Астана
қаласы №44 орта мектеп
Бастауыш
сынып мұғалімі:
Тулегенова
Бибигуль Шаймуратовна
1
«Ә» сыныбы
Сабақтың
тақырыбы: "10саны және цифры"
Мақсаты: Оқушыларды
10
саны
және цифры мен таныстыру.
Міндеттері:
Білімділік: 10 саны
мен цифрының баспа және жазбаша түрлерін меңгерту, сан қатарындағы орнын
анықтау арқылы басқа сандармен байланысын қарастыру.
Дамытушылық:
Оқушылардың есептеу дағдыларын, логикалық ойлау жылдамдығын, есте
сақтауды дамыту.
Тәрбиелік:
Оқушылардың алған білімдерін күнделікті өмірде пайдалана білуге, өз ойын
еркін жүйелеп айтуға және өзгенің пікірін тыңдай білуге, ұқыптылыққа
тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Оқушылар 10
саны және цифрының баспа және жазбаша түрін меңгеріп, басқа сандармен
байланысын құрастыруды үйренеді.
Сабақтың
түрі:
Жаңа сабақ
Технология: БжС
технологиясындағы "Алгоритм" картасын қолдану.
Сабақта
пайдаланатын ресурстар: Ресурс Bilimland.kz
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
кезеңі.
Сәлеметсің
бе,
Күн!
Сәлеметсің
бе,
Жер!
Сәлеметсің
бе,
Халқым!
Сәлеметсің
бе,
Мен
Бүгінгі
өтетін сабақтың тақырыбын анықтау үшін мына сызбаға назар аударайық: (Ресурс
Bilimland.kz.)
- Балалар,
кез келген санға 1-ді қоссақ келесі сан шығады
- 9-ға 1-ді
косқанда келесі сан 10 шығады.
Біз
бүгін 10 саны және
цифрымен танысамыз.
Сан
қатарындағы орнын анықтау:0, 1,2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Тура
және кері санау:10,
9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0.
10 цифрын
жазу
Сыныпты
белсендіру үшін көшбасшыға сөз беру.
Біз
ақылды баламыз
Оқып
білім аламыз.
Қандай
баға аламыз?
1-жоқ, 2-керек
емес,
3-жоқ, 4-жаман
емес
5-өте
жақсы,
тамаша.
5-тік
болсын алар бағамыз
Білімнен
бақыт табамыз!
-
Жылдамдық
санағын жүргізу (У=1, 2,
3,)
Жылдамдық,
Зейін,
Есеп,
Тақырып
ОӘЖА
(Оқу
әрекетінің жинақталған амалдары) сызбасы бойынша
1-түсіндіру
9
+ 1 =10 Бірінші
қосылғыш 9,
екінші
қосылғыш
1, қосындының мәні 10-ға
тең
1+9
=10
Қосылғыштардың орнын ауыстырғаннан
қосындының
мәні өзгермейді.
10-
9=1
Қосындының мәнінен 1-ші қосылғышты азайтсақ
2-ші
қосылғыш шығады.
10-
1=9
Қосындының мәнінен 2-ші қосылғышты
азайтсақ 1-ші қосылғыш шығады.
1-цикл
Байқау
Бір
шапалақ ұру. «Байқау» сөзін дәптерге жазу, жұмысқа
кірісу.
ТҚШ
АҚШ ЖҚШ
9+1
1+9 9-1+1
Жұмыстың
аяқталу уақыты 5 бала және 30 сек
Жұмыс аяқталған соң оқушылар
дәптерлерімен алмасады. «Қолда қалам – бұл
қателік» бұйрығы беріледі. Тапсырмалардың
орындалу кезеңін тексер, орындау спасын анықтау. Тақтаға тапсырма жауаптарын
жазу.
ТҚШ
АҚШ ЖҚШ
10
10 10
2-ші
цикл Бекіту.
ОӘЖӘ (Оқу әрекетінің жинақталған
амалдары) сызбасы бойынша 2-ші түсіндіру.
2рет
шапалақ ұру. « Бекіту» сөзін дәптерге жазу, жұмысқа кірісу.
ТҚШ
АҚШ ЖҚШ
2+8 8+2 10-1-1
-
Жұмыстың аяқталу уақыты 5 бала 30 сек.
Жұмыс аяқталған соң оқушылар
дәптерлерімен алмасады. «Қолда қалам - бұл қателік» бұйрығы беріледі. Тапсырмалардың
орындалу кезеңін тексер, орындау сапасын анықтау. Тақтаға тапсырма жауаптарын
жазу.
ТҚШ
АҚШ ЖҚШ
10
10
8
Сергіту
сәті.
3-цикл.
Есте сақтау .
ОӘЖА
сызбасы бойынша 3-түсіндіру.
3
рет шапалақ ұру. «Есте сақтау» сөзін дәптерге жазу, жұмысқа кірісу.
ТҚШ
АҚШ ЖҚШ
7+3
5+5-0 10-5+5
Жұмыстың
аяқталу уақыты 5 бала және 30 сек.
Жұмыс аяқталған соң оқушылар
дәптерлерімен алмасады. «Қолда қалам – бұл қателік» бұйрығы беріледі.
Тапсырмалардың орындалу кезеңін тексер, орындау спасын анықтау. Тақтаға
тапсырма жауаптарын жазу.
ТҚШ
АҚШ ЖҚШ
10
10 10
Түсіну:
ОӘЖА сызбасы бойынша материалды меңгеру деңгейін анықтау.