Инфоурок Начальные классы Конспекты4 сынып М.Шаханов "Достық өлкесінің заңы"

4 сынып М.Шаханов "Достық өлкесінің заңы"

Скачать материал

 

Тайынша қаласындағы №2 орта мектебі

 Сыныбы: 4«А» 
Пән мұғалімі:Куандык Арай
Сабақтың тақырыбы: М.Шаханов. Достық өлкесінің заңы 
Сабақтың мақсаты: 

1.Өлеңді өмірмен байланыстыра отырып, өлең мазмұнын меңгерту. Өлеңдегі ізгі қасиеттерді тани отырып, оларды өз бойларынан таба білуге үйрету. Оқушылардың достық туралы түсініктерін кеңейту. 

2. Оқушылардың шығармашылық қиялын, жүйелі ойлау қабілеттерін дамыту, ой-өрісін жан-жақты жетілдіру. 
3. Балаларды өз ойларын анық айтуға достарының пікірлерін тыңдауға, жаман әдеттен жиренуге, «адал дос» болуға тәрбиелеу. 

Сабақтың түрі:

Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгерту 
Сабақтың әдісі: түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ-жауап. 
Сабақтың көрнекілігі: тірек сөздер сызбасы, хронологиялық кесте, бағалау кестесі, қима қағаздар. 
Құрал-жабдықтар: интерактивті тақта, үнтаспа. 
Сабақтың жоспары: 
І. Ұйымдастыру кезеңі 
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау 
1. Мәтінмен жұмыс. Қорытындылау 
2. Эссе. Қорытындылау 
3. Топтық жұмыс. СТО. Қорытындылау 
ІІІ. Жаңа сабақ 
1. Мұғалімнің кіріспе сөзі. Қорытындылау 
2. Өлеңді мәнерлеп оқу. 
3. Өлеңнің мазмұнын түсіндіру. Қорытындылау 
4. Тізбектеп оқыту. Қорытындылау 
5. «Ақылды ойлап, түйгенін айтар». Топтық жұмыс 
Сергіту сәті. «Мен қандаймын?» тренингі. 
6. Тақтамен жұмыс: «Адал дос», «Амал дос» ұғымын ажырату 
7. Дәптермен жұмыс: «Бес жолды өлең» әдісі 
ІV. Жаңа сабақты бекіту 
«Бәйшешек теру» ойыны. 
V. Оқушыларды бағалау. 
V. Үйге тапсырма беру. 

Сабақтың барысы: 
І. Ұйымдастыру кезеңі 
Психологиялық дайындық.

Сәттілік біздер тілейік

Мен саған,сен маған

Күндей күліп жүрейік,

Күннің нұрын төгейік

Мен саған,сен маған.  

ІІ. «Қар лақтыру әдісі»арқылы өткен сабақты пысықтау

1) В.Сухомлинскийдің «Ақ шаш» әңгімесінің мазмұнын айту. 
Сұрақ қою арқылы пысықтау: 
а) Мишаның байқампаздығын неден аңғардың? 
ә) Мишаның сұрағына мамасы не деп жауап берді? 
б) Мишаның келесі сұрағына мамасы қалай жауап берді? 
2) Шығармашылық жұмыс: «Менің анам» тақырыбында эссе. Қорытындылау. 
3) «Анаға» теңеу. Топтық жұмыс 

Ананың тілегі балаға деген «Ақ». Әр ана өз баласына татулық, бейбітшілік және досы көп болғанын тілейді.

Олай болса бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы «Достыққа» байланысты. 

 

ІІІ. Жаңа сабақ М.Шаханов. Достық өлкесінің заңы. 
 Оқушылар өздері дайындап келген автор туралы  мәліметтерді ортаға салады.

1-оқушы:М.Шахановтың өмірбаяны

2-оқушы :М.Шахановтың шығармашылығы

3-оқушы:М.Шахановтың *****

 

 «Достық үйін қалау»

«Бес саусақ бірікпей, ине қолға ілікпейді» дегендей бәріміз жұмыла бірауыздан алдымыздағы жүкті көтере отырып достық үйін салайық.

1."Миға шабуыл" әдісі: Cұрақтар қою

 «Дос»деп кімді айтамыз?

«Достық»дегенді қалай түсінесіңдер?

2.«Әріптер сөйлейді»

Достық сөзіндегі әрбір әріптен басталатын нағыз досқа тән қасиеттерді атаңдар.

Д-

О-ойшыл

С-сыпайы

Т-тату

Ы-ынтымақшыл

Қ-камкор

 

 Міне үйіміздің іргетасы да қаланды.

