Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Конспекты / Шағын жинақты мектептің біріктірілген 5+6 кластарында «Мазмұны ұқсас тақырыптарды кіріктіре оқыту» Жай бөлшектің негізгі қасиеті мен жай бөлшекті қысқартуға есептер шығару. 5класс Рационал сандарды бөлу амалына есептер ш

Шағын жинақты мектептің біріктірілген 5+6 кластарында «Мазмұны ұқсас тақырыптарды кіріктіре оқыту» Жай бөлшектің негізгі қасиеті мен жай бөлшекті қысқартуға есептер шығару. 5класс Рационал сандарды бөлу амалына есептер ш

  • Математика

Поделитесь материалом с коллегами:

hello_html_m41417feb.gifhello_html_m41417feb.gifhello_html_m41417feb.gifhello_html_m41417feb.gifhello_html_m41417feb.gifhello_html_m41417feb.gifhello_html_m41417feb.gifhello_html_m41417feb.gifhello_html_m41417feb.gifhello_html_m41417feb.gifhello_html_m41417feb.gifhello_html_m41417feb.gif

Ақтөбе қаласы



МАТЕМАТИКА



Шағын жинақты мектептің біріктірілген 5+6 кластарында

«Мазмұны ұқсас тақырыптарды кіріктіре оқыту»



Ашық сабақ





Тақырыбы:


Жай бөлшектің негізгі қасиеті мен жай бөлшекті қысқартуға есептер шығару.

5класс

Рационал сандарды бөлу амалына есептер шығару.

6 класс





Өткізген: Даутова Айша Мурзагуловна

математика пәні мұғалімі

















21.11.2011ж.

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектің негізгі қасиеті мен жай бөлшекті қысқартуға есептер шығару. 5класс

Рационал сандарды бөлу амалына есептер шығару. 6 класс


Сабақтың мақсаты:


Білімділік : Жай бөлшектің негізгі қасиеті мен жай бөлшекті қысқарту, рационал сандарды бөлу тақырыптарына есептер шығара отырып, ережелерді тиімді қолдануға дағдыландыру.


Тәрбиелік: Өтілген тақырыптарды қайталау кезінде оқушылардың топпен, ұжыммен жұмыс істеу қабілеттерін арттыру , жауапкершілікке, мақсатына жете білуге тәрбиелеу.


Дамытушылық: Есептердің шешімдерінің рационалды тәсілдерін таңдауын қалыптастыру, шапшаң ойлау қабілеттерін дамыту.


Сабақтың типі: өткен тақырыпты қайталау

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, ойын , тест.

Көрнекіліктер: кеспе қағаздар, слайд, суреттер, бағалау парағы.


Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.


Білекке сенген заманда ,

Ешкімге есе бермедік!

Білімге сенген заманда,

Қапы қалып жүрмейік, - деген ұлы Абылай ханның аталы сөзімен сабағымызды бастайық.


  1. Кіріктірілген бөлім:

Бағдарлау – мотивациялық кезең

Қызығушылығын ояту.


Мұғалім: Ауызша есептеуге көңіл бөлейік.

1 Бөлу амалын орында:



5 – класс

hello_html_m33eb20a7.gifhello_html_m323df29.gifhello_html_m249a14a5.gif


Дұрыс жауаптары:

1;101;1001


6 – класс


hello_html_m5a41ac09.gif; hello_html_66ee98c2.gif; hello_html_7e44210d.gif.


Дұрыс жауаптары:

101;-10101;1001







Мұғалім:

Бұл есептердің жауабында нені байқадыңыздар?

-Дұрыс айтасыздар, екі класта екі бірдей жауап бар.

Оқушылар,әрқашанда екі класс арасында бірлік туы биікте болсын!

Осы сандарға қайта көңіл бөлейік.

-Ал енді осы есептен сендер қанша 5 санын, қанша 6 санын көріп отырсыздар? Қанеки тез санап шығайық! (жауабы -20)

- Шыққан 20 санын биылғы жылда немен байланыстыруға болады?

Оқушылар: - Біз биыл Тәуелсіздігіміздің 20 жылдығын тойлаймыз

Мұғалім: - Иә, балалар, біз биыл тарихта қанмен жазылған ұлы азаттық үшін күресте жеңіп, тәуелсіздік туын берік бекіткенімізге 20 жыл толғанын атап өткелі дайындық үстіндеміз.

Мұғалім:-Ал сол шараға өз үлестеріңізді қалай қосасыздар?

