«Бөгенбай
батыр атындағы қазақ орта мектебі» КММ математика пәні мұғалімі Жәрдембек
Ғалима
Күні: 18.01.16
Сыныбы: 6 «а,ә»
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы
бар сызықтық теңдеулер
Мақсаттары:
Білімділік: Оқушыларға
бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің
жазылуын, қандай
теңдеулер мәндес теңдеулер болатынын,теңдеулердің
қасиеттерін, ах=в
теңдеулерінің шешудің үш түрлі жағдайын білу.
Алған білімдерін
есептер шығаруда қолдана білуге үйрету
Дамытушылық: Оқушылардың
логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру.Белсенділіктерін
арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту.
Тәрбиелік: Оқуға
саналы сезімге ,жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.Тез ойлап ,
тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу.
Сабақ
түрі: Жаңа
сабақ
Сабақтың
көрнекілігі: Үлестірме қағаздар
Сабақ
барысы:
I.
Ұйымдастыру бөлімі
II.
Үй тапсырмасын тексеру
III.
Жаңа сабақты түсіндіру
IV.
Есептер шығару
V.
Инклюзив оқушымен жұмыс
VI.
Үйге тапсырма беру
VII.
Бағалау
VIII.
Қорытындылау
І. Ұйымдастыру
бөлімі:
Сәлемдесу,
түгендеу,
ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру:
§5.1
№853,854
ІІІ. Жаңа сабақты
түсіндіру
Жәутіков Орынбек
Ахметбекұлы (1911-1989) математика ғылымының дамуына көп еңбек сіңірген ғалым.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясының академигі. Физика-математика
ғылымдарының докторы, профессор. Алғашқы ұлттық жоғары математика оқулығының
авторы. Негізгі ғылыми еңбектері математикалық теңдеулерге, теориялық және
қолданбалы механика саласына арналған.
түріндегі теңдеу
(мұндағы – айнымалы, және қандай да бір сандар) бір
айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады.
1-қасиет:
Теңдеудегі қосылғыштың таңбасын
қарама-қарсыға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде
теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.
Теңдеуді мұндай түрлендіруді енгізген IX
ғасырдағы Орта Азия ғалымы Мұхаммед Мұса әл-Хорезми.
2-қасиет:
Теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей
санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу
үшін:
1) теңдеуді теңбе-тең түрлендіріп ықшамдау
керек;
2) айнымалысы бар мүшелерді теңдеудің сол
жағына, бос мүшелерді теңдеудің оң жағына жинақтау керек;
3) теңдеудегі ұқсас мүшелерді біріктіріп,
теңдеуді түріне келтіру керек;
4) теңдеудің екі бөлігн де айнымалының
коэффициентіне бөліп, теңдеудің түбірін табу керек;
Есеп. Ендері бірдей екі тік төртбұрыштың
біріншісінің ұзындығы 20 см, екіншісінің ұзындығы 24 см. Бірінші тік
төртбұрыштың ауданы екінші тік төртбұрыштың ауданынан 48кем.
Тік төртбұрыштардың енін табыңдар.
Шешуі: x см - тік төртбұрыштардың ені.
Есептің шарты бойынша:
Жауабы: 12 см.
Тексеру: 20·12+48=24·12; 240+48=24·12;
288=288.
теңдеуді шешудің үш
түрлі жағдайы бар.
I. , болса, теңдеудің екі жағын да а-ға
бөліп, теңдігін жазамыз. Демек, бұл жағдайда
теңдеудің бір ғана түбірі бар.
II. болса, теңдеу түрінде
жазылады. теңдігі х-тің ешқандай мәнінде тура
болмайды. Мұндай жағдайда теңдеудің түбірі болмайды.
III. болса, теңдеу түрінде
жазылады. Кез келген санның нөлге көбейтіндісі нөлге тең болғандықтан, х-тің
кез келген мәнінде теңдік тура болады. Демек, теңдеуінің
түбірі кез келген сан болады. Теңдеудің шексіз көп түбірі бар. Кез келген сан
теңдеудің түбірі болады.
IV.
Есептер
шығару
А
деңгейінің есептерінің тақтары
V.
Үйге тапсырма беру
§5.2
№867,868
VI.
Бағалау
Сабаққа
белсене қатысқан оқушыларды бағалау
VII.
Қорытындылау
ü Қандай теңдеулер
бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер деп аталады ?
ü Қандай теңдеулер
мәндес теңдеулер деп аталады ?
ü Теңдеудің
қасиеттері.
ü Бір айнымалысы бар
сызықтық теңдеудің түбірлері қалай табылады ?