Дата
Заліковы
ўрок па прадмеце літаратурнае чытанне
Тэма ўрока.
Адзін другога даводзіць да ліхога. Беларуская народная казка «Муха-пяюха».
Абагульняльны ўрок
Мэта
ўрока: фарміраванне ўмення ацэньваць паводзіны герояў казкі і жыццёвыя
сітуацыі на аснове зместу казкі, суадносіць з уласнымі ўчынкамі і паводзінамі.
Задачы ўрока: фарміраваць
провільнае, асэнсаванае чытанне ўголас цэлымі словамі, фарміраваць чытацкія
уменні, развіваць творчыя здольнасці. Вызначыць і абмеркаваць агульную тэматыку
твораў раздзела, пачуцці і ўражанні вучняў ад прачытаных твораў, узнавіць назвы
і аўтараў твораў, іх агульны змест, пачуцці вучняў, якія ўзніклі пасля чытання
твораў, удасканальваць навыкі чытання; фарміраваць чытацкія ўменні, развіваць
творчыя здольнасці.
Абсталяванне:
падручнік па літаратурным чытанні 2 клас, частка 1;
сняжынкі і хмаркі для рэфлексіі.
Ход урока
I. Арганізацыйны момант
Весела звініць званок.
Пачынаем наш урок.
Добры дзень. Сядайце.
Дзверы ў веды адчыняйце.
Ці ўсё правільна сядзяць?
Ці ўсё ўважліва глядзяць?
II. Псіхалагічны
настрой на ўрок
− Усміхніцеся адзін аднаму. Сядзьце ўтульна і пачнем урок.
− Зараз за акном зіма. Каб вы адчулі яе, я вам сёння хачу падараваць казачныя сняжынкі. Гэтыя сняжынкі
дапамогуць нам у арганізацыі працы на ўроку. (Раздаю сняжынкі).
III. Моўная размінка
А)
Інтанацыйная размінка. (Выбар інтанацыі для чытання)
Урок пачаўся!
Урок пачаўся?
Урок пачаўся.
Б) Гукавая
размінка.
Ла-ла-ла –
казка зноў да нас прыйшла.
Ды-ды-ды -
казцы рады мы заўжды.
Жы-жы-жы –
казку сёння раскажы.
IV. Праверка дамашняга задання
Выразнае
чытанне казкі «Каза-манюка» па ролях.
V. Аб’яўленне тэмы і мэт урока
− Сёння на ўроку мы працягнем працу над казкамі. Пазнаёмімся з
беларускай народнай казкай «Муха-пяюха»,
будзем ацэньваць паводзіны герояў казкі, удасканальваць навык чытання. А
таксама ўспомнім тэматыку твораў раздзела, у якім мы працуем. Узнавім назвы і аўтараў
твораў, іх агульны змест.
VІ. Падрыхтоўка да ўспрымання твора
− Прачытайце прыказку.
Адзін другога даводзіць да
ліхога.
− Ці можа
адзін чалавек давесці другога да нечага дрэннага?
(Ад чалавека, з якім маеш зносіны, сябруеш, з якім часта
сустракаешся, міжволі пераймаеш яго погляды, звычкі, пачынаеш пераймаць яму ў
чым-небудзь.)
− Паспрабуйце
падабраць да яе падобную прыказку з рускай мовы. ( С кем
поведешься, от того и наберешься.)
Адгадванне
загадак
− Адчыніце
падручнікі с. 126. Прачытайце і адгадайце загадкі.
Слоўнікавая
работа
Праца са
слоўнікам с. 126
− Прачытайце
назву казкі і два першыя сказы. Што магло здарыцца?
VІІ. Успрыманне твора
Чытанне казкі падрыхтаванымі вучнямі.
− Зараз мы прачытаем казку «Муха-пяюха»
і даведаемся што здарылася
з мухай.
VІІІ. Праверка першаснага ўспрымання
− Ці спадабалась вам казка? Да якой групы казак мы яе аднясём? (Пра жывёл)
− Назавіце герояў казкі.
− Што здаралася з мухай? Хто выратаваў Муху-пяюху з сябрамі?
ІХ. Фізкультхвілінка
Раз-два-тры-чатыры-пяць,
Выйшаў коцік пагуляць.
А за ім браты-блізняткі,
Жыць не могуць без зарадкі.
Коцікі свавольнікі,
Як малыя школьнікі,
Скачуць, бегаюць, штурхаюцца
І пад стол хаваюцца.
Важна шпацыруюць,
Пакуль не пачуюць:
“Годзе, коцікі, гуляць,
Час над казкай працаваць!”
Х. Чытанне казкі па ролях
ХІ. Аналіз казкі
− Як называлі сябе муха, мышка, жабка, ва вёрка, зайчык і чаму?
− Прачытайце, хто апошнім сустрэўся сябрам. Якім вы ўяўляеце ваўка?
− Якую рускую народную казку нагадвае казка «Муха-пяюха»? Чым там
скончылася казка?
Чытанне і абмеркаванне прымавак с. 129
ХІІ. Абмяркаванне пройдзенага раздзела
− Успомніце назву раздзела, у якім мы працавалі на апошніх
уроках. (Сустрэча з казкай)
− З якімі казкамі ў гэтым раздзеле мы з вамі пазнаёміліся?
− Чаму гэтыя казкі называюцца беларускімі народнымі?
− Назавіце герояў гэтых казак?
Праца па падручніку
Выконваем заданні у падручніку на с.130, 131
ХІІІ. Вынік урока
− З якой казкай мы сёння пазнаёміліся?
− Якую прыказку можам падабраць да гэтай казкі?
− У якім раздзеле мы з вамі працавалі?
− Раскажыце пра творы, якія вам найбольш спадабаліся.
ХІV. Дамашняе заданне
Выразнае чытанне казкі «Муха-пяюха» па ролях
ХV. Рэфлексія
− Ці спадабалася вам праца на уроку?
− Што было самым
цікавым, запамінаючымся?
− Выберыце, калі ласка, хмарку вашага настрою і прымацуйце туды вашы
сняжынкі.