Оқушылар: - Денсаулық, салауатты өмір салты, отбасының амандығы, сапалы білім, мектеп жетістігі арқылы, Отанға адалдық, еңбекқорлығымыз, отансүйгіштігіміз, үлгілі тәртібіміз, ұстазға құрмет, үлкенді сыйлап, кішіге ізет көрсету, ата-ананың қадірін ұғыну, адамгершілігіміз, табиғатты қорғау, құстарды аялау, еліміздің татулығы, ынтымақ пен бірлік, жалпы жарастығымыздың арқасында бейбітшілік өмір сүреміз.

5 класс 5 санына, 6 класс 6 санына мақал-мәтел құрастырыңыз.


«Бес саусақ бірдей емес» Мақалдың мағынасын қалай түсіндіресің? (Адамдар бойындағы қасиеттері әр түрлі болады)


«Алтау ала болса, ауыздағы кетеді,

Төртеу түгел болса, төбедегі келеді»

 (Бұл мақалда бірлік, достық, ынтымақтастық туралы айтылған. )


2 Ауызша есепте. 5-6 класс

2. Берілген есептің амалдарын қолдана отырып, ықтимал жауаптың ішінен «Қабыршағы жоқ балықты» анықтаңыз.

hello_html_me8bf27e.gifhello_html_m94438a4.png






hello_html_3fe3af21.gif

hello_html_m42aad585.gif

hello_html_m392cb6c.gif

hello_html_m484c919e.gif

hello_html_12c89447.gif

hello_html_m6af77c49.gif

hello_html_5686f35d.gif

hello_html_m7f99b4f9.gif

hello_html_2d91269.png

hello_html_a09e9e5.gif

hello_html_m3663d059.gif

hello_html_2d91269.png

Ықтимал жауаптар: Шортан -19; алабұға -15; жайын -16; табан - 21;сазан -22


Дұрыс жауаптары

hello_html_53cc3d55.png


Жайын




Жайын” сөзінің басқы әрпі қаһарлы

қыспен келген қандай оқиғаның айын білдіреді?


Мұғалім:-Дұрыс,16 желтоқсан - Тәуелсіздік күні.


Атыңнан айналайын егемен ел,

Тәуелсіз күнің туды кенеле бер.

Мерейің кұтты болсын, тәуелсіздік,

Ғасырдың тойы болшы келе берер!



3 Үй тапсырмасын тексеру.


5 класс

6 класс

439

441

558

566


5 класс 6 класс

439. Бөлшектердің негізгі қасиетін пайдаланып, берілген бөлшекке тең бөлшек жазыңдар:

:2 :3 :5


1) hello_html_1e5b22ab.gif 2) hello_html_m4d0c1315.gif 3) hello_html_m6f2b3ff7.gif


:2 :3 :5



:7 :9


4) hello_html_m3119f038.gif 5) hello_html_m5dbeccac.gif


:7 :9

441. Натурал сандардың бөлінгіштік қасиетін пайдаланып, бөлшектерді қысқартыңдар:

1)hello_html_m7f313dc4.gif 2)hello_html_4db2268.gif 3)hello_html_m349cd1b2.gif


4)hello_html_3ed5039.gif 5)hello_html_fd90268.gif

558. Амалдарды орындаңдар:



1) 56: (-7) + 3 = -5;

2) -8∙ (-5)+75 : (-15) =35;

3)(12-28) : (-4) ∙ 5 =20.



566. Бөліндіні табыңдар:


1) hello_html_67611bb2.gif 2)hello_html_285178fd.gif;


3) hello_html_m74f03d5e.gif 4)hello_html_4e1526f7.gif










































































5 класс


Мұғалім жетекшілігімен:

1.Бөлшектің негізгі қасиетінің мәні неде екенін түсіндіріңізші?

(Егер бөлшектің алымы мен бөлімін

бірдей натурал санға көбейтсек немесе

бөлсек, онда бөлшектің шамасы өзгермейді.

Бөлшектің негізгі қасиеті осы.)

Мысалы : hello_html_m4db6c59d.gif; hello_html_238f151d.gif;

2. Бөлшекті қысқарту нені білдіреді?

(бөлшектің алымы мен бөлімін бірдей

натурал санға бөлуді бөлшекті қысқарту

деп атайды) Мысалы: hello_html_63c98fd4.gif; hello_html_348af61c.gif;

3. Қысқартылмайтын бөлшек шығу үшін бөлшекті қандай санға қысқарту керек екенін білесіңдер ме?

(берілген бөлшектен қысқартылмайтын бөлшекті шығарып алу үшін,

алымы мен бөлімін олардың ең үлкен ортақ бөлгішіне бөлу керек


Ой түжырымдама:

Бөлшекті екі тәсілмен қысқартуға болады:

  1. алымы мен бөліміне сәйкес келетін ортақ бөлгішті таңдап ала отырып, қысқартылмайтын бөлшек шыққанша біртіндеп қысқарту;

  2. алымы мен бөлімін бірден олардың ең үлкен ортақ бөлгішіне бөліп қысқарту.hello_html_m2fede65e.gif


4 Өзіндік жұмыс


1. Бос орындарды толтырыңдар:


1)hello_html_m79f349be.gif.


