әдептілікке өз ойларын айта білуге,ұқыптылыққа үйрету.

Сабақтың типі: тренинг

Әдісі: түсіндіру,талдау,ой қозғау, ой толғау

Түрі: жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі : сызғыш, интерактивті тақта, компьютер.

Сабақтың барысы: І) Ұйымдастыру.( топқа бөлу, топ басшыларын сайлау)

Психологиялық дайындық

ІІ) Үйге берлген жұмыстар. 1. Есепті тексеру

І топ

ІІ топ

2. Ой қозғау

hello_html_7b436133.gifhello_html_1c9c40d.gifhello_html_1c9c40d.gif

hello_html_2c65fd71.gifhello_html_m95cf39a.gif








ІІІ. Мағынаны ажырату

hello_html_m18a249c7.gifhello_html_706781e0.gifhello_html_3cdb4003.gifhello_html_m361a225d.gif

а

в

с

a=8,

b=6,

c=10

т/к: S1, S2, S1



hello_html_m361a225d.gif

a=4,

b=3,

c=5

т/к: S1, S2, S1



hello_html_706781e0.gif

с

hello_html_baf672f.gifhello_html_m50ea8f0d.gif

а



hello_html_3cdb4003.gif

в




Сұрақ: Не байқадыңдар? 222 тік бұрышты үшбұрыштың катеттердің квадраттарының қосындысы гипетенузаның квадратына тең)

ІV. Жаңа тақырып: « Пифагор теоремасы»

Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасының квадраты катеттерінің квадраттарының қосындысына тең. а2 2=c2

С

а

hello_html_29b95ca4.gifhello_html_m5157ba51.gifБерілгені: ∆ АВС, С=90°

в

hello_html_m39091aee.gifhello_html_64f0209c.gifД/К с2 = а2+b2

В

Д

β

hello_html_7024fa14.gifД/Ү СД АВ

А

с

hello_html_m6a592a8e.gifhello_html_1cf2deb1.gifhello_html_4ed43fd6.gif

α

АВС қарастырамыз

Cos β =ВС/АВ=а/с (1) , Cosα =АС/АВ=в/с (2)

ДВС қарастырамыз cosβ=ВД/ВС=ВД/а (3)

АДС қарастырамыз cosα=АД/АС=АД/в (4)

(

+

1)=(3); а/с= ВД/а а2= с·ВД

(2)=(4); в/с= АД/в в2=с·АД

а2+ в2=с·АД+ с·ВД=с(АД+ВД)2; а2+ в2= с2


Еhello_html_m6aecf817.gifhello_html_m4f939825.gifсеп: Бер: ∆АВС С=90° с-гипотенуза, а,в катет

Д\к: а= а1·с , в= в1·С

Д\ү; b2=c·АД а2=c·Д В

АД=b1, ДВ=а1

в2 = с·b1 а2= с·а1


V.Тарихи мағлұмат. Пифагор тероремасының шығу тарихы

VІ.Пифагор теоремасының қолданылуы:

hello_html_m18611d01.gifhello_html_5fefa04a.gifhello_html_78ccd268.gifhello_html_2b3d3bc0.gif

d

b

d

а

d2=a2+a2 ; d=ahello_html_m62632d12.gif d2=a2+b2 ; d=hello_html_4fee73ce.gif

а


а



hello_html_m27f83421.gifhello_html_4b449663.gif

а

а


h

h2=a2-hello_html_m24004231.gif=hello_html_a1e6ba6.gif h=hello_html_m3cf7d96b.gif

а/2




VІІ. Жаңа тақырыпты бекіту . 1)Оқулықпен жұмыс

126

1топ. 2). a=5 в=6 c2= 25+36= 61; c=hello_html_548506b7.gif

2топ. 3). a=8 в=8hello_html_774d1622.gifc2= 64+64·3= 256; c= hello_html_2982c8f8.gif=16


1 топ

128

hello_html_m2e3689c.gifhello_html_790caaf3.gifa=8 дм в=6дм

т/к: d-? шешуі: d2=82+62= 100; d=10 дм


2топ

129

a=91 cм d=109cм

т/к: b-?

