Сынып: 5
1. Сабақтың
тақырыбы: Ұлттық киімдер
2. Сабақтың
мақсаты: а ) Білімділік: Оқушыларды жіктік,
тәуелдік жалғаулармен жаттығу жасатуға үйрету.
ә ) Дамытушылық: Балаларды ұлттық киімдерің түрлерімен
таныстыру
б ) Тәрбиелік: ұлттық нақыштағы киімдерді бағалауға
тәрбиелеу. Үлкендерді құрметтеуге, сыйлауға баулу.
3. Сабақтың
түрі: жаңа сабақ
4. Сабақтың
әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап
I.
Ұйымдастыру кезеңі.
II.
Сабақтың мақсатын, барысың айту.
III.
Грамматикалық тақырыпты ереже бойынша түсіндіру.
1 тапсырма. Мақал мәтелдермен танысып,
мағынасын түсіну.
1. Жылы киім тәнді
жылытар
Жылы сөз жанды
жылытар
2.киім кірі жуса кетеді,
Көңіл кірі айтса кетеді
IV. Бекіту.
Оқылым
1-тапсырма.
Мәтінді оқып, сөздіктің көмегімен аударып, түсіну.
Қазақ
халқның ұлттық киімдері климаттық жағдайлар ескеріліп, ежелгі дәстүрлер бойынша
тігіледі. Қазақтарда ішкі, сыртқы, сулық, біркиер, сәндік, салтанат-ғұрып
киімдері болады.
Оқылым
— Тілдесім
2-тапсырма.
Сұрақтарға
жауап беру.
1. Қазақ халқының
киімдері қандай жағдайға ескеріліп тігіледі?
2. Ұлттық киімдердің
қандай түрлерін білесіңдер?
3. Ұлттық киімдердің
ішінен қандай атты киімдер бар?
4. Сыртқы киімдерге
қандай киімдер жатады?
5. Ішкі киімдерге не
жатады?
Жазылым
3-тапсырма.
жіктік
жалғаудың ережесіне сүйене отырып, киім, киімдер сөздерін жіктеу.
4-тапсырма.
4
тапсырма. Сөйлемдерді мәтін негізінде толықтырыңдар.
1. қазақ халқының
киімдері ... болады.
2. Қазақтың ұлттық
киімдері туралы ... айтқан.
3. Адамға киім ...
қажет?
4. Қазақтар ішкі-сыртқы
киімдерді ... тіккен
V.
Сабақты қорытындылау.
VI.
Үй тапсырмасы. Мәтіннің ішінен кез келген сөзге жіктік жалғау жасау.