Сыныбы:
8
|
пәні:
алгебра, информатика
|
Бостанова
Мираш - математика пәні мұғалімі
Қайырбекова
Гүлнұр - информатика пәні мұғалімі
|
Күні: 11.12.2015ж
|
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Виет
теоремасы
|
|
Мақсаты
|
Виет
теоремасы арқылы шығарылатын есептерге қолданылатын негізгі формулалар түрін
білу;
Виет
теоремасы арқылы квадрат теңдеу құруға және теңдеу түбірлерін табуға;
Тақырып
бойынша виет теоремасы арқылы құзырлы тапсырмаларды орындай алу
|
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Барлық
оқушы виет теоремасы арқылы квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен
түбірлерінің көбейтіндісін анықтай біледі;
Көпшілігі
виет теоремасы арқылы квадрат теңдеу түбірлерін анықтайды және есеп шығаруда
қолдануға үйренеді;
Кейбір
оқушы түбірлері арқылы квадрат теңдеу құра алады және құзырлы тапсырмаларды
орындай алады.
|
|
Керекті
жабдықтар
|
Ламинад
парағы, маркер, стикер, смайликтер, түрлі-түсті қағаздар, бағалау парақшалары
|
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер:
|
«Жұптарда өзара
бағалау» (1-стратегия) , «Критериалды бағалау», «Ой қозғау», Топтық жұмыс,
«Жеке жұмыс», «Жұптық жұмыс», «Түзетулерді орындау» (8-стратегия)
, Деңгейлік
тапсырма
|
|
С а б а қ б а р ы с ы :
|
|
Сабақ
кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
|
Кіріспе
7-мин
|
Саламатсыздар
ма, балалар! Мен сендермен бірге сабақ өткізуге қуаныштымын.
Топқа
бөлу:
Ортаға
келіп, мына қағаздарда жасырылған квадрат теңдеулер бойынша 3 топқа
бөлініңіздер.
Қандай
теңдеу түрлері бойынша топқа бөліндіңіздер?
Үй
тапсырмасын тексеру: №339 есепті ауызша тексеру.
Жауаптары:
1); 1. 2) 3; 7.
3) 0.
4) -2,1; 0,2.
Бағалау. Бақылаушының бағалау парағы бойынша бағалау
жүргізіледі.
Әр
жауаптың артында әріптер жасырылады. Жасырылған сөз "ВИЕТ"
|
Мұғаліммен
амандасады.
Оқушылар
3 топқа бөлінеді.
Толымсыз
квадрат теңдеулердің 3 жағдайы бойынша топқа бөліндік.
Оқушылар
үй тапсырмасы бойынша жауап береді.
Excel бағдарламасында
есептің нәтижесін тексереді:
|
|
Тұсаукесер
2-мин
|
Жаңа материалға тұсаукесер рәсімінде «Ой
қозғау» әдісі арқылы сұрақ қою техникасы бойынша сұрақтар қойылады.
Түрткі сұрақтар
1. Балалар, қалай
ойлайсыңдар неге "ВИЕТ" сөзін жасырдым?
Ендеше
балалар бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: «ВИЕТ теоремасы».
Дәптерге жазыңыздар. Енді бүгінгі сабағымыздың мақсатын, яғни "Табыс
критериін" белгілейік.
|
Мүмкін
осы сөзге байланысты жаңа тақырып өтетін шығармыз.
Сынып
сабақтың мақсатын былай белгілейді:
1.
Виет теоремасының формуласын білу
2.
Виет теоремасы арқылы квадрат теңдеу түбірлерін анықтауды білу
3.
Осы формулаларды пайдаланып есептер шығара білу
|
|
Табыс критериі
|
І
|
Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің
қосындысы мен көбейтіндісін анықтай аламын.
|
|
|
|
ІІ
|
Виет теоремасы арқылы квадрат теңдеу түбірлерін
анықтауды үйрендім.
|
|
|
|
ІІІ
|
Түбірлері
бойынша квадрат теңдеудің құзырлы тапсырмаларын құрастыра алдым
|
|
|
|
|
Негізгі бөлім
10
мин
10-мин
10-мин
|
Балалар, егер келтірілген квадрат теңдеу болса,
түбірлерінің қосындысын және түбірлерінің көбейтіндісін қалай жазамыз. Осы
сұраққа жауап беру үшін дайындалуға 5 минут беріледі. Жеке оқиды, жұппен
талқылайды. Әр топтан бір оқушы шығып түсінгенін айтады.