шешуі: d2=a2+b2 ; b2 = d2- a2=11881-8281=3600 d=60cм





І

В

Бер: АВСД ромб

АВ=13 дм, ВД=10 дм

Т/к: АС

ш/у: АС=2·АО

ВО=10:2=5

АОВ; АО2=АВ2-ВО2 =169-25=144

АО=12(дм)

АС=2·12=24(дм)



топ: №130 ІІ топ: №132

В


С

hello_html_391b11b1.gifhello_html_632f5f80.gifhello_html_m401fbf08.gif

А

hello_html_1282710d.gifhello_html_70c9c36b.gifБер: ∆АВС

О

АВ=17см

АС=16см

Д

С

hello_html_12a32a8e.gifт\к ВК

К

А

т\ү: ВК2=АВ2-АК2

ВК2=172-82=(17-8)(17+8) =9·25

ВК=3·5=15(см)

hello_html_m624a33f2.gif

І

в

а

топ№133(1) ІІ топ№133(2)

аhello_html_m76a3436f.gif

а1

в1

=8 см а1=6,4см в=6дм в1=3,6дм

т

с

/к: в, с т/к: а, с

шешуі: а2= с·а1 в2 = с·b1 36=с·3,6

64=c·6.4 с=10дм

c=10см

в=hello_html_1f455221.gif=6см а=hello_html_4c467a56.gif=8дм


2)Тарихи есептер


hello_html_4f171825.jpg

Леонтий Магницкийдің « Арифметика оқулығынан.


Суреттегі берілген өлшемдер бойынша СВ ұзындығын табу керек.





Шешуі: 1252-1172=15625-13689= 1936

ВС=44








hello_html_m1c05b05d.jpg

ХІІ ғасырдағы үнді математигі Бхаскараның есебі.


Өзеннің жағасында жалғыз терек өсіп тұр.Кенеттен жел тұрып, терек сынып түсіп, теректің төбесі өзеннің жағасына түсті. Суретте көрсетілген өлшемдер бойынша теректің ұзындығын тап.








ДС=8 фута









Леонтий Магницкийдің « Арифметика оқулығынан.


Суреттегі берілген өлшемдер бойынша СВ ұзындығын табу керек.


VІІІ. Ой толғау: Тест тапсырмалары

Ж

Білсеңіз,бір емес, бес жауабы бар

Дұрысын табу өзіңнің қалауыңда

Тапсаң бағыңның жанғаны

Таппасаң –өкініште қалғаның. ( Тест)

ұмбақ




І


Бер. hello_html_m54486632.gifАВС; АВ=АС=25

ВС=30

т/к: АД

А)10; В)15; С)20; Д)25; Е)27

hello_html_14fd24b9.gif

А

А

топ ІІ топ

hello_html_m12549770.gifhello_html_m4cbd50c2.gif

Д

С

В

hello_html_m12549770.gif

Бер. hello_html_m54486632.gifАВС; АВ=АС=13

АД=12

т/к: ВС

А)15; В) 10; С)20; Д)15; Е)17

hello_html_m4cbd50c2.gif

13

13

25

25


С

В

12


Д




Бер. АВСД; hello_html_6adecb96.gifА=900

  • ДВС=900

т/к: АВ

А)8; В)10; С)12; Д)18; Е)21

А

8

13

5

Д

С

В

А

hello_html_m279ecd6f.gifhello_html_4bd49615.gifhello_html_55b763b5.gifhello_html_m1ad00f9e.gifhello_html_m1c881b0a.gif


Бер. АВСД; hello_html_6adecb96.gifА=900

  • ДВС=900

т/к: АВ

А)8; В)10; С)12; Д)4hello_html_27051504.gif; Е)21


24

hello_html_4bd49615.gifhello_html_55b763b5.gif

hello_html_m279ecd6f.gif

В


16

С

hello_html_m1ad00f9e.gifhello_html_m1c881b0a.gif

34


Д

С

3


С

Д

hello_html_141c67bd.gif


Бер. АВСД трпа.

hello_html_6adecb96.gifС=900 В=900

т/к: АВ

А)8; В)11; С)12; Д)18; Е)21


Бер. АВСД трпа.