Оқулықпен жұмыс

 2) Өлеңді мәнерлеп оқу. 
3) Өлеңнің мазмұнын түсіндіру. 
4) Тізбектеп оқыту 

 

 3) «Оқиға картасы». Жеке жұмыс
 

Сергіту сәті. «Мен қандаймын?» тренингі. Оқушылар алақандарымен бір-біріне импульс бере отырып, жылы сөздер айтады. 
4) Тақтамен жұмыс.  Семантикалық карта

Қандай?

Адал достық 

Амал достық 

Адал 

 

 

Тек өзін ойлайды 

 

 

адамгершілігі мол 

 

 

кешірімді

 

 

тәккапар 

 

 

мейірімсіз 

 

 

төзімді

 

 

қамқор

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5) Дәптермен жұмыс: «Бес жолды өлең» әдісін пайдалану арқылы тақырыпты пысықтау. 
6)Достық туралы мақал-мәтелдер

 

1.Дос басқа қарайды,

Дұшпан аяққа қарайды.

2.Жүз сом ақшаң болғанша,

жүз досың болсын

3.Ағаш тамырымен, адам досымен мықты


4.А
йрылмастай досыңа,

Қайрылмастай сөз айтпа

5.Досыңды жамандама,

Доссыз қаларсың.

6.Досы жоқ адам тамыры жоқ ағашпен тең

 

 7)«Дос іздеймін»ойыны
1 кезең. Топ жетекшісі: Кез - келген адамның өзіне лайықты досы болғанын армандайтыны белгілі. Сіздің кейбіреуіңіздің, мүмкін осындай шынайы досыңыз бар шығар. Ал қайсібіреуіңіздің көптеген таныстарыңыз, жақындарыңыз болса да, олардың арасынан өзіңіздің нағыз досыңызды таба алмай жүрген боларсыздар? Ал үшіншіңіз, мүмкін, өзіңіздің тұйық, ұялшақ мінезіңізден өзіңізді жалғыз санап, досыңыздың болмағына қынжылатын боларсыз. Кез - келген жағдайда да нағыз дос ешкімге кедергі келтірмейді. Ендеше өзімізге қандай дос қажет екендігін бейнелейтін газет шығарып, бір сәт ойынға араласайық. Осы сәттен бастап мен тегін хабарландырулар жариялайтын ерекше газеттің редакторы рөлін атқарамын. Газет «Дос іздеймін» деп аталады. 
Газет «Дос іздеймін» деп аталады. 
Сіздердің әрқайсыңыз бұл газетке дос іздейтініңіз жөнінде хабарландыру бере аласыз. Бұл хабарландыруда сөздердің саны мен әріптердің өлшемдеріне ешқандай шек қойылмайды. Хабарландыру әр түрлі формада болуы мүмкін. Сіз мысалы үміткер досыңыздың қандай қасиеттерінің болғанын қалайсыз, тіпті оның суретін салсаңыз да болады. Өзіңіз туралы айтсаңыз да болады. Бір сөзбен айтқанда хабарландыруды қандай түрде беремін десеңіз де өз еркіңізде. Тек ұстанатын нәрсе – дос іздеген хабарландыру өте көп болады, сондықтан сіз өзіңіздің хабарландыруыңыздың көркем безендіріліп, басқалардың назарын бірден аударатын жағын ойластырғаныңыз жөн.

Қолдарыңызға қағаз, фломастер алыңыз да іске кірісіңіз. Бес минут уақыт беріледі.
8)
"Шегенің ізі" видео

IV. Жаңа сабақты бекіту
1. Ақын қандай кезін есіне түсірді? 
2. Ол кезде қандай оқиға болған еді? 
3. Балалар әжесінен неге қорықты? 
4. Әжесі немересін неліктен жазасыз қалдырды 
5. Әжесі неге кенеттен ашуланды? 
6. Нағашысы жиенін қалай қорғады? 

Қорытындылау:

Достар  әрқашан да бірге  ойнап, бөлінбейді.Мүмкіндік болса  бірге сабаққа дайындалады.Бірін-бірі  түсінуге, кешіруге, қорғауға әзір  тұрады.Досыңның  көп  блуы өз қолдарыңда.Егер сен  барыңмен  бөліссең, ренжітпесең, қателеспесең, қуантуға  даяр  тұрсаң, сенімен бәрі де  достасқысы келеді. Өмірге деген көзқарасы ортақ, дүниетанымы деңгейлес, әрі бір-бірін оңай түсінетін жандар бір-бірімен дос бола алады. Ал оның сақтаушысы адалдық пен шынайылық.


V. Оқушыларды бағалау.  VI. Үйге тапсырма беру. 

1. Өлеңді мәнерлеп оқып, мазмұнын айту. 
2. Өлеңнің соңғы шумағындағы қорытынды ойға мән беріп, оны жаттап келу 
3. Ізденіс жұмы
с: дәптерге «асыл» немесе «надан» қасиеттер жазып келу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "4 сынып М.Шаханов "Достық өлкесінің заңы""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Режиссер монтажа

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
