Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / История / Рабочие программы / Ежелгі Египеттің әдебиеті мен өнері
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • История

Ежелгі Египеттің әдебиеті мен өнері

библиотека
материалов

hello_html_13e9e61e.gifhello_html_m1a4e46a9.gifhello_html_2406f9e6.gifСабақтың тақырыбы: Ежелгі Египеттің әдебиеті мен өнері

Сабақтың мақсаты:

Білімділік :Ежелгі Египет өнері-архитектурасы,мүсіндері және көркем әдебиеті өзінің көркемдік дәрежесінің жоғарылығымен бағалы екенін, адамзат тарихындағы тұңғыш мүсіндер Египетте жасалғанын біледі.

Дамытушылық : Оқушылардың өнерге деген ықылатары қалыптасады.

Тәрбиелік :Адамзат баласының қолмен жасалған көркемөнердің озық туындыларын сезіне білуге, көркемөнерді сүйе білуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс, баяндау,суреттермен жұмыс

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың көрнекілігі: «Үлкен Сфинкс», «Пирамида», т.б. суреттер,

иллфстрациялар , пламастерлер, 3 ватман , 3 ноутбук.Египеттің картасы.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

Тақтаға ережені іліп қоямыз.

Сергіту сәті : Ойнату,жүгірту (5минут)

Онбір оқушыны үш топқа бөлеміз. 4 қызанақ,3банан,4сәбіз.

ІІ Үйге берілген тапсырманы тексеру (10минут)

  • Египетте жазудың қалай пада болып, дамығанын сипаттап беріңдер.

  • Египетте ғылыми білімдердің қандай түрлері дамыған?

  • Математика ғалымының шығуына қандай жағдайлардың әсері болды?

  • Египет перғауындары көрші елдерді не себептен жаулады?

  • Ежелгі Египетте жазу не үшін қажет болды?

Жаңа сабақ жоспары:

  1. Әдебиеті.

  2. Ежелгі Египет діні ,храмдар

  3. Пирамидалар салу.Үлкен Сфинкс.

«Миф» сөзінің қандай мағына білдіретіні түсіндіріліп, топпен жұмыс жүргізіледі.


Сұрақ қоямыз сын тұрғысынан ойлауға.

Ежелгі Египет өнері немен ерекшеленеді?

Тапсырма І-топқа. Ежелгі Египеттің әдебиеті.


Сұрақ қоямыз сын тұрғысынан ойлауға.

Ежелгі Египетте діннің шығуына не әсер етті? 10-15 минут

Тапсырма ІІ-топқа. Египет діні ,храмдары.


Сұрақ қоямыз сын тұрғысынан ойлауға.

Пирамидалар не үшін салынды?

Тапсырма ІІІ-топқа. Ежелгі Египет пирамидалары.

Әр топқа қарғауға 3-4 минут беріледі.




Бірінші топ .

Ежелгі Египетте көптеген әдеби шығармалар болған. Әсіресе, халык ауыз әдебиеті

ерекше дамыған. Шығармалардың мазмұнында халықтың өмірі, тыныс-тіршілігі, кәсібі мен тұрмысы және батырлардың ерлігі сипатталған. Ніл өзені, құдайлар мен перғауындарды мадақтайтын гимндер мен өлеңдер де болғанын айтамын.

Египет кедейлерінің ауыр тұрмысы мен ащы зар-мұңын білдіретін көптеген әндер мен мақал-мәтелдері туралы немесе «Астық тасушының әні» жайлы баяндайды.

Екінші топ .

Күн құдайы Амон-Раны ежелгі египеттіктер ең құдіретті, көркем құдайымыз деп санады. Олардың ойы бойынша перғауындар адамдарды қалай басқарса, Ра құдай да солай басқарды. Ол күндіз аспанға алтын қайығымен келіп, кешкісін азыққа кетеді.

Ойланып көріңдер, египеттіктердің күн құдайы неге негізгі құдай болып есептелінеді?