hello_html_6adecb96.gifС=900 В=900

т/к: АВ

А)8; В)11; С)12; Д)18; Е)21


10

10

hello_html_2ce58328.gif

6

Д

9

hello_html_3353bd6d.gifhello_html_3353bd6d.gif

А


В

3

hello_html_3353bd6d.gif

К


В


А






10

hello_html_m22731df7.gifhello_html_m71020f98.gif

20

hello_html_m71020f98.gif


Бер. Тік бұрышты үшбұрыш. а=4х в=3х с=10

т/к: а,в,с

А)8;6 В)11;7 С)12;5 Д)8;4 Е)2;8


Бер. Тік бұрышты үшбұрыш. а=4х в=3х с=20

т/к: а,в,с

А)8;6 В)11;7 С)12;16 Д)8;4 Е)2;8











ІХ.Пифогор теоремасының өмірде қолданылуы

Х. Қорытындылау:Үйге тапсырма белгілеу№127,№131,№133(3)

бағалау






Атырау облысы

Құрманғазы ауданы

Дина Нұрпейісова орта мектебі












АШЫҚ САБАҚ

Тақырыбы: « Пифагор теоремасы»

8 сынып








Пән мұғалімі: Қайырболатова Эльмира

Гимранқызы


















2013/2014 оқу жылы








hello_html_56c1e018.gif





hello_html_m2bf2e048.gif



5


4






hello_html_307d724d.gif

3





























hello_html_m2bf2e048.gifhello_html_307d724d.gifhello_html_56c1e018.gif

6

8















10

































І топқа


25

25

Д

С

В


Бер. hello_html_m54486632.gifАВС; АВ=АС=25

ВС=30

т/к: АД


А)10; В)15; С)20; Д)25; Е)27

А


10

Д

А

24

34

16

Д

С

В

А

hello_html_m279ecd6f.gifhello_html_4bd49615.gifhello_html_55b763b5.gifhello_html_m1ad00f9e.gifhello_html_m1c881b0a.gifhello_html_141c67bd.gif

В

С

3

9


Бер. АВСД; hello_html_6adecb96.gifА=900

ДВС=900

т/к: АВ

А)8; В)10; С)12; Д)18; Е)21

hello_html_m12549770.gifhello_html_m4cbd50c2.gif


Бер. АВСД трпеция.

hello_html_6adecb96.gifА=900 В=900

т/к: АВ


А)8; В)11; С)12; Д)18 ; Е)21

hello_html_3353bd6d.gifhello_html_3353bd6d.gif

10

hello_html_m71020f98.gif


Бер. Тік бұрышты үшбұрыш. а=4х в=3х с=10

т/к: а,в,с


А)8;6 В)11;7 С)12;5 Д)8;4 Е)2;8


ІІ топқа


13

13

Д

А

hello_html_m12549770.gif

12

hello_html_m4cbd50c2.gif

Бер. hello_html_m54486632.gifАВС; АВ=АС=13

АД=12

т/к: ВС


А)15; В) 10; С)20; Д)15; Е)17




В








8

13

5

Д

В

А

hello_html_m279ecd6f.gifhello_html_55b763b5.gifhello_html_m1ad00f9e.gifhello_html_m1c881b0a.gif


Бер. АВСД төртбұрышы

hello_html_6adecb96.gifА=900 hello_html_m307db0d8.gifВ=900

т/к: АВ

А)8; В)10; С)12; Д)4hello_html_27051504.gif; Е)21


hello_html_4bd49615.gif











В

6

С

Д

10

hello_html_2ce58328.gif

А

3

К


Бер. АВСД трпа.

hello_html_6adecb96.gifС=900 hello_html_m307db0d8.gifВ=900

т/к: АВ

А)8; В)11; С)12; Д)18; Е)21













20

hello_html_m71020f98.gif


Бер. Тік бұрышты үшбұрыш. а=4х в=3х с=20

т/к: а,в,с


А)8;6 В)11;7 С)12;16 Д)8;4 Е)2;8













hello_html_4f171825.jpg






















Леонтий Магницкийдің « Арифметика оқулығынан.


Суреттегі берілген өлшемдер бойынша СВ ұзындығын табу керек.



























hello_html_m1c05b05d.jpg























ХІІ ғасырдағы үнді математигі Бхаскараның есебі.


Өзеннің жағасында жалғыз терек өсіп тұр.Кенеттен жел тұрып, терек сынып түсіп, теректің төбесі өзеннің жағасына түсті. Суретте көрсетілген өлшемдер бойынша теректің ұзындығын тап.







































hello_html_6adecb96.gif
