Дүниетану.
Қостанай облысы
Әулиекөл ауданы
№2 Аманқарағай орта мектебі орта
мектебі
Аяпбергенова Алмагүл
Бахитжанқызы
ІІІ деңгейінің
сертификатталған бастауыш сынып мұғалімі
Күні: 20.02.2014ж
Сыныбы: 2
Сабақтың тақырыбы:
|
Адам және өсімдіктер мен жануарлар
|
Мақсаты
|
Оқушылардың білім,біліктерін жүйелеу,қорыту негізінде
адам-табиғат қарым-қатынасы ұғымын рухани деңгейде түсінуін қамтамасыз ету.Адамның
тірі табиғаттағы орны мен рөлін бағалату,мәнін түсінуге жеткізу.
|
Оқу нәтижесі
|
Оқушыларға адам мен
жануар және өсімдіктің бір-бірімен тығыз байланысы туралы түсінік алады.
|
Түйінді идеялар
Сабақтың
түрі,әдіс тәсілдері
Дереккөздер және жабдықтар:
|
Оқушылардың қызықты ақпарат
арқылы
мәліметтермен танысуы, тотық жұмыс
жасауы.
Зерттеу сабағы. Сұрақ
–жауап, СТО стратегиясы, «Дұрыс,бұрыс», «Мәтінді оқы және талқыла »
тәсілі, «Автор орындығы», «Бағдаршам стратегиясы» шығармашылық тапсырма, жеке, жұптық, топтық
жұмыстар арқылы оқушылардың ұжымдық ойлау әрекеттерін ұйымдастыру.
оқулық, әдістемелік
құрал,нұсқаулық,ғаламтор,суреттер
|
Сабақтың жүрілуі бойынша мұғалімнің жазбалары: мұғалім немен
айналысады және оқушылар немен айналысады.
|
1. Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Психологиялық тренинг (1 мин)
Таныстыру.
Біз қандаймыз, қандаймыз,
Шұғылалы таңдаймыз.
Күлімдеген күндейміз,
Еш уайымды білмейміз.
1.Топтарға
бөлу (3мин) Табиғат неше топқа бөлінеді? Тірі табиғатқа не жатады?
Адам,өсімдік,жануар.
Критерий
жетістіктерімен танысру
Тақтаға іліп
қою.
.
жетістік критерийлері
|
1топ
|
2топ
|
3топ
|
Жауаптың
толымдылығы
|
|
|
|
Уақыттың
үнемделуі
|
|
|
|
Жұмыстың
эстетикасы
|
|
|
|
ұпай
|
|
|
|
0-«2»,1-«3»,2-«4»,3-«5» баға
шкаласы
3.Жаңа тақырыпқа бағыттау.(2мин) Қызығушылықты ояту
Тақырыпты анықтау үшін
аннаграманы шешу
А Ғ И ТА Б Т ӨМІСДІК
УЖАНАР
Жауабы: табиғат,өсімдік,жануар.
-Балалар,бүгін біз 3 зертханаға
бөліндік.Әр топ өзінің жұмыстарын атқарады.
10 минут
Оқулықпен
жұмыс.
Нұсқаулық карточка арқылы тапсырма:
Әр топқа мәтіннің азат жолы
жазылған киынды қағаз тарату. «Мәтінді оқы және талқыла»тәсілі арқылы
оқу тапсырамын.Әр топқа бөлім бөлемін. Топ ережесін еске түсіру.
1Әр топқа ойларын айтқызу,
дәлелдету;
2. Қорытынды жасата отырып,
тақырыптың идеясын ашуға жетелеймін.
|
Оқушылар
адам,өсімдік,жануар суреттері арқылы топқа бөлініп , өз орнын
табады.
Топтық жұмыс(2мин) Топ ішінде өз
ойларын бөлісіп, оқиды.
Әр топ өз жазғандарынан біреуі
шығып оқиды.
Оқушылар көреді, талдайды,
ойларын, айырмашылықтарын айтады
. Нұсқаулық карточка
1-топ:
1.103бет бірінші бөлім
,талқыла.
2. Үлестірілген суреттер
арасынан мәтіннің мазмұнына байланысты суреттерді таңдап алып желімдеп,
баяндандар.
2-топ:1. 104 бет «Бақша өсімдіктері» Мәтінді оқы және талқыла.
