Пән: Ана
тілі
Сабақтың такырыбы:
Аққу, шортан һәм шаян.
Сабақтың мақсаты:
А) Өлеңдегі негізгі ойды өздеріне
таптырып, өз ойын өз сөзімен жеткізе білуге уйрету. Жаңа мысалды талқылау.
Ә) Оқушыларды байланыстырып, сөйлей білуге
баулу.
Б) Оқушылардың бірлік ынтымақтастық сияқты
жақсы әдеттерден үйреніп, осы мысал мазмұны арқылы жаманнан жирендіруге
тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі:
Талдау, жинақтау.
Сабақтың көрнекілігі:
Аққу, шортан, шаян, суреттері салынған сюжеті.
Сабақтың барысы:
I.
Ұйымдастыру бөлімі:
Сабаққа қажетті
заттарды даярлау.
II.
Өткенді тиянақтау.
1. Үй
тапсырмасы. Медеу Сәрсекенің «Ғажайып сәуле» мәтінің мазмұнын сұрау.
2. Ой
қозғау.
Герберт
Уэлс Джеймс Чедвик
Көзге көрінбейді Сәуле
Геометриалық дененің Элемент
заряды жоқ
барлық қасиетіне ие
Көрінбей,
көретін Кез-келген денені тесіп өтеді
Әрекеттер жасайды
Жазушының қаламынан Бітеу
ыдыста сақтау мүмкін емес
Туылған қиял
Кіріп – шыққаны, есіктің
Ашылып – жабылғанан
байқалады Артта
ізі жоқ
Көзге көрінбейді
Ой қозғау сұрақтары
1. Әңгімеде
«Нейтрон» сәулесі адам өміріне қауіпті деп ойлайсындар ма?
2. Атом
бомбасынан зардап шеккен қандай елдерді белесіндер?
3. Біздің
еліміздің өңірінде атом сынақтары жүргізілді?
Рефлексия:
Сен оқымысты, өнертапқыш болсаң не ойлап
табар едің?
Қорытынды:
Мақал-мәтелдер
1. Алатау
ала болса, ауыздағы кетер,
Төртеу түгел болса,
төбедегі кетер.
2. Бірлік
болмай, тірлік болмас.
3. Жұмыла
көтерген, жүк жеңіл.
III.
Жаңа сабақ.
Ахмет Байтұрсынов 1873 жылы Торғай
өнерінде дүниеге келген. Қазақтың ғұлыма ғылым, қоғам қайреткері, дарынды
ақыны болған. Ол М.Әуезов тілімен айтқанда «Оқыған азаматтың тұнғышы,
қазақ халқының алғашқы шыққан көсемі».
«Әдебиет танытқыш», «Тіл құралы», «Қырық
мысал» атты еңбектері бар. Ол 1938 жылғы қаралы кезеңінің болған.
А. Байтұрсыновты тағы бір қырынан
танимыз, ол кісі аудармашы да болған. Орыс халқының атақты мысалшысы
И.А. Крыловтың шығармаларын Абайдан кейін аударған адам. Ақын
аудармасының бірі мысал-өлең «Аққу, шортан һәм шаян» бойынша жетекші
сұрақтар қойып, түрлі жұмыстар ұйымдастыру.
IV.
Ассоцация
1. Аққу
қандай құс?
2. Шортан
қандай балық?
3. Шаян
жайлы не білесіңдер?
V.
Оқулықпен жұмыс
«Аққу, шортан һәм шаян» өлеңін
мәнерлеп оқу, түсіндіру.
VI. Сөздік жұмысы
Ғибрат-үлгі
Һәм-және
VIІ. Сергіту сәті
Ал балалар, тұрайық,
Қане қанат жазайық.
Аққу болып, ұшайық,
Көлде жүзген балықтай,
Жүзіп,жүзіп алайық.
Шаянға ұқсап, былпылдап,
Қане айналып, қарайық.
VІІІ. Шығармашылық жұмыс
Мақал – мәтелдер
Бірлікке, ынтымақтыққа, достыққа
байланысты.
IX. Қорытынды
Тренинг /Өрмек/
Өз бойындағы жақсы қасиеттерді атау.
Х. Бағалау
ХІ. Үйге тапсырма
«Аққу, шортан һәм шаян» өлеңін
мәнерлеп оқып,4-шумағын жаттау.