Инфоурок Математика Конспекты"Математикалық сауаттылығына есептерді шығару" 6 сынып математика

"Математикалық сауаттылығына есептерді шығару" 6 сынып математика

Скачать материал

Пән: математика                Сынып: 6   13.03.15.

Сабақ тақырыбы: Математикалық сауаттылығына есептерді шығару

Мақсаты: PISA халықаралық зерттеулері аясында оқушылардың функционалдық математикалық сауаттылығына байланыста есептерді, логикалық есептерді үйрету. Оқушыларда есеп шығару қабілеттерін дамыту. Есеп мәтінін сараптау және есеп сұрағына байланысты амалдар белгісін таңдау қабілеттерін қалыптастыру.

Оқыту нәтижесі: Топта сыйластық, іскерлік атмосферасы орнығады, бір-біріне көмек береді.Сыни ойлаудың стратегияларын меңгереді.

Негізгі идеялар: Бұл сабақта өз бетімен оқу арқылы сабақты меңгерту және оқушының пәндік білімін жетілдіру және тақырыпты меңгеруде  өз ойларын еркін айтуын қалыптастыру.

Бағалау:  Критералды бағалау, формативті бағалау

Құрал – жабдықтар: Интерактивті тақта,  слайд презентация , бағалау парағы, постер, маркер

Оқытудың әдістері: Сыни ойлату , диалог, деңгейлеп дамыта оқыту, акт технологияларының элеметтер, дарынды балаларды анықтау әдістері.

Ұйымдастыру: Амандасу,  психалогиялық ахуал туғызу. «Шаттық шеңберін» құру. Бір- бірімізге жақсы күй сыйлау. Сабаққа басты назарын аудару. Стикердин артына жазылган үшбұрыш, төртбұрыш, шеңбер, ромб, шаршы, трапеция сөзі бойынша 6 топқа бөлу.

Сабақтың барысы:

Оқушыларды сабаққа бағыттау үшін ең алдымен миға шабуыл тәсілін қолданып бар назарларын сабаққа аударып аламын.

Миға шабуыл

1.      Допты лақтарғанда доп сол ізімен қайтып келу үшін оны қалай лақтару керек? ( жоғары)

2.      Қараңғыбөлмедемайшам мен керосин лампасы бар. Бірінші не жағамыз?  ( шырпы)

3.      Термометр аязболғанда –30 градус көрсетіптұр. Осындайекі термометр неше градус көрсетеді?  (30)

4.      Екі бала шахматы екісағаттаойнады. Олардыңәрқайсысынешесағаттанойнады? ( 2 сағат)

5.      Суғақайкездеқолдыкесіпалуғаболады? ( егер оны мұзетіпқатырса)

6.      Көшедеекіәкесі, екібаласыжәнеатасынемересіменқыдырыпжүр. Көшеденешеадамжүр? ( 3 адам)

7.      Еңкішіүштаңбалы сан.( 100)

8.      Үстелүстінде 3 стақаншиетұр. Марат шиеніжепқойды. Үстелүстінденешестақанқалды?  ( 3 )

9.      Көпбұрышқабырғаларыныңұзындықтарыныңқосындысы. (периметр)

10.  АйдынныңАсқарданбойыұзын, бірақЖанаттанкіші. Кімұзын? ( Жанат)

11.  Түзудіңшектелгенбөлігі. (кесінді)

12.  1кг тасауырма, 1 кг мақтаауырма? (тең)

Джигсо стратегиясы бойынша топпен жұмыс кезеңі. Әр топ берілген есептерді талдап, постерға түсіреді және сол постерлерін қорғайды.

     №1   ЕДЕНГЕ ЖАСАЛАТЫН КҮРДЕЛІ ЖӨНДЕУ ЖҰМЫСЫ

Шаршы тәріздес бөлменің еденін күрделі жөндеуден өткізу керек. Еденге қанша шаршы метр паркет және неше метр жиек ағаштарын (плинтус) қажет? (Есікті есепке алмаймыз) Бөлменің қабырғасы n метр.

Сұрақ 1.

Кестені толтыр:

Бөлменің қабырғасы (метр есебімен) n 

Р периметрі

S ауданы

2

8

4

3

 

 

4

 

 

5

 

 

6

 

 

Сұрақ 2. Паркеттің 1 шаршы метрі 1800 теңге, ал жиек ағаштың 1 метрі 350 теңге. Бөлменің еденін жөндеуге қанша қаражат жұмсалатынын есептеп, кестесін толтыр.

Бөлменің қабырғасы (метр есебімен) n 

Р периметрі

S ауданы

Жиек ағаштың құны

Паркеттің құны

Жалпы қаражат

2

8

4

2800

7200

10000

3

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

Сұрақ 3. 