2.Күнделікті тағамға қандай
өсімдіктерді пайдаланасың? «Бақша өсімдіктерін»тауып Кластер сызбасын
жасандар..(сілтеме 64 бет)
3-топ:
1.104 бет «Үй жануарлары»
оқып,талқылау.
2. Өзің білетін үй жануарларын
ата. Оларды адамдар қалай бағып күтеді? Суреттерден үй жануарларын тандап,
жануарлар адамға қандай пайда келтіреді? Сызба салып,дәлелде
|
Жеке жұмыс: (2мин)Өз бетімен
оқиды.
Топпен жұмыс (2мин)Топ ішінде
білгендерін
ортаға салып ашық хатқа
түсіреді.
Сыныппен жұмыс: (5мин)Әрбір
топтан бір
оқушы шығып сызбасын қорғайды
ойларын ортаға салады,
қалғаны жауаптарын
толықтырады
|
|
Сергіту
сәті орындалады.
|
Шығармашылық тапсырма: Табиғатты
аялайық.!
«Эссе» жаздыру бүкіл топқа.
«Авторлық орындық» арқылы
Жариялау : (4 мин)
|
Топтық жұмыс: (4мин)
Топпен жазады, оқиды.
|
Бекіту ( 5мин )
«дұрыс,бұрыс» стратегиясы
1.Тірі табиғат-адам.
2.Үй жануары -түлкі.
3.Бақша өсімдіктері-шырша.
4.жануарлар өсімдіктермен қоректенеді.5. Өсімдіктер адамға
тағам,жылу сыйлайды.
|
Түстері
бойынша :қызыл-дұрыс
Көк-бұрыс
|
Үйге тапсырма
Тапсырмалар
тақтада жазылады.
1.
Тақырып бойынша ұнатқан бөлімге реферат жазып келу
|
.
Күнделікке жазады
|
|
Аты-жөні
|
ұпай
|
Қорытынды
баға
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
« 0»-қатыспады
«1»- орташа
«3»-белсенді
« 2»-жақсы
|
|
Топ оқушыларының жұмысын топ
басшысы бағалайды,ұпай арқылы;
Сабақты бағалау:
Формативті бағалау-ынталандыру.
Кері байланыс
|
Топтарды жетістік критерийлер
бойыша бағалау.
Бағдаршам
стратегиясы бойынша. «Бағдаршамның» түстері арқылы оқушының өз біліміне
қатысты сенімділігін көрсету;.
|
|
|
|
Онлай
сабағы. Сабақтың тақырыбы: Шылау .Пысықтау.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Өткен материалдарды теориялық
тұрғыдан қайталай отырып ,практикалық тұрғыдан жүзеге асыра білуге
қалыптастыру.
Дамытушылық: Озық технологиялардың
әдістерін, жабдықтарын қолдана отырып, оқушының ой-өрісін,дүниетанымын, көру,
шығармашылық қабілеттерін, сөздік қорын, тілін дамыту;
Тәрбиелік: Бірігіп
жұмыс жасауын ұйымдастыра отырып,ынтымақтастыққа ,елін-жерін сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Қортындылау,бекіту сабағы.
Сабақтың
әдістері: сұрақ-жауап, талдау, жинақтау, СТО жобасының стратегиялары ББҮ,
ребус
Пәнаралық
байланыс: дүниетану, ана тілі
Сабақтың
көрнекілігі:
Сабақтың жабдығы:
интерактивті тақта, компьютер
Сабақтың барысы:
І.
Қызығушылығын ояту
Ребус шешу.
Шешулері: мен,
туралы, үшін, қой- шылаулары.
ІІ.
Мағынаны ажырату
— Ребустың шешулеріне қарап,бүгінгі сабақ
немен байланысты екенін айта аламыз ба?
— Бүгінгі сабақта шылаулары
тақырыбы
бойынша білімдерің анықталады.
ҚАЙТАЛАУ:
Сәйкестендіру тесті.
Зат есім 1. Сары,дәмді,көк ала.