2. 3,5 сандарының әрқайсысын өзара тең үш бөлшек түрінде жазыңдар.


Үлгі 13 саны 13 = hello_html_m344f44a9.gif.

6 классhello_html_m2fede65e.gif


4 Өзіндік жұмыс

1. Таңбаларын анықтаңыз:

(-) : (+) =

(+) : (-) =

(-) : (-) =

(+) : (+) =


2.Кестені толтырыңыз:

а

-3

-1

0

1,5

а : (-3)






3. Амалдарды орындамай, болжаммен

өрнектің мәнін анықта : теріс пе, оң ба?

(+, - таңбаларын есептердің үстіне қойып шығыңдар)


34 : (-15) -2,8




137 : 7 - 24

Оң сан







Теріс сан












3∙(17,4 - 18)




7,8 ∙7,9 -49

Теріс сан










































































Мұғалімнің жетекшілігімен

Сұрақтар

  1. Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу ережесін айтып беріңдер.

  2. Таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесін айтып беріңдер.

  3. Санды қандай рационал санға бөлуге болмайды?

  4. Қандай жағдайда екі рационал санның бөліндісі нөлге тең?


Ой түжырымдама:

1.Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары әр түрлі болса, бөліндінің мәні теріс сан болады.


2. Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөлінді оң сан болады.





ІІ.Сараланған бөлім

Операциялық – орындаушылық кезең


5 Оқулықпен жұмыс

5-класс

6-класс

441 (2)

443 (1-3)

454

556 (1, 2)

557 (1-3)

566 (1-5)









6 Танымдық тапсырма

  1. Есептердің жауабын шеше отырып , адасқан әріптерді ретімен орналастырып, сөз құрастырыңыз.


5 класс

6 класс

Бөлшекті қысқартыңыз:


hello_html_m5a82abab.gif; hello_html_m49cee2dd.gif; hello_html_m58a4eaf0.gif.

Т О А Н

Теңдеуді шешіңіз:


= -12; 7 х = -1,4 ;

Т О

-6х=-36 ; -hello_html_m11f0fb5b.gifх= -hello_html_6a1c94eb.gif .

Н А

Описание: E:\Новая папка\Картинки с анимацей\29522940_25203430_20817155_514085.gif

Описание: E:\Новая папка\Картинки с анимацей\29522940_25203430_20817155_514085.gif

О

Т

А

Н


Ол туралы жан ұяға байланысты мақал-мәтел тауып көріңіз.


Отан – отбасынан басталады.



7 Оқулықтан тыс тапсырмаОписание: AN00790_

(шығармашылық жұмыс)

5-6-класс

Мына шақпақтағы балықтардың орналасуына қарай тақырыпқа байланысты есептер құрастырыңыз. (3 минут)


hello_html_136004ec.png

hello_html_136004ec.png

hello_html_5a7e44da.gif

 

 

 

 

0062

 

0062

hello_html_m6e2bbaab.gif

 

 

hello_html_136004ec.png

hello_html_136004ec.png

 


 

 

0062

 

0062

 

 

 

 



hello_html_136004ec.png

hello_html_m273e69e8.png



hello_html_5a7e44da.gif



hello_html_m4aae006e.gif




0062


0062

-6,3 : 0,9


6,3 : 0,9


hello_html_m10565cec.png

hello_html_m273e69e8.png

hello_html_m6c5b49d4.gif



hello_html_m1beea2ce.gif




0062


0062


-6,3 : (-0,9)



6,3 : (-0,9)


Описание: AN00790_


Қазақстан суларында балықтардың 140 түрі бар. Олар суда қанаттары арқылы жүзеді. Қанаттарының ішіндегі жұп қанаттары параллель орналасқан. Ол бұрылғанда құйрығы бұрылу (руль) қызметін атқарып, балық перпендикуляр қозғалады, яғни тік бұрыш жасап бұрылады.Адам үшін балықтардың маңызы зор.Қала мен ауылдық жерлерде, жыл бойына су қоймаларының жиегіне отырғызылған неше түрлі гүлді бұталар мен жасыл желек орман алқаптары елді мекендерге көрік беріп тұрады. Мысалы, шыршаларды параллель етіп отырғызады. Себебі су тамырына өте жақсы сіңеді, күн сәулесі көп мөлшерде түседі.Олар тіршілік үшін өте қажетті оттегі бөліп шығарып, ауадағы зиянды көмір қышқыл газын сіңіру арқылы адамзатқа зор пайда келтіреді.


