Инфоурок Математика Другие методич. материалыЖай бөлшектер.Үлестер. /5 сынып/

Жай бөлшектер.Үлестер. /5 сынып/

Скачать материал

Семей қаласы. «№38 жалпы орта білім беретін мектеп- лицей»КММ

Абишева Бактыгайша Турсыновна

Сынып:5-сынып

Өткізілетін күні 08.12.2015 ж

Пәні:математика





Сабақ тақырыбы

V ТАРАУ. Жай бөлшектер.5.1.Үлестер. Жай бөлшектер.

Күтілетін нәтиже

Бағалау

Ресурстар

Сілтеме

Т.А.Алдамуратова,Математика 5 сынып, әдістемелік құрал.




Мақсаты

Үлестер, жай бөлшектер туралы мағлұмат алады, жай бөлшекті оқу және жазу дағдыларын қалыптасады.



Оқулық

Негізгі идеялар

Жай бөлшек ұғымын қалыптастыру

Өз ойын айтуға дағдыланады.



Сабақ түрі

Жаңа материалды игеру




Әдіс-тәсілдер

Жекелеме, жаппай, жұппен және топпен жұмыс, АКТ

Өзара бірлесіп жұмыс жасайды.


Таратпа материалдар.

Сабақ көрнекілігі

Топ ережесі, бағалау критерийі, сұрақтар, смайликтер, қажетті құралдар.



Флепчарт

Өту барысы:




Сабақ кезеңі

Жұмыс түрі, әдістер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті





Ұйымдастыру /2мин/

Таратпа қағаздар алу арқылы топқа бөлінеді.

Таратпа қағаздар таратады

Қолдарындағы қағаздарына сәйкес орынға отырады.

Топқа бөліну дағдылары қалыптасады.



«Қызығушылықты ояту»

/3 мин./

1.Үй тапсырмасын тест арқылы тексеру

2. «Білім кемесін құрастыру»

Слайд арқылы тесті шешеді.

Оқушыларға «Білім кемесін» құрастыру үшін геометриялық фигураларды тең бөліктерге: тіктөртбұрыш, дөңгелекті тең бөліктерге бөлгізеді.

Тестке жауап береді.

Геометриялық фигураларды тең бөліктерге бөледі. Қағаз қиындарынан «Білім кемесін» құрастырады.

Өткен тақырыптарды еске түсіреді.Геометриялық фигураларды тең бөлікке бөлуді үйренеді.

Бағалау парағына баға қояды.

Түрлі түсті қағаз.


«Жаңа сабақ»

/7 мин/

Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою. Оқушылардың білім алуға қалысуына жағдай жасау,олар мен бірге сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау.

Оқушыны дағдыландырады,олармен бірге сабақтың мақсатын қояды,тақырыптың мағынасына оқушылардың назарын аударады.

Күн ретін дәптерлеріне жазады, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.Мұғалімнің жетелеме сұрағына жауап береді.

Танымдық дағдысы:ойын айту сөйлеу.

Жеке тұлғалық: өзіне сенімділік.

Диалог арқылы ұжыммен жұмыс жасайды


Кластер

Жаңа сабақ

Үлестер. Жай бөлшектер.Кластер арқылы жаңа сабақты қорғау.

Әр топтан қалаулары бойынша бір оқушыны тұрғызады.Оқушы жауап бере алмаса топ мүшесіне рұқсат береді.Әр кезеңде мұғалім жаңа ұғымның қалыптасуына түсінік беріп отырады: алымы,бөлімі нені білдіреді.оның жазылуына оқылуына ерекше көңіл бөледі

Мұғалім оқушының «үлестің» анықтамасын беруге мүмкіндік береді.

Оқушылар кітаппен жұмыс жасап, жай бөлшектер туралы ұғым қалыптастырады. Тақтаға шығып өзінің ойын айтып бірігіп кластер құрады.

Жай бөлшек туралы ұғым қалыптасады.

«Бас бармақ» бағалауы

кластер

Cергіту сәті.

/3 мин/

Жағымды психологиялық ахуал тудыру үшін жай бөлшек (қолдарын жоғары) және натурал сан ( қанаттарын жаяды) ойынын ойнау.

Оқушылардың есту, түйсіну қабілетін дамыту.Баяу әуен қояды.

Мұғалімді тыңдайды, жауапты іс-қимыл арқылы көрсетеді.

Натурал сандар мен жай бөлшектерді айыра алады.



«Мағынану ажырату»

/7 мин./

Шағын тест.

1.Торт 9 бөлікке бөлінген. Зере оның 2 бөлігін жеді.Зере торттың қандай бөлігін жеді? (2/9).

2.Үстелдегі ыдыста 13 жеміс бар, оның 5 банан және 4 апельсин. Банан барлық жемістің неше бөлігін құрайды? (5/13).

3.Мақта қыз 100 бидай және 99 бұршақ дәнін алды. Бұршық барлық дәннің қанша бөлігін құрайды? (99/199).

4.Арай дүкенге барып 3 қалам және 5 дәптер және 2 қарындаш сатып алды.Арай сатып алған оқу құралдарының дәптер қанша бөлігін құрайды? (5/10).

Тапсырма экран арқылы көретеді.Оқушылардың берілген тапсырманы мұқият орындауға жағдай жасайды.

Тапсырманы шешеді, дәптерлеріне жазады,болған соң өзара жауаптарын слайд арқылы тексеріп бағалайды..


Оқушының жай бөлшектер туралы түсінігі анықталады.

Сыншыл дос әрекеті жолға қойылады.

Критерии бойынша бағаланады.


Тест

«Ой-толғаныс»

/18мин/

5.1. Үлестер. Жай бөлшектер.

777

779

Есеп шығару барысында қосымша сұрақтар қою арқылы білімдерін бекіту.

Есепті шағын топта отырып шығарады, келесі топқа беріп тексереді.

Тақырыпты түсініп, есеп шығаруда қолдана алады.

Топ басшысы бағалау


Үйге тап. Беру.

/1 мин/

П-5.1. Үлестер. Жай бөлшектер.

№ № 786;787

Үй тапсырмасына түсінік беру, оқушы сұрағына жауап беру.

Үй жұмысын күнделіктеріне жазып алады.

Үйге берген тапсырманың мазмұнын ұғады.



Бағалау

/3 мин/

Оқушылардың пікірін тыңдау.

Топ жетекшісінен бағалау парақтары бойынша жалпы ұпайды шығару сұрайды.

Өздерінің бағалау парақтарын өткізеді.

Оқушының баға қоюға,өз пікірін айтуға дағдыланады.



Рефлексия

/1 мин/

Кері байланыс жасау.


Смайликтер тарату

Сабақтағы өз көңіл-күйін білдіреді.

Сабақ деңгейін анықтау.




















Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Жай бөлшектер.Үлестер. /5 сынып/"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 6 месяцев

Руководитель реабилитационного подразделения

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