Енді мысалдар келтірейік: (Топпен жұмыс)
І топ 1-мысал: х2-7х+12=0 теңдеудің
түбірлерін анықтаңыз
Ж: х1=3 x2=4
ІІ топ 2-мысал: х1=2 x2=9 болатын квадрат теңдеуді құрастыр
Ж: x2-11x+18=0
ІІІ топ 3-мысал
Ж: (7; 8)
Бағалау. «Критериалды бағалау» арқылы өздерін бағалайды.
Бағалау. Критериалды
бағалау жүргізіледі.
Критерий
|
Дескриптор
|
Ұпай
|
Квадрат
теңдеу түбірлерінің формуласын білу
|
Формуланы
біледі, қолданып есепті дұрыс шығарған
|
2
|
Формуланы
біледі, есепте қате бар
|
1
|
Формуланы
білмейді, есепті шығара алмаған
|
0
|
|
|
|
|
Деңгейлік
тапсырмалар
І деңгей
№291 есеп
Түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табыңдар:
1)
х2-37х+27=0
2)
х2-210х=0
ІІ деңгей
Түбірлері
бойынша квадрат теңдеу құрыңдар:
2) -3,4 және 6;
3) және 2;
ІІІ
деңгей
№299
1) Теңдеулер
жүйесін шешіңдер:
2) Мақалда кездесетін сандар, квадрат теңдеу
түбірлері. Сол бойынша теңдеу құрастырыңыз:
Мысал. 1 тал кессең, 10 тал ек.
х1=1 х2=10
х1+ х2=11
х1- х2=10
х2-11х+10≠0
3)Мақалда кездесетін сандар, квадрат
теңдеу түбірлері. Сол бойынша теңдеу құрастырыңыз:
Мысалы. Төртеу түгел болса төбедегі келеді
алтау ала болса, ауыздағы кетеді:
х1=4 х2=6
4+ 6=10
4•6=24
х2-10х+24=0
Бағалау. Әрбір дұрыс есепке 1 ұпай
|
Оқушылар тақтаға
шығып формулаларды жазады.
Әр топ А3
форматтағы ламинантталған параққа топтасып, мысалды шығарады
Оқушылар сол арқылы білімдерін бір жерге жинақтап, жаңа
тақырыпты ұғып алады.
Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды жеке орындайды.
|
Қорытын
ды
8-мин
|
1)Бекіту
сұрақтары: Тест Kahoot
1) Теңдеу түбірлерінің қосындысы мен
көбейтіндісін табыңдар: х2-2х+5=0
2) Келтірілген
квадрат теңдеуді анықтаңдар
3) Берілген теңдеу коэффициенттерін анықтаңдар: 2,5 х2-5=0
4) Түбірлері бойынша квадрат теңдеу құрастырыңдар: х1=-2;
х2=3;
5) Теңдеу түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін анықтаңдар: х2-12х+7=0
2) Табыс
критериіне талдау жасау
3)Үйге тапсырма: №291,
292, 294, 299 қалғандары
4)Бағалау: Сабақ
барысындағы жұмыстануы бойынша, сабақ критерилеріне сәйкес оқушыларды
сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын
айтамын.
5)Рефлексия: Оқушы
аты-жөні:________
Сіз
үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:
«Не білдім?»
«Не үйрендім?»
«Не
қиын болды?»
(рефлексия
парақтарына түсіреді)
- Сабақ
аяқталды!
- Сау
болыңыздар!
|
Тақырып бойынша алған білімдерін
қорытындылайды.
Тест жауаптарын
Activote бағдарламасында белгілейді.
Тест жауаптары:
1. В
2. Д
3. А
4. С
5. В
Табыс критериі
парақшасына мақсатқа жеткен, жетпегендіктерін күн, бұлттан шыққан күн, бұлт арқылы
белгілеп көрсетеді.
Үй
тапсырмасын түсіріп алады.
Оқушылар
бағаланады.
Сабақтан
алған әсерін баяндайды. Кей оқушы сыныпқа оқып береді.
|
Сабақтың өзіндік
талдауы
|
|
Сабақ бойынша өзгертулер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|