Бөлменің периметрі мен ауданданының жалпы формулаларын жаз. Периметрі мен ауданданының тәуелділік түрін аңықтап, қай өлшем тез өсетінің дәлелдеп бер.

№2. АЛМА АҒАШТАРЫ

Бағбан бақшада төмендегі суреттегідей шаршы түрінде алма ағаштарын отырғызады. Алма ағаштарын желден қорғау үшін шаршыны жиектей қылқан жапырақты ағаштарды отырғызады.

Төменгі суретте алма ағаштары мен қылқан жапырақты ағаштардың n мәніндегі отырғызу схемасы берілген. Мұңдағы n отырғызылған алма ағаштарының  қатар саны. Бұл тізбекті n-нің кез келген мәнінде орындауға болады.

 

 






X

X

X

X

X

X

n

 

n

X

X

 

 

 

X

X

n

 

n

X

X

X

X

X

X


X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

n

 

n

 

n

 

n

X

X

 

 

 

 

 

 

 

X

X

n

 

n

 

n

 

n

X

X

 

 

 

 

 

 

 

X

X

n

 

n

 

n

 

n

X

X

 

 

 

 

 

 

 

X

X

n

 

n

 

n

 

n

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


X

X

X

X

X

X

X

X

n

 

n

 

n

X

X

 

 

 

 

 

X

X

n

 

n

 

n

X

X

 

 

 

 

 

X

X

n

 

n

 

n

X

X

X

X

X

X

X

X





X

X

X

X

n

X





X

X

X


1 сұрақ. АЛМА АҒАШТАРЫ.

Кестені толтыр:

n

Алма ағаштарының саны

Қылқан жапырақты ағаштардың саны

1

1

8

2

4

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

2 сұрақ. АЛМА АҒАШТАРЫ.                                                                                           

Жоғарыда көрсетілгендей тізбектеле отырғызылған алма ағашы және қылқан ағаштарының  саны келесі бейнемен саналады:

Алма ағашының саны = ,

Қылқан ағашының саны = ,

мұндағы n – алма ағашының қатарының саны.

    Қандай мағына  үшін алма ағашының  n саны  қылқанның ағашының айналасында отырғызылған ағаштар санына тең  болады?

Жауабын жазыңыз

 

3-СҰРАҚ. АЛМА АҒАШЫ                                                                                          

Фермер өз жер теліміне алма ағаштарының қатар санын көбейтуге шешті деп болжайық. Бұл ретте қай ағаштың саны тезірек көбейеді: алма ағашының саны немесе қылқан тал-шыбығының саны?

     Өз жауабыңызды түсіндіріп жазыңыз.

 

Сабақты қорытындылау:

 6 қалпақ стратегиясы арқылы қорытындылау

*        Ақ (ақ бұлттар) -  фактілер, цифрлар және мәліметтерді таза күйінде беру

*        Қызыл (от) – ішкі сезім, эмоция, сезінулер және интуицияны білдіру

*        Қара (тұман) – негативті ойлау, мысалы: “бұл орындалмайды, себебі....”

*        Сары (күн) - оптимизмді, ашықтықты, позитивті және конструктивті ойлар,  ұсыныстар, мысалы: «неге, бұл міндетті түрде орындалады!»

*        Жасыл (дала) – жаңа идеялар ағымын тудыратын шығармашылық ойлар

*        Көк (аспан) – жоғары деңгейдегі  жалпы көзқарастарды,  білдіреді, қорытындылайды.

Бағалау: бағалау парағындағы қорытынды баға арқылы бағалау

Үй тапсырмасы: № 1175,1176

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БАҒАЛАУ    ПАРАҒЫ

Оқушының аты-жөні

Миға шабуыл

Есеп шығару

Есепті қорғау

6 қалпақ

Қорытынды

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БАҒАЛАУ   ПАРАҒЫ

Оқушының аты-жөні

Миға шабуыл

Есеп шығару

Есепті қорғау

6 қалпақ

Қорытынды

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БАҒАЛАУ   ПАРАҒЫ

Оқушының аты-жөні

Миға шабуыл

Есеп шығару

Есепті қорғау

6 қалпақ

Қорытынды

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БАҒАЛАУ   ПАРАҒЫ

Оқушының аты-жөні

Миға шабуыл

Есеп шығару

Есепті қорғау

6 қалпақ

Қорытынды

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БАҒАЛАУ   ПАРАҒЫ

Оқушының аты-жөні

Миға шабуыл

Есеп шығару

Есепті қорғау

6 қалпақ

Қорытынды

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БАҒАЛАУ    ПАРАҒЫ

Оқушының аты-жөні

Миға шабуыл

Есеп шығару

Есепті қорғау

6 қалпақ

Қорытынды

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Математикалық сауаттылығына есептерді шығару" 6 сынып математика"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Шеф-повар

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
