Инфоурок Геометрия КонспектыГеометрия пәнінен сабақ жоспары 8 сыныпқа "Пифагор теоремасы" тақарыбы бойынша

Геометрия пәнінен сабақ жоспары 8 сыныпқа "Пифагор теоремасы" тақарыбы бойынша

Скачать материал

Пәні: геометрия

Мектеп: «Шұбар» жом

Күні:07.12.16ж

Мұғалімнің есімі:Қыдырова.Р.О

Сынып:8б

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы: Пифагор теоремасын  қолданып есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Пифагор теоремасын тұжырымдай отырып

,есептер шығаруда тиімді қолдана білу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Пифагор теоремасын тұжырымдай алады,тік бұрышты үшбұрышқа қолданып есептер шығара алады

 

Оқушылардың басым бөлігі:Үшбұрышпен қатар төртбұрыштардың элементтерін табу барысында ,Пифагор теоремасын қолданып есеп шығара алады.

 

Кейбір оқушылар:Теореманың дәлелдемесін түсінеді.Қиындығы жоғары есептерді шығару жағдайында Пифагор теоремасын шығармашылық ой түйіндеу арқылы қолдана алады.

 

Тілдік мақсат

Оқушылар:Сабақ барысында  теореманы математикалық тілде тұжырымдап айта алады.

Негізгі сөздермен тіркестер:Пифагор теоремасы, катет, гипотенуза, квадрат түбір, үшбұрыш,биіктік, тең бүйірлі үшбұрыш,трапеция, ромб,косинус, синус,тангенс, котангенс ,диагональ,шаршы.

Сыныптағы диалог /жазылым үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

1.Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері, гипотенузасы.

2.Ромбының диагональдары арқылы қабырғасын табуға болады.

3.Тең бүйірлі үшбұрыштың  биіктігін табуға болады,егер қабырғаларының ұзындығы берілсе

4.Тең бүйірлі  трапецияның биіктігін табуға болады.т.б.с.с

Алдыңғы оқу

 Пифагор үштіктерін ажыратуға ,білуге «Сандар банкісі» әдісі арқылы жаттығу жасау.

 

 

 

Жоспар:

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

ресурстар

Басталуы: 0-2минут

 

 

3-5 минут

 

6-8 минут

1.Оқушылармен   шаттық шеңберін жасау.

2.Уй тапсырмасы:

2. «Пифагор теоремасының тарихы қолданылуы» қысқаша перзентация .Екі оқушы слайд арқылы баяндап шығады.

3.Топқа бөлу :жеңіл есептер жазылған парақшалар таратылады.Оқушылар есептерді шығару барысында ,сәйкес жауаптар арқылы 3  топқа бірігеді.

4. Үйге берілген есеп №152 жаттығу тексеру.

3. «Сандар банк»

12,20,5,10,15,8,4,6,13,25,24,54,18,3,5,40,9,16,41,28,26,15,24т.с.с

Сандар  банксінен  «Пифагор үштіктерін»  теріп  алып, түсініктеме береді.

Әр топтан оқушылар жауап береді.

 

 

 

АКТ  1-слайд

парақшалар

 

2- слайд

Ортасы:

8-18минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19-20 минут

21-36 минут

 

1. Оқулықпен жұмыс:

 №155.

 Ромбының доғал бұрышынан  оның қабырғасына түсірілген перпендикуляр оны  4см және 8 см  кесінділерге бөледі.Ромбының диагональдарын табыңдар.

.

.

С тобы. №157.

Қабырғасы 12см болатын АВСД шаршысының АВ және АД  қабырғаларының орталарын, сәйкесінше М және К деп белгілеген.МСК үшбұрышының қабырғаларын табыңдар.

  Үш топтан 3 оқушы тақтада орындайды, және үш есепті де орнында  шығарған оқушылар  да бағаланады.

 

2.Сергіту сәті

3Тарихи  геометриялық есептер:

А тбына

1Мына су құбырында қабырғаларының  арасы  1 чжан = 10 чи. Құбырдың ортасында қамыс өсіп тұр, судың бетінен 1 чиға шығып тұр.Егер

 қамысты  жағалауға тартсақ, ол жағалауды жанайды. Сұрақ: судың тереңдігін және қамыстың  үзындығын анықта.

 

 

Шешуі : АВС үшбұрышында: АС2=АВ2+ВС2,

(х+1)2=522, х2+2х+1=25+ х2, 2х=24, х=12 чи

12 чи +1 чи=13 чи

Жауабы : судың тереңдігі 12 чи, ал қамыстың  үзындығы 

                   13 чи.

 

 

 

2.В тобына .Л.Магницкийдің «Арфметика » кітабынан:1 адам ғимаратқа шыққысы келген, ғимараттың биіктігі 117 стоп.Баспалдақтың ұзындығы 125 стоп.Сұрақ: адам баспалдақты ғимараттан қанша стоп әрі қоюы керек?

3 .С тобына. XII ғасырдағы үнді математигі Бхаскараның есебі

               Өзеннің жағасында жалғыз терек өсіп тұр.

                Кенеттен жел тұрып, терек сынып түсіп, теректің

               төбесі  өзеннің екінші жағасына түсті.

               Суретте   көрсетілген   өлшемдері бойынша

                Теректің ұзындығын тап. (1 фут 0,3 м)  

 

 

Шешуі: АВС үшбұрышын қарастырайық:

 АВ2=АС2 +ВС2= 16+9=25,  АВ=5 фут.

СД=3 +5 =8 фут, 8*0,32,4 м

Жауабы: теректің ұзындығы 2,4 м

 

 
                

 

3 топ оқушылары бұл тапсырмаларды постерде орындап ,қорғап шығады.

3 слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4-слайд

 

Плакат,сызғыш,

Қалам,маркер

 Аяқталуы

37-41 минут

«Ия»,»Жоқ» , «Себебі» :

1. 1.Тік бұрышты үшбұрыштың бір қабырғасы ғана берілсе қалған қабырғаларын табуға болады.

2.Ромбының диагональдары берілсе қабырғасын табуға болады.

3.Тең бүйірлі үшбұрыштың биіктігін табуға болады, егер қабырғалары берілсе.

4.Тең бүйірлі трапецияның екі қабырғасының ұзындығы берілсе, биіктігін табуға болады.

5.Шаршының диагоналы екі қабырғасының ұзындығының қосындысына тең.

6.Тіктөртбұрыштың диагоналын ұзындығы мен ені бойынша табуға болады.

 «Сұрақтар қобдишасы» қорабынан  оқушылар таңдап алып жауап береді.

Оқушылар «ия» не «жоқ» деп одан кейн себебін өтілген теоремалар мен анықтамаларға сүйеніп баяндап береді.

5-слайд

Бағалау

Рефлексия

42-45 минут

«Блоб» ағашы арқылы оқушылар бүгінгі сабақ барысында жеткен білім деңгейін анықтап, белгілейді.

Бағалау парағы бойынша сарланған  оқушылардың бағаларының қорытындысы айтылады

6-слайд

Бағалау парағы

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Геометрия пәнінен сабақ жоспары 8 сыныпқа "Пифагор теоремасы" тақарыбы бойынша"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Кризисный психолог

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
