Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыТағам және сусын. Дәмді және пайдалы (1-сынып)

Тағам және сусын. Дәмді және пайдалы (1-сынып)

Скачать материал

Бөлім: 

Сабақ тақырыбы:

Тағам және сусын

Дәмді және пайдалы

Кенащы орта мектебі

Күні : 26.04.2016 ж

 

Мұғалімнің есімі: Абзалутдинова Ж.Г

СЫНЫП: 1-сынып

Қатысқандар саны:

 

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

                     Барлық оқушылар: дұрыс тамақтанужәне пайдалы ,зиянды тамақтар  туралы біледі;

 

     Оқушылардың басым бөлігі: дұрыс тамақтану ережелерін құрастыруды үйренеді;

     Кейбір оқушылар: Қазақстандағы әртүрлі ұлт өкілдерін біріктіретін қонақжайлылық ұғымының мәнін түсінеді.Алған білімін алдағы күнде қолданады.

Тірек сөздер:

жаңғақ – орех – nut;

 

ұлттық тағам – национальные блюда – national dish;

 

дұрыс тамақтану – правильное питание – healthy diet.

Ресурстар:

«Қонақжайлылық» тапсырмасына арналған бейдждер, суретті үлестірме парақшалар, «Тамақтану ережесі» тапсырмасына арналған А3 көлеміндегі қағаз, мөлшерлі стақандар, тағам өнімдері бейнеленген суреттер, доп.

Сабақтың мақсаты:

1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру

Бағалау критерийлері

 

дұрыс тамақтанужәне пайдалы ,зиянды тамақтарды ажыратады,

қонақжайлылық туралы түсінеді,тамақтану тәртібін құрастырады.

Жаңғақтың пайдасы туралы түсінеді.

 

Дескриптор

 

дұрыс тамақтанужәне пайдалы ,зиянды тамақтарды ажыратады,

қонақжайлылық туралы түсінеді,.тамақтану тәртібін құрастырады.

Жаңғақтың пайдасы туралы түсінеді.

Сабаққа байланысты деректі материалдар

 

Сабаққа қатысты ескертпелер

 

Ұйымдастыру кезеңі: Шаттық шеңбері.

Топқа бөлу;  тағамдар суреттері.

Бағалау крийтериларымен таныстыру.Сөзжұмбақ шешу.

Адам денсаулығы үшін дұрыс тамақтанудың маңызы зоp. Дұрыс тамақтану ұғымы мынадай үш негізгі қағидатты қамтиды:

 

1.   Адам пайдаланатын тағам пайдалы болуы тиіс.

 

2.   Тамақты күнде уақытында ішкен дұрыс.

3.   Тамақты шамамен қабылдау қажет.

Тамақтану аpқылы адам ағзаға қажетті заттаpды алады. Жүйелі тамақтанбау адам денсаулығына үлкен зиян тигізеді.Тағамның шипалы түрлерін пайдалану аpқылы түрлі ауpулаpды емдеуге болатыны ерте кезден белгілі болған.

Оқулықпен жұмыс: 1мәтін.

Қандай пайдалы тағамдар білесіңдер? Жемістер,көгөністер,ботқалар ет тағамдары, пайдалы сусындар (қымыз,шұбат,сүт)

Тамақтардың денсаулыққа зиян келтіретіндері түрлері  де бар (суретте )

Топтық жұмыс:

І  топ жеміс көгөністер

ІІ  топ пайдалы сусындар

ІІІ топ пайдалы тағамдар

(жұмыстарын ортаға салып қорғау)

 

 Қонақжайлылық. Қонақжайлылық – бұл қазақ халқы мәдениетінің ең басты құрауышы. Ертеден қазақтар үшін қонақтарды қарсы алу негізгі борыш болып саналған. Тіпті бейтаныс адамды да қарсы алып, тамақ және сусын бергеннен кейін ғана жөн сұрасқан. Қонақтарға құрметпен қарауға бала кезінен тәрбиелеген.Қазақстан – бейбітшілік, өзара түсіністік, татулық-достық орнаған көп ұлтты ел. Біздің елімізде барлық ұлт өкілдері тату-тәтті өмір сүреді.

Оқушыларға 2-суретті қарау.Алдын ала Қазақстан дағы әртүрлі ұлт өкілдерінің аты жазылған бейдждерді таратыңыз. Олар бүгін қонақ екенін түсіндіру. Барлығы қол ұстаса шеңберге тұрып, бір-біріне жағымды сөздер айтсын. Бұдан кейін оқушылардың біреуі оқулықтағы 2-мәтінді дауыстап оқиды.

Ойын:қонақтарға дәмді әрі пайдалы тағамдарды ұсыну (қымыз,уыз,шұбат ер тағамдары) әр топтан бір баладан.

Орындап көр. Бұл тапсырманы ЖЖ орындаған дұрыс.Тамақтану ережесін құрастыру кесте таратылады .Дарынды балалармен жұмыс екі оқушы кесте толтырады.Екі оқушы зиян келтіретін тамақтарды таңдау.

 Жауабы: Оқушылар өз жұмыстарында тамақтану тәртібін, құрамы мен көлемін көрсетуі тиіс.

