509715
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 1.410 руб.;
- курсы повышения квалификации от 430 руб.
Московские документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 90%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО до конца апреля!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана ООО "Столичный учебный центр", г.Москва)

ИнфоурокМатематикаРабочие программыСабақ жоспары:Тақырыбы "Санның логарифмі" (11 сынып)

Сабақ жоспары:Тақырыбы "Санның логарифмі" (11 сынып)

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Атырау қаласы.Сарқамыс мөлтек ауданы.№33 орта мектеп

Жоғары санатты математика пәні мұғалімі: Макимова Нұржамал Жекеновна



Алгебра және анализ бастамалары.11 сынып.


Сабақтың тақырыбы: Санның логарифмі. Негізгі логарифмдік тепе-теңдік.

Логарифмнің қасиеттері.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Санның логарифмі ұғымымен танысу, негізгі логарифмдік тепе-теңдікті, логарифмнің қасиеттерін меңгеру;

дамытушылық:Математикалық білім негіздерін,көрсеткіштік функция мен логарифмдік функция байланыстарын ажырата білу;

тәрбиелік:Адамгершілік,қайырымдылық қасиеттерін қалыптастыру;

Сабақтың көрнекілігі:Слайдтар,кеспе парағы (топтық тапсырмалар жазылған)

дайын таблицалар,

Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты меңгеру сабағы.

Сабақтың әдісі: жұптық жұмыс.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру

Мұғалімнің кіріспе баяндауы

Тақырыптық мәтінмен жұмыс (жаңа сабақты меңгеру)

Деңгейлік (А) тапсырмалар орындау

Математикалық диктант

Тарихи мағлұматтар (интернеттен)

Өзіндік тест тапсырмалары (10 есеп)

Бекіту сұрақтары.

Үйге тапсырма

Бағалау, рефлексия

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, сыныпты жұпқа бөлу (ақ,қара,көк,қызыл,жасыл,сары түсті кеспе карточкалар таңдалады )Түстері бірдей кеспе алған оқушылар бірге отырады.Кеспе карточкаларда мәтін берілген.

Мұғалім:Дәреже,дәреженің негізі,дәреже көрсеткіші,теңдеу, теңдеу түбірі - тірек ұғымдары туралы шолу жасайды.

hello_html_26a9a758.gif

Ақ карточкада: 5*5*5=hello_html_m1c42da7.gif=125 теңдігін алайық. Бұл теңдік дәрежеге шығару деп аталатын алтыншы амал.Бұл амалда дәреженің негізі (5 саны) және дәреженің көрсеткіші (3 саны) беріліп,дәреженің мәні (125 саны) ізделінеді.

4*4*4*4=hello_html_47232882.gif=256 , мұнда дәреженің негізі 4, дәреженің көрсеткіші 4, дәреженің мәні 256.

Сары карточкада: 18 санын алу үшін қандай санды үшінші дәрежеге шығару қажет екенін анықтау керек болсын. Егер ол санды х деп белгілесек, онда hello_html_522b8c8f.gif=18 теңдеуін аламыз.

Берілген дәреже (18 саны) оның берілген көрсеткіші (3саны) бойынша х санын табу амалы түбір шығару деп аталып, былайша жазылады:hello_html_m41934061.gif

Қызыл карточкада: 81 санын алу үшін негізі 3 болатын дәрежені қандай көрсеткішке шығару керек? Ол санды х деп белгілесек, ондаhello_html_m4be4d681.gif81 түріндегі теңдеуді аламыз. Дәреженің берілген негізі (3 саны) және берілген дәреже(81 саны)бойынша дәреженің көрсеткішін табу амалын логарифмді табу деп атаймыз.

Біздің жағдайда х=4, себебі hello_html_eead7bb.gif=81

Мhello_html_4d0be3ca.gif


ұғалім сөзі: Қосудың,көбейтудің кері амалдары туралы , олардың қасиеттері туралы айта келіп,түбір шығару мен логарифмді табу амалдарының бір-бірінен өзгеше екендігін айтып өтеді.

hello_html_m13c73684.gif

Бұл теңдеу әр уақытта шығарыла бермейді. а оң сан,ал в теріс сан болса , онда теңдеудің түбірі болмайды.

а және в оң сан, аhello_html_3750bfcb.gif1 болса, теңдеудің түбірі бар және ол біреу ғана болады.

Теңдеуді графиктік тәсілмен шешсек:

hello_html_m15f21a16.gifhello_html_75177ccb.gifhello_html_7a087181.gifhello_html_m382af1a0.gifУ у=в

hello_html_m4499e811.gif




У=hello_html_7700fbe5.gif




0 hello_html_m5e83b8f.gif х

Теңдеудің түбірін hello_html_m5e83b8f.gif белгісімен жазу ұйғарылған.

Анықтама. в саны шығу үшін а негізі шығарылатын х дәреже көрсеткішін в санының а негізі бойынша логарифмі деп атайды.

hello_html_595ce980.gif жазуы негізі а болатын в санының логарифмі х-ке тең деп оқылады.