Етістік 2.Біз,мен,сен
Сын есім 3.Бесінші,алпыс,он
Сан есім 4.Гүлдер,Алпамыс,шеге
Есімдік
5.Пен,және,үшін
Үстеу 6.Күлді,барма,секіріп
жүр
Шылау 7.Тез,жазда,жоғары
Дәптермен
жұмыс:
Дәптерлерді
ашайық
Қолға қалам алайық
Салақтықтан қашайық
Әдемі етіп жазайық.
Көркем жазу. Аа
Астана мен Алматының арасы алыс.
1- тапсырма. Көп нүктенің орнына
–мен, -бен, -және, -да, -де, -та, -те шылауларын қойыңыз.
Қостанай
... Астананың арасы алыс. Астанада автобус,,,. Троллейбус..., такси... жүреді. Орталықта
орыс, қазақ ...театрлары бар. Базарда көкөніс... жеміс-жидек сатылады.
2-
тапсырма.
Сөйлемдерді –ма, -ме, -ба, -бе, -па, -пе, сұраулық шылауларын қойып
толықтырыңыз.
Бұл
Парламент үйі ...? Бұл сауда орталығы...? Қонақ үйде бөлме бар...? Ертең наурыз
мерекесі...? Қабылдау бөлмесінде кісі көп...? Күн суық...? Аяз ...? Қонақтар
келді...? Ағылшын тілін білесіз ...
3-
тапсырма.
Төртбұрыштың орнына тиісті сұраулық шылауды жаз
а)
Кеше ұшақ ұшты
ә)
Оқушы мектептен келді
б)
Сіздің үйде түйе бар
в)
Сенің атаң ауылда тұрады
г)
Марат тамақ ішті.
Ой сергітуге арналған «Өре» викторинасы
1.Қазақта бірге туылған үш сәбиді қалай
атайды? (Үшем)
2.Алпамыс батыр жырының кейіпкерлерін ата (Кейқуат,Қаракөзайым,Гүлбаршын,Аналық,Байбөрі,Тайшық)
3.Абай Құнанбаевтың алғашқы өлеңдер жинағы
қайда басылып шықты?(Петербургте)
4.Ақынның қара сөздері алғаш рет қайда
басылды?(Семейде)
5. Елге бақ,береке тілейтін халық
аңызындағы қария кім?(Қыдыр ата)
Суретті сызбамен жұмыс.
Суретті және шартты белгілерді пайдаланып
сөйлемдер құрату.
V-қос сөз
O-шылау
.
,
V V
Кім жылдам? ойыны
Берілген
сөздердің арасына мағынасына қарай шылау қосып жаз.
Өшіргіш
-----қалам Ай-------жұлдыз Лақ----қозы
Жақсы---------жаман
Көк------қара Арман------Айдар
Кеше----------бүгін
Жаз ------қыс Әсем----нәзік
Күн-----------түн
Үлкені----кішісі Мектепке----барды
Тест сұрақтары.
1.Шылаудың басқа
сөз таптарынан қандай айырмашылығы бар?
А) сөйлем мүшесі
бола алмайды.
Ә) көңіл күйді
білдіреді
Б) заттың сынын
білдіреді
2.Шылау тұрған
қатарды тап.
А) бір,екі,төрт
Ә) мен,сен,ол
Б)ма,ба,пе
3. Берілген
мақалдан шылауды тап. «Отан үшін отқа тұс,күймейсің»
А)Отан ә)
үшін б)түс
4.Мен,және
шылаулары не үшін қолданылады?
А) сөз бен сөзді
байланыстырады
Ә)қосымша мағына
үстейді
Б)сұрақ мағынасын
үстейді
5. Тиісті шылауды
қой.
Жарық ----
қараңғы
А) мен ә)
бен Б) пен
Қорытынды: Семантикалық жұмыс.
Сөздер
|
Шылау
|
Үстеу
|
Зат есім
|
Сын есім
|
Етістік
|
Оқыды
|
|
|
|
|
|
Жазушы
|
|
|
|
|
|
Қызыл
|
|
|
|
|
|
Және
|
+
|
|
|
|
|
ББҮ кестесін
толтырайық. Білемін Білгім келеді Үйрендім
Білемін
|
Білгім келеді
|
Ү
Үйрендім
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма
беру. Үйде шылау және шылау тұлғалас сөздерді қайталау және оларды қатыстырып,
бүгінгі сабақ жайлы бірнеше сөйлем құрастырыңдар.
