«Бекітемін»
Мектеп
директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Г.М.Базарова
Пәні: Әдебиеттік
оқу
Сыныбы: 2 «А»
Күні: 18.01.2017ж
Пән мұғалімі: Ниязбаева
Н
Сабақтың
тақырыбы:Айтшы, әжетай. Жақан Смақов
Сабақтың мақсаты: Ана тілі сабағында тыңдау, түсініп оқу, мәнерлеп
Білімділік: Дұрыс,
түсініп оқуға, өлеңнің негізін түсініп, сөйлемдегі сөздің байланысын сұрақ қою арқылы
анықтауды меңгерту.
Дамытушылық: Балалардың тілін, ойын, сөздік қорын, ізденушілік қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды әдептілікке, ұқыптылыққа, мамандық таңдау, мамандық иесін
ыйлауға, адамгершіліккетәрбиелеу.
Сабақтыңтүрі: Аралассабақ.
Сабақтыңәдісі: Сұрақ – жауап, әңгімелеу, рөлмен оқу, ізденушілік, ойын.
Сабақтыңкөрнекілігі:
Мамандыққа арналған суретер, дидактикалық материалдар, сызбалар.
Сабақтыңбарысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Сабаққа балаларды дайындау.
2. Сабақ мақсатымен таныстыру.
II. Үй тапсырмасын сұрау, қорыту.
- Үйге не берілді? - Ертегі не жайлы?
- Жас тышқандардың әрекетіне қандай баға берере дің?
- Мысықтардың ісіне баға берші? Өмірде осындай жағдайлар болып жатады ма?
- « Бәрі таппаған ақылды кәрі табады» дегенді сен өз тұрғыңнан қалай түсінесің?
III. Жаңасабақ
1. Кіріспе: - Бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы Жақан Смақовтың өлеңі
«Айтшы, әжетай»
- Балалар, сендердің әжелерің бар ма? Ол асыл жандар жайлы не айтар едіңдер?
2. Мұғалімніңт үсіндіруі:
- Балалар, мына нақыл сөзді түсініп оқып көрелік.
Ата – асқартау,
Ана – бауырыңдағы бұлақ,
Бала – жағасындағы құрақ.
- Осы нақылсөзден не түсіндің? Қандай сурет салар едің? Айтшы.
- Белгілі алалар ақыны Жақан Смақовтың өлеңін түсініп оқып көрелік.
Оқулықпенжұмыс.
Өлеңді мәнерлеп, түсініпоқу.
Рөлмен оқу.
Сөздікжұмыс
Осы өлеңді оқып отырып қандай түсінбейтін сөз кездестірдің?
Ақтабан – жылқының атауы.
Қаракөлқой – қойдың түрі.
Бекіту.
Сызбамен жұмыс. Өлеңге сүйеніп, әр мамандық иесін тап. Байланыс сызықтарын жүргіз.
Туыстық атауы Мамандығы
Атасы тәрбиеші
Нағашысы монтер
Жеңгесі жылқышы
Ағасы сауыншы
Жиен ағасы құрылысшы
Апасы егінші
Жездесі қойшы
2. Дәптерменжұмыс.
Туыстық атауларды
үлгі бойынша топтастыр:
а) өлеңг есүйеніп; ( класта)
б) өз бетіңше жалғастыр. (үйден)
Әке жағынан туыс Шеше жағынан туыс
3. Өлеңнің соңғы екі жолын қайталап оқы. Ақын сұрағына сен қалай жауап бересің?
Қорытындылау.
4. Ойын: Мамандық иесін
ата. « Кім не істейді?»
- Бүгінгі сабақта біз не білдік, неге үйрендік?
Оқушылардың білімдерін бағалау.
Үй тапсырмасы:
Өлеңді мәнерлеп оқу.
Мамандық туралы
сурет салу.