Оқушылар жауабын толықтыра отырып ежелгі египеттіктердің ең алғашқы діни сенімдері Күн құдайы Ра мен тас құдайы Бен-бенге сиынудан басталғанын айтамын. Египеттіктер құдайдарды жануар басты адам бейнесінде елестеткен (оқушылар назарын кітаптағы суретке аударады.)

Олар адамдар құдай жолымен жүрмесе, құүдайлар ашуға мініп, бүкіл елді бақытсыздыққа дашар етеді деп ойлады. Сондықтан олар құдайларға сый-сыяпат жасап, көңілдерін аулауға, жалбарынып, мейіріміне бөленуге тырысқан.

Египетткітер перғауындарды да құдайға теңеді. Оларды «құдайдың ұлы», құдіретті деп санап, пір тұтқан. Егер перғауын аяқ киімін сүйдірсе, оның өзі үлкен құрмет деп есептелген.

1.Ежелгі Египетте перғауынның билігі қандай болған?

2.Мемлекеттік билік пен діннің арасында қандай байланыс жатыр?

Оқушылардың жауабын тыңдап болған соң, сөзін жалғастырып, ежелгі египеттіктердің перғауындарды пір тұту құрметіне толып жатқан мерекелер мен ойын-сауықтар ұйымдастырғаны туралы баяндаймын.

Фивы қаласындағы храмдар туралы айтылғанда оны салуға әлемнің әр түкпірінен келген, ең таңдаулы шеберлердің қатысқаны, оның колонналы залы дүние жүзіндегі ең биік зал болғаны, храм ішіндегі бөлмелерде 200-ден астам мүсіндер барын әсерлі түрде баяндаймын.

Тастан жасалған алыпқа қарағанда адамның зәресі ұшатын еді. Жұрт оны қалай атады? Бұл құрылыстар қандай мақсатта жасалды?

Храмдарды безендіру мен сәулет өнері де алғаш ежелгі Египетте өркендеп, дамыды.

Пирамидалар тарихын үшінші топ түсіндіреді.

Египеттіктер әлемде тұңғыш рет тастан қаланған, аспанмен тілдескен керемет құрылыстар сала білді. «Египеттегі құрылыстар жайлы кім айтып береді?» деген сұраққа оқушылар жауабын тыңдап болған соң, Ніл өзенінің батыс жағындағы аспанмен тілдескен әлемнің жеті кереметінің бірі- пирамидалар жайлы сөз қозғаймын. Бұлар-перғауындардың мазарлары. Ең бірінші пирамида Жосер перғауынға арнап салынған екен. Ал ең биік пирамида б.з.б. 2600 жылдардың шамасында Хеопес перғауынға арнап салынды. Оның биіктігі 150 метрге жуық. Оны айналып шығу үшін бір шақырымға жуық жол жүру керек.





ІІІ. Жаңа сабақты бекіту.

Төмендегі кестені сыныппен бірге толтырамын.

Құдайлардың аттары

Олар табиғат құбылыстары мен шаруашылықтың қандай түрлерін бейнелейді?

Олар құлиеленушілік құрылысқа қандай әсерін тигізді?





«Египет» сөзжұмбағын шешеміз.





1

м

Е

н

е

С









2

Г

И


з

а

д

а



3

х

а

п

И









4

х

е

о

П


с







5

ж

о

с

Е


р





С

6

и

н

у

х

е

Т








1.Египетті ең алғаш біріктіруші патша.

2.Пирамидалар қай жерде орналасқан?

3.Ніл өзенінің құдайы.

4.Ең биік пирамида.

5.Ең бірінші салынған пирамида.

6.Ежелгі Египеттің шығармасы.

Оқушыларға стикерлер таратамын.Өтілген сабақ туралы өз ойларын жазады.

Бағалаймын :

ІV .Үйге тапсырма: §8 Синухеттің басынан кешкендері.Қосымша кітапханадан ежелгі Египеттегі басқада құдайлар туралы оқу.