|
|
|
Әдебиеттік оқу
|
|
Сабақтың
тақырыбы
|
«Сабырсыз,арсыз,еріншек» Абай Құнанбаев.
|
|
Сабақтың
мақсаты
|
Ұлы
ақын А. Құнанбаевтың шығармашылығымен таныстыра отырып, өлеңнің негізгі
идеясын ашуға үйрету. 2. Адам бойындағы жағымсыз қасиеттерден бойын
аулақ ұстауға баулу. 3. Көркем мәтінмен жұмыс істей алу дағдысын
жетілдіру, оқып түйгендері туралы ой қорытындысын айтқызып жаттықтыру.
|
|
Күтілетін
нәтиже
|
Өлеңді өз беттерінші оқып,мазмұнын
түсінеді,топта талдайды,өз ойларын еркін жеткізеді, сыни ойлай біледі,өзара
бағалайды,ынтымақтаса жұмыс жасайды.
|
|
Түйінді
идеялар
|
Оқушылар адам бойындағы жақсы мен жаман
қасиеттерді ара-жігін ажарата білуге үйрету.
|
|
Бірлескен
жұмысқа негізделген тәсіл
|
Топпен жұмыс,ой қозғау,6 ойлау
қалпағы,шығармашылық тапсырма,топтастыру
|
Уақ
ыты
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс - әрекеті
|
2
мин
|
I.Ұйымдастыру кезеңі.
Әрбір
адам?
- Әрбір сабақ? Әрбір
ісің? Әр бір сөзін?
Бағалау парағын тарату.
Топқа бөлу. Жыл мезгілі:
|
Туысым, досым,
жұрағат.
Үйрену,
ұғу, ұлағат.
Тірлік, тірек, адамдық
Шындық,бірлік,адалдық.
Қыс-ақ
,көктем-жасыл,жаз-қызыл,күз-сары түстерге бөлінеді.
|
|
Оқушылардың қызығушылығын ояту: Балалар,осы жыл мезгілдері
туралы не айтуға болады?
- Ал, енді үй тапсырмасына дайындықтарыңды
тексеріп көрейік.Тест жұмысы беріледі.
(тақтада жазылып тұрады)
1.«Орындалған арман»әңгімесінің авторы
кім?
А.Абай Б.Кубеев В.Шәкірім
2.Әңгіменің негізгі идеясы не?
А. Қазақ балаларын оқыту
Б.Бай балаларын оқыту
В.Кедей балаларын оқыту
3.Қазақ балаларына арнап мектеп ашқан
кім?
А. Абай Б.Мұхтар В. Ыбырай
4.Жай шаруалардың балаларын оқуға алуға
кім қарсы болды?
А.Қаржасов Б.Ыбырай В.Ешкім
5. Оқу қашан басталды?
А. 1997 Б.1887 В. 2011
6.Кімнің арманы орындалды?
А.Спандиярдың Б.Абайдың В.Сәкеннің
7.Ыбырай кім?
А.Әнші Б.Күйші С.Ақын-жазушы
Осы тест сұрақтарында кімнің аты көп
кездесті?
Жаңа сабақ
- Бүгін
біз, балалар, ұлы ақын Абай Құнанбаевтың «Сабырсыз, арсыз, еріншек» өлеңімен
таныса отырып, көркем мәтінмен жұмыс істей алу дағдымызды жетілдіреміз, оқып
түйгендеріміз туралы ой қорытындысын жасап жаттығамыз.
Күн ретін, тақырыпты жазу.
Оқушыларға Абай туралы қосымша мәлімметер
беріледі
Слайд: кесте толтыру
1. Мәтінді таныстыру
«Сабырсыз, арсыз, еріншек» өленің әр топтан
оқып береді.
2. - Балалар, енді кітапқа көңіл аударайық: Қандай
сөздердің мағынасын түсіну қиын болып тұр?
3. Өлеңнің идеясын ашу
- Өлеңде ақын адам
бойындағы қандай қасиеттерді сынап тұр?
4- Бұлардың барлығын бір сөзбен қалай атауға болады?
- Балалар, сендер Абай аталарыңның адамның
мінез-құлқын жырлайтын тағы қандай өлеңдерін білесіңдер?
Осы өлеңді кім жатқа айтады?