Жасыл карточкада: Санның логарифмінің анықтамасынан

hello_html_35744ef0.gif

теңдігі шығады. Бұл теңдік логарифмнің негізгі тепе-теңдігі деп аталады.

Мысалы:1)hello_html_m53d4ecad.gifhello_html_338cb9cb.gif 2) hello_html_m3b5cb99c.gif

Көк карточкада: Логарифмнің қасиеттері:

1) негізі а ( а кез келген оң сан) болатын а снының логарифмі бірге тең:

hello_html_m1e99813b.gif

2) негізі а болатын бір санының логарифмі нөлге тең:hello_html_m53d4ecad.gif

hello_html_m6143e161.gif

3) екі немесе бірнеше оң сандардың көбейтіндісінің логарифмі көбейткіштердің логарифмдерінің қосындысына тең:

hello_html_m2a746120.gif

4) қатынастың немесе бөлшектің логарифмі алымының логарифмі мен бөлімінің логарифмінің айырымына тең:

hello_html_m14c5149b.gif

5) дәреженің логарифмі дәреже көрсеткішін дәреже негізінің логарифміне тең:

hello_html_mcaf4965.gif

6) Жаңа негізге көшу формуласы:

hello_html_m6fe0eeff.gif

Қара карточкада:

Анықтама. Негізі 10 болатын санның логарифмі ондық логарифм деп аталады.

hello_html_m6c7ad1a3.gif деп жазылады.

Анықтама. Негізі е болатын санның логарифмі натурал логарифм деп аталады.

ln13 деп жазылады.

Карточка алғандар өз түсініктерін тақтаға шығып түсіндіреді.


Деңгейлік тапсырмалар: №228;229;230

№237;238

№247

Математикалық диктант:

№231; №233;

Логарифмдер тарихынан дайындалған оқушылар рефераттарын қорғайды.

Тест тапсырмалары:

1)Өрнектің мәнін табыңдар:hello_html_m55fc2311.gif

А)1 В)0 С)3 Д)6 Е)7

2)Өрнектің мәнін табыңдар:hello_html_78ac9a13.gif

А) 3 В) 9 С)-9 Д)21 Е)27

3) Есептеңдер:hello_html_m48f0cc2c.gif

А) 6 В) 4 С)36 Д) жауап жоқ Е) 3

4) Есептеңдер:hello_html_31da8130.gif А) 11 В) 16 С) 4 Д)2 Е) hello_html_m1188f73d.gif

Бекіту сұрақтары: 1. Негіздері бірдей өзара кері сандардың логарифмдерінің қандай айырмашылығы бар?

2. Қосындының логарифмі логарифмдердің қосындысына тең деген тұжырым дұрыс па?

3.Нақты сандар жиынында теріс санның логарифмі бола ма?

4.Логарифмнің жалпы қасиеттерінің қайсысы натурал логарифмге тән?

Үйге тапсырма:№234;№239;№241;№242


Бағалау:



Алгебра және анализ бастамалары. 11 сынып.

Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік функция. Логарифмдік функцияның графигі және қасиеттері.

Сабақтың мақсаты:Білімділік: Логарифмдік функция ұғымымен танысып, логарифмдік функция мен көрсеткіштік функция арасындағы қатынасты меңгерту,

графиктері мен қасиеттерін ұғындыру

Дамытушылық: логарифмдік функция туралы білім дағдыларын дамыту;

Тәрбиелік:Ұқыптылыққа,адамгершілікке тәрбиелеу;

Сабақтың көрнекілігі: Сызба кестелер,слайдтар,графиктер,венн диаграммасы

Сабақтағы пән аралық байланыс:география,геометрия,

Сабақтың типі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап,жаттығу

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру

Үй тапсырмасын тексеру

Жаңа материалды талдау

Тақырыпты бекіту есептері

Өзіндік тапсырмалар орындау

Тақырыптық тест

Үйге тапсырма

Бағалау

Ұйымдастыру: Амандасу

Үй тапсырмасын тексеру сұрақтары: 1) негізі а болатын в санының логарифмі анықтамасы қалай айтылады?

2)логарифмдік негізгі тепе-теңдікті білесін бе?

3) логарифмнің қандай қасиеттері бар?

4)ондық логарифм, натурал логарифм туралы не айтуға болады?

Шығарылған есептер тексеріледі.

Жаңа материалды түсіндіру: 1 слайд

hello_html_47579e7e.gif4 себебі hello_html_m675a0dc0.gif

hello_html_394840c3.gif а>0, аhello_html_3750bfcb.gif1 көрсеткіштік функциясын алып, оған логарифмнің анықтамасын қолдансақ, онда hello_html_m7526f74e.gif шығады. Бұдан hello_html_m2ec83edc.gif

2 слайд : Анықтама. Көрсеткіштік функцияға кері функция логарифмдік функция деп аталады.hello_html_3387f3c6.gif