Сен білесің бе? Бұл айдарға көшу үшін оқушыларға Қазақстанда тұратын көптеген елдердің ұлттық тағамдарының құрамында жаңғақтар бар екен. Оқушыларға айдар мәтінін өз бетімен оқуға тапсырма беріңіз және қандай жаңғақ түрлерін білесіңдер..

Жауабы: Грек, самырсын, орман, бадам, пісте жаңғағы.

Оқушылардың жауаптарын деректі материалдардан алынған мәліметпен толықтырыңыз.

 

Жаңғақтың пайдасы туралы. Жаңғақ – табиғаттың керемет сыйы. Оның түрлері өте көп. Олардың ішінде ең пайдалысы – грек жаңғағы. Онда көптеген дәрумендер мен микроэлементтер бар. Грек жаңғағында жүрек жұмысына қажетті магний мен калий көп. Оның пішіні бас миының жарты шарларын еске түсіретіні бекер емес. Ол мидың уақытынан бұрын қартаюының алдын алады.

 

Русланға хат.Пайдалы тағамдардың тізімі.

 

Пайдалы.              Зиянды тағамдар.  

 

 

Қажетті азық түлік пирамидасы.

Әр топтан бір бала шығып жапсырып отырады.

 

 

«Қағып ал» ойыны Допты бір оқушыға үйренген сөздердің бірін айтып лақтырасыз. Қағып алған оқушы сөзді басқа орыс, ағылшын тілдеріндегі аудармасын айтып, келесі оқушыға лақтырады.

 

 

 

«Кубизм» әдісі арқылы кері байланыс жасайық.

Тамақтанып болғаннан кейін асқа кім бата береді?(ақсақал немесе құрметті адам)

Нан қандай тағам?( қасиетті )

Қандай тағам мидың жұмысын жақсартады?

Сүт туралы не білесің?

Шұбат қандай сусын?

Уыз деген не?

Чипсы – пайдалы тағам ба?

Дастарқанға ең бірінші қойылатын тағам.

Қымыз туралы не білесің?

Тамақтану ережесін еске ал,әңгімеле.

Қонақжайлылық туралы не білесің?

 

Сабақтың қорытындысы

 

Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру

 

Математика. Дәптердегі бірінші тапсырма дұрыс орындалса, бірінші бағанда жұп, екінші бағанда тақ сандар шығады. Орындалған тапсырмаларды тексеру барысында оқушыларға бірінші және екінші бағандардағы сандарды салыстыруды ұсыныңыз.

АКТ. Оқушыларға дәптердегі бірінші тапсырманы ActivInspire бағдарламасын пайдаланып, интерактивті тақтаға орындатуға болады.

Жаратылыстану. «Тамақтану ережесі» тапсырмасын орындаған кезде әр топ өз жұмысын әсемдеп безендіреді.

Сабақта оқушылар сөйлеу мәдениетін әңгімелесу, талқылау арқылы дамытады. Жаңа сөздермен күнделікті өмірде таныс болуы мүмкін. Оны «Қағып ал» ойыны арқылы меңгертуіңізге болады. Допты бір оқушыға үйренген сөздердің бірін айтып лақтырасыз. Қағып алған оқушы сөзді басқа орыс, ағылшын тілдеріндегі аудармасын айтып, келесі оқушыға лақтырады. Осылайша ойын жалғаса береді. Тірек сөздерді оқушылар жұмыс барысында қолдануын қадағалаңыз.

 Пәнаралық байланыс

 

Қосымша тапсырмалар

Дәптермен жұмыс. Сергіту сәті.

 

Оқушыларға дұрыс тамақтану туралы мультфильм көрсетіңіз. Олардан қандай мультфильм кейіпкерлерін білетінін сұраңыз. Оқушылардың жауаптарын тыңдаңыз.

 

Қосымша тапсырма ретінде мнемоникалық ойын ойнатуға болады. Мнемоника – бір нәрсені ұмытып қалмай, жадында сақтау үшін қолданылатын әдістердің жиынтығы. Ол «Азық-түлік дүкенінде» деп аталады. Оқушылар шеңбер жасап отырады. Ойынды мұғалім дүкенге барып, бір тағам түрін сатып алғанын айтудан бастайды. Келесі оқушы мұғалімнің және өзінің не сатып алғанын айтады. Оны келесі оқушы жалғастырады. Осылайша шеңбер бойындағы оқушылар алдыңғы оқушылардың және өзінің сатып алған тағам түрін айта бастайды. Бұл тапсырма есте сақтау қабілеттерін жақсартуға көмектеседі.

Бағалау

 

Оқушылар:

–– «дұрыс тамақтану» ұғымымен танысты. Оқушылар:

 

–– пайдалы және зиянды тағам түрлерін ажыратуға; –– дұрыс тамақтану ережелерін құрастыруға

 

үйренді; –– Қазақстандағы ұлт өкілдерінің басын біріктіретін

 

қонақжайлылық ұғымын түсінді.

 

Бұл сабақта оқушыны бағалау түрі ретінде оқушыларға бір- біріне дұрыс тамақтану туралы үш сұрақтан қоюын ұсыну

 

.

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Тағам және сусын. Дәмді және пайдалы (1-сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Копирайтер

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