( Оқушылардан сұрау)
- Абай аталарыңның «Ғылым таппай мақтанба»
өлеңінен қандай жағымды мінез - құлықтарды тауып айтар едіңдер?
- Екі өлеңнің ұқсастығы неде?
- Олай болса, бұл өлеңдердің негізгі ойы не
туралы деп ойлайсыңдар? . - Ия,
Абай аталарың өзінің өлеңдері мен қара сөздерінде ұрпағын жамандықтан
жирендіріп, жақсылыққа үйретуді мақсат еткен екен.
Сергіту сәті. «Көзімнің қарасы»әнің орындау.
Шығармашылық тапсырма:
Поэзия сәті:
Бекіту:
Кестеге өтілген жаңа сабақтағы «Сабырсыз, арсыз,
еріншек» деп аталған өлең мен «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін салыстыра
отырып, адамның жақсы, жаман қылықтарын топтап жазады
Әр топқа алты түсті қалпақ таратылады.
|
|
Бағалау:
№
|
Тапсырмалар
|
Мен қалай
орындадым
|
1
|
Тренингте:
-
белсенділік таныттым
- аса
белсенді бола алмадым
|
____________________
|
2
|
”Ой толғау”
әдісінде тест
- тез ойланып
жауап бердім (3-тен көп)
- тез
ойлана алмадым
|
______________________
|
3
|
Жаңа
материалды түсіндіруде:
- белсене
ат салыстым
-
белсенділігім төмен болды
|
______________________
|
4
|
Өлеңмен
жұмыс орындауда:
- мәнерлеп,
әрі дұрыс орындадым
- қателіктерге
бой алдырдым
|
______________________
|
5
|
Сөзікпен
жұмыс орындауда
- белсене
қатыстым
- аса
түсінбегендіктен тек тыңдаушы болдым
|
______________________
|
6
|
Шығармашылық
тапсырмаларды орындауда:
- тез, әрі
дұрыс жауап бердім
- тез
ойлана алмадым
|
______________________
|
7
|
«6 ойлау қақпағы» тапсырмада:
-Белсенді
қатыстым
-Тез жауап бере алмадым
|
______________________
|
8
|
Қорытынды
баға:
|
|
4сынып оқушысы __________________________________________
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Ескерту: Баға Басерман технологиясы бойынша қойылады,
яғни 5 –
тапсырмада «+» таңбасы қойылса - «5»,
4 –
тапсырмада «+» таңбасы қойылс –«4»
тапсырмада болса -
«3» деген баға қойылады.
Кері байланыс:
|
Абайдың 4 жыл мезгілі туралы өлеңдер
айту.
Тесті орындап ,тексереді,бағалайды.
Жауабы: 1-б,2-а,3-в,4-а,5-б.6-а,7-в.
Абай атамыздың.
Топ ішінде ортаға салып,кесте құрады
3поэма,45 қара сөз Абай 1845-1904
Семей өңірінде туылған ұлы ақын
1-топ- Алауыз
2-топ
:Күндейді
3-топ: Мертігеді
4-топ:
Міндейді
-
Сабырсыздықты, арсыздықты, еріншектікті, күншілдікті, міншілдікті,
ұятсыздықты, ойсыздықты, ұрлықшылықты.....
- Адамның
жағымсыз мінез - құлықтары
- «Ғылым
таппай, мақтанба» өлеңі.
- Талапшыл,
еңбекшіл, ойшыл, қанағатшыл, рахымшыл,....
- Екі
өлеңде де адам бойындағы мінез - құлықтар туралы айтады.
-
Адамгершілік туралы
1-топ: Абайдың әңдері 2-топ:Абайдың
өлеңдері 3-топ:5 жол өлең.
4-топ.Мақал-мәтелдері
Адамның мінез – қылықтары:
1-топ Ақ түсті-
2-топ Қызыл түсті
3-топ Сары түсті
4-топ Жасыл түсті
Жасыл
қалпақ – шығармашылықпен ойлау.
Көк
қалпақ- ойлау үдерісін басқару.
Сары
қалпақ – логикалық позитивті ойлау Қызыл қалпақ – ішкі сезім, эмоция.
Қара
қалпақ – логикалық негативті ойлау. Ақ қалпақ – ақпарат, фактілер,
мәліметтер.
|
|
|
|
|
|