ІІІ.Кіріктірілген бөлім

Рефлексиялық – бағалау кезең


8 Білімді бекітуге арналған тест

5 класс

1. Бос орынды толтырыңдар: hello_html_m547218c2.gif


А) 12; В) 18; С) 6; D)8

2. Бөлшекті қысқартыңдар: hello_html_6232ac25.gif ;

А) hello_html_371739a7.gif; В) hello_html_m2c89d13a.gif; С)hello_html_54fbe865.gif; D)hello_html_3b88a430.gif


3. Әріптің мәнін тауып, бос орынды

с


(hello_html_2977e1ab.gif) толтырыңдар: hello_html_156f37cc.gif;


с

А) 3; В)54; С) 6; D)56


4. Бөлшекті біртіндеп тізбектей қысқартып, hello_html_44314500.gif бөлшегіне тең бөлшек жазыңдар.

А) hello_html_m1af90d7b.gif ; hello_html_m7f731b61.gif; hello_html_m1d10b43b.gif. В) hello_html_m6e3ecaf7.gif;hello_html_m7f731b61.gif; hello_html_m1d10b43b.gif.


С)hello_html_m1af90d7b.gif ; hello_html_ab7c77f.gif; hello_html_42b18ad1.gif. D)hello_html_70e87a4a.gif; hello_html_m7f731b61.gif .


5. Бөлшекті қысқартыңдар:hello_html_55ec8ff5.gif ;


А) hello_html_md7ddce7.gif; В) hello_html_7763dfd1.gif; С)hello_html_52df1a5f.gif; D)hello_html_6e2b950f.gif


Тест жауаптары:


1

2

3

4

5

В

А

В

А

С


6 класс


1.Көбейтуді орында: -6∙ 0,8.


А) 4,8; В) -0,48; С) -4,8; D)-48.


2.Амалдарды орында: -1,5 : (-3).


А) -5; В) 5; С) -0,5; D) 0,5.


3.Өрнекті ықшамда: 5 ∙ (-1,6)∙х .


А) -8; В) -8х; С) 9х; D)-0,9х.


4.Есепте: -14 ∙ (-5):(-2) .


А) 35; В) -35; С) -18; D)14.


5.Бөліндісі 15-ке тең болатын екі санды тап.


А) -3 және 5; В) 1,5 және -0,1;


С) 0 және -15; D)-1hello_html_6eec8aff.gifжәне -0,1.


6.Есепте: (3,7 – 8,6) ∙ (-3,1) – 5,09.


А) 20,28; В) -10,1; С) 10,1; D)-20,28.


Тест жауаптары:


1

2

3

4

5

6

С

D

B

B

D

C



Өзін - өзі бағалау парағы

5 класс

Р/с

Тапсырма

Мұғалім берген

ұпай саны

Оқушының

жинаған

ұпай саны

Баға

1

Бөлу амалан орында

3

 

 

2

Ауызша есепте (балық)

2

 

 

3

Үй жұмысы №439,№441

5,5

 

 

4

Өзіндік жұмыс №1,№2

2,3

 

 

5

Оқулықпен жұмыс

5,4

 

 

6

Танымдық тапсырма

4

 

 

Оқулықтан тыс тапсырма

4

 

 

8

Бекіту тапсырма

5




барлығы

42



Бағалау критерийі: 37-42 ұпай - «5», 22-36 ұпай «4», 10-21 ұпай –«3»


6 класс

Р/с

Тапсырма

Мұғалім берген ұпай саны

Оқушының

жинаған

ұпай саны

Баға

1

Бөлу амалын орында

3

 

 

2

Ауызша есепте (балық)

2

 

 

3

Үй жұмысы №558, №566

6,4

 

 

4

Өзіндік жұмыс №1, №2

2,3

 

 

5

Оқулықпен жұмыс

6,4

 

 

6

Танымдық тапсырма

4

 

 

Оқулықтан тыс тапсырма

4

 

 

8

Бекіту тапсырма

6




барлығы

44




Бағалау критерийі: 38-44 ұпай - «5», 24-37 ұпай «4» , 10-23 ұпай –«3»









Үйге тапсырма. Описание: HH00546_

5-класс

§ 3.4

451(1)

453

6-класс

§ 3.5

559 (1,2)

569








Қорытынды:

Бүгінгі күнімізге қандай тілек тілер едіңіздер?

Ризамын бүгінге,

Ризамын сіздерге,

Бүгінгі мен берген,

Риза бол білімге!


Описание: кун.gif
















Сабақ аяқталды.



























Выберите курс повышения квалификации со скидкой 50%:
