Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Функцияның ең үлкен
және ең кіші мәндері
Алгебра және анализ бастамалары
10-сынып
Пән мұғалімі Утеева К.Б.
2 слайд
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Берілген аралықтағы функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табу алгоритмімен таныстырып, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың математика пәніне деген қызығушылығын арттыру, интерактивті технологияны қолдана білуге дағдыландыру.
Тәрбиелілік: Өз жетістігін бағалай білуге,өз бетінше жұмыс жасауға іздене білуге тәрбиелеу
3 слайд
Сабақтың көрнекілігі:
қолданылатын
техникалық құралдар:
интерактивтік тақта,тірек-сызбалар
Сабақтың түрі:дәстүрлі емес
Сабақтың типі:жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдісі:жеке,топтық,практикалық жұмыс
4 слайд
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Ой қозғау
ІV. Мағынаны тану.«Білімдіге – биіктен орын»
V. Ой толғаныс
VI. «Кім жылдам?»
VII. Үй тапсырмасы
VІІІ.. Қорытынды
5 слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру: оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Оқушылардың өткен тақырыпты қаншалықты меңгергендігін тексеру.
(№290, 296 есептерінін жауаптарын ауызша оқыту)
Сәйкестендіру кестесі (Функцияны зерттеп оның графигін салу алгоритімін ретімен орналастыру)
6 слайд
Функцияны
зерттеу
ІІІ. «Ой қозғау»
Оқушылардың функция туралы ойларын жинақтау
7 слайд
ІV. Мағынаны тану.
«Білімдіге – биіктен орын» Тірек – схема арқылы жаңа сабақты меңгерту.
Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табу алгоритмі:
8 слайд
2-мысал:
функциясының
кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар:
1.
2.
=0 ,
3.
4.
5. Ең кіші мәні:
Ең үлкенмәні:
=
9 слайд
3-мысал: Қабырғасы а болатын квадрат қаңылтырдан табаны квадрат және төбесі ашық болып келген ең үлкен көлемді дайындай үшін бұрыштарынан бірдей квадрат қиып алу керек. (65 – сурет)
Шешуі. Бүктеген кезде қаңылтырдан ең үлкен көлемді жәшік дайындау үшін бұрыштарынан бірдей квадраттар қиып алу керек. Қиылып алынатын квадраттың қабырғасының ұзындығын х деп алып белгілейік. Сонда жәшіктің табанының қабырғасы а-2х болады, ал жәшіктің көлемі
, мұндағы
1.
2.
бұдан
3.
4.
5. Ең үлкен мәні:
10 слайд
Сонымен қиып алатын квадраттың қабырғасының ұзындығы
.
тең болса, жәшік ең үлкен көлемге ие болады.
- ға
V. «Ой толғаныс». Оқулықпен жұмыс:
№300, №301,
VI. «Кім жылдам?» Деңгейлік тапсырмалар:
І – деңгей (А)
1.
2.
ІІ – деңгей (В)
1.
2.
ІІІ – деңгей (С)
1.
2.
11 слайд
VII. Үй тапсырмасы: № 302, №308, №313
VІІІ. Қорытынды . Сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалау.
12 слайд
VІ.Сабақты қорытындылау,
оқушыларды бағалау
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Пәні: Алгебра Сынып: 10 А Сабақтың тақырыбы: Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері Мақсаты: 1. Білімділік: Берілген аралықтағы функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табу алгоритмімен таныстырып, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету. 2. Дамытушылық: Оқушылардың математика пәніне деген қызығушылығын арттыру, интерактивті технологияны қолдана білуге дағдыландыру. 3. Тәрбиелілік: Өз жетістігін бағалай білуге,өз бетінше жұмыс жасауға іздене білуге тәрбиелеу Сабақтың түрі: дәстүрлі емес Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту Сабақтың әдісі: жеке, топтық,практикалық жұмыс Сабақтың көрнекілігі: тірек-сызбалар, интерактивті тақта, компьютер Пәнаралық байланыс: информатика, тарих. Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру: ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: ІІІ. «Ой қозғау» ІV. Мағынаны тану. «Білімдіге – биіктен орын» V. «Ой толғаныс» VI. «Кім жылдам?» VII. Үй тапсырмасы: VІІІ.. Қорытынды Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру: оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Оқушылардың өткен тақырыпты қаншалықты меңгергендігін тексеру. (№290, 296 есептерінін жауаптарын ауызша оқыту) Сәйкестендіру кестесі (Функцияны зерттеп оның графигін салу алгоритімін ретімен орналастыру) Функцияны зерттеп оның графигін салу алгоритмі 1 Функцияның жұп, тақ және периодты екенін анықтау 2 Функцияның анықталу облысын табу 3 Функция графигінің координаталар осімен қиылысу нүктелерін анықтау 4 Функция графигін салу 5 Функцияның салынған графигін қолданып, оның мәндер жиынын жазу 6 Функцияның асимптоталарын табу 7 өсу және кему аралықтарын, экстремумдарын анықтау 8 Таңба тұрақтылы аралықтарын табу 9 Кесте құру ІІІ. «Ой қозғау» Оқушылардың функция туралы ойларын жинақтау: ІV. Мағынаны тану. «Білімдіге – биіктен орын» Тірек – схема арқылы жаңа сабақты меңгерту. Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табу алгоритмі: 1. функциясының туындысын табу 2. =0 теңдеуін шешіп, сындық нүктелерін анықтау 3. Сындық нүктелердің берілген кесіндіге тиістілігін анықтау 4. Кесіндінің шеткі нүктелеріндегі және осы аралыққа тиісті сындық нүктелеріндегі функцияның мәнін есептеу. 5. Функцияның табылған мәндерін салыстыра отырып, оның ең үлкен және ең кіші мәндерін анықтау 1-Мысал: = функциясының кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар: 1. = 2. =0 , =0 3. 4. 5. Ең кіші мәні: Ең үлкен мәні: 2-мысал: функциясының кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар: 1. = 2. =0 , 3. 4. 5. Ең кіші мәні: Ең үлкен мәні: 3-мысал: Қабырғасы а болатын квадрат қаңылтырдан табаны квадрат және төбесі ашық болып келген ең үлкен көлемді дайындай үшін бұрыштарынан бірдей квадрат қиып алу керек. (65 – сурет) Шешуі. Бүктеген кезде қаңылтырдан ең үлкен көлемді жәшік дайындау үшін бұрыштарынан бірдей квадраттар қиып алу керек. Қиылып алынатын квадраттың қабырғасының ұзындығын х деп алып белгілейік. Сонда жәшіктің табанының қабырғасы а-2х болады, ал жәшіктің көлемі , мұндағы 1. 2. бұдан 3. 4. 5. Ең үлкен мәні: Сонымен қиып алатын квадраттың қабырғасының ұзындығы- ға тең болса, жәшік ең үлкен көлемге ие болады. V. «Ой толғаныс». Оқулықпен жұмыс №300 функциясының көрсетілген кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар. А) Ә) Шешуі: Шешуі: 1. 1. 2. 2. 3. сындық нүктелері жоқ 3. сындық нүктелері жоқ 4. 4. 5. Ең үлкен мәні: 5. Ең үлкен мәні: Ең кіші мәні: Ең кіші мәні: Жауабы: 13 және 1 Жауабы: 7 және 1 №301 А) Ә) Шешуі: Шешуі: 1. 1. 2. , 2. 3. 3. 4. 4. 5. Ең үлкен мәні: 5. Ең үлкен мәні: Ең кіші мәні: Ең кіші мәні: Жауабы: 32 және -1 Жауабы: 6 және -0,25 VI. «Кім жылдам?» Деңгейлік тапсырмалар І – деңгей (А) 1. 2. ІІ – деңгей (В) 1. 2. ІІІ – деңгей (С) 1. 2. VII. Үй тапсырмасы: № 302, №308, №313 VІІІ. Қорытынды . Сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалау.
6 671 725 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Утеева Клара Батыргалиевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Мини-курс
3 ч.