Инфоурок / Классному руководителю / Конспекты / М.Дулатов «Бөрік» мәтіні.Буын 62-64 жаттығу

М.Дулатов «Бөрік» мәтіні.Буын 62-64 жаттығу


Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 184 курса профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: М.Дулатов «Бөрік» мәтіні.Буын 62-64 жаттығу Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік мақсаты Оқушылардың буын туралы білімдерін қалыптастырып,жинақтау. М.Дулатов туралы түсінік беру. Оқушыларды сұрақ қою арқылы жан-жақты ойлауға үйрету. 2.Тәрбиелік мақсаты. Оқушыларды еңбекқорлыққа, білімділікке, сөз тапқырлыққа, өз ойларын еркін айтуға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу 3.Дамытушылық мақсаты. Оқушылардың ой өрісін, сөздік қорын, тіл байлығын дамыту, мәнерлеп оқуға, сұрақтарға толық жауап беруге дағдыландыру. Сауатты жазуға машықтандыру. Әдіс-тәсілдер: Баяндау, сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсініп оқу. Сабақтың түрі: саяхат сабақ Сабақтың көрнекілігі: М.Дулатовтың суреті «Бауырсақ» ертегісінің суреттері, слайд. Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар: Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Сәлем бердік сіз, Құрметпенен біз. Мұғалім: 1,2,3 Сынып іші тып-тыныш Жалқаулықты тастаймыз Сабақты біз бастаймыз. ә) Үй тапсырмасын сұрау 1) Ә.Дүйсенбиевтің «Не деу керек» өлеңін жатқа сұрау. 2) Өлеңдегі сауалдарға жауап алу. ІІ Жаңа сабақ -Біздің бүгінгі сабағымыз ерекше болмақ. Бүгінгі «Бауырсақ» ертегісіне саяхатқа шығамыз. Ертеде шал мен кемпір болыпты. Шал кемпіріне бауырсақ пісіріп берші дейді. -Балалар, бауырсақтың суретіне қарайықшы. Бауырсақ қандай геометриялық пішіннен тұрады? ( дөңгелек, шеңбер ) -Дұрыс, балалар. Бауырсақта суыту үшін терезенің алдына қояды. Бауырсақ домалап қашып кетеді. Домалап келе жатса алдынан қоян шығады. Қоян бауырсақты жегісі келеді. -Қане, балалар бауырсақты қояннан құтқарып алайық. Тапсырманы орындасақ, қоян бауырсақты жемейді. а) Жұмбақ есепті шығару арқылы жаңа тақырыпты ашу. 1)Алма ағашта 5 алма 2) 5 алманың үшеуін Қандай тәтті жесе алма Досың сұрап алады Бесеуінде жеп қойсам. Айтшы сонда нешеуі Қалады онда неше алма Өз қолыңда қалады.

О 2

Б Ө



3) Көлден ұшты 7 қаз 4) Табақта 5 өрік Қайтып келді 2 қаз Қолымда 4 өрік Қонбады оның нешеуі Қосқанда барлығын Қане, кім тез шешеді. Болады неше өрік 5 9 Р І

5) Алмаға кеп күн ара Қонушы еді 1 ара Бүгінгі 9 туысын Ертіп келді бұл ара Сонда бүгін алмаға Келіп қонды қанша ара 10 К

ә) « Бөрік» сөзіне дыбыстық талдау жасату б) М.Дулатов туралы түсінік беру

М. Дулатов (1885-1935)









Еңбегі

«Оян қазақ»,

«Есеп құралы»,

«Азамат», «Күз».

Қызметі

Ақын, қайраткер

ағартушы,

педогог,

журналист .



Өмірі

Қостанай обл.

Торғай өңіріндегі

Сарықопа жерінде туған.























-«Бөрік» мәтінін оқып , түсіндіру. - Бөрік түрлерімен таныстыру -Мәтінді іштей оқыту -Мәтінді тізбектей оқыту Қоянға сәбіз теруге көмектесейік. Ол үшін сәбіздің артындағы сұрақтарға жауап беруіміз керек.

1 Нұрмаш әкесінің бөрік не үшін кигісі келеді? 2 Әкесінің бөркін киген Нұрмашты сипаттаңдар? 3 Бекбай атай неліктен бөрікке тіл қатты? 4 Өзіңнің үлкендерге ұқсағың келе ме? Неліктен? - Жақсы, балалар , бауырсақты қояннан құтқарып алдық. Бауырсақ ормаға қарай домалап кетті. Алдынан қасқыр шығып, бауырсақты жегісі келді. -Балалар бауырсақты қасқырға жегіземіз бе? -Ендеше қасқырдың тапсырмасын орындайық.

ІІ Дәптермен жұмыс Күннің жадын жазу. Көркем жазу 62-жаттығу Д/О «Адасқан сөздер»

  1. Буынға бөлінген сөздерді оқыңдар.

Алма орман қоян ..-.. ..-.. ..-..

  1. Төмендегі сөздерді буынға бөліп, бағандағы тиісті сөздердің астына жазыңдар. Ұс-та Ас-тық ки-ік ән-ші әс-кер пи-яз еш-кі

  2. Сөз буындарының неше дыбыстан құралғанын айтыңдар. Екі дауыссыз дыбыс қатар келген сөздерді атаңдар. ІІІ Сергіту сәті Қандай суық қыс деген Қалтырады құс деген Құлақшынды кимесең Құлағыңды тістеген -Сөйтіп бауырсақты қасқырдан құтқарып алдық. Бауырсақ орманда домалып келе жатса, алдынан аю шығады. Аю бауырсақты жегісі келеді. Бауырсақты аюдан құтқарайық.

Аюдың тапсырмасы. 63-жаттығу Аюға «құлпынай теруге» көмектесейік. 1. Құлпынайдағы сөздерді буынға бөліп тиісті себетке жинауымыз керек. Бал-ға жал-быз и-ық жыл-қы дәп-тер и-ек дүр-бі қыр-ман и-іс

2. сөз буындарының неше дыбыстан құралғанын айтыңдар. Екі дауыссыз дыбыс қатар келген сөздердің атаңдар.

Бауырсақты аюдан құтқарып алдық. Бауырсақ орманда домалап келе жатса алдынан түлкі шығады. Түлкіден бауырсақты құтқарайық. 64-жаттығу. Венн диограммасы

  1. Буынға бөлінген сөзді оқыңдар.

  2. Берілген сөздердің буынға бөліп, тиісті сөздердің астына орналыстырыңдар. жұмыртқа, шегіртке, ұртта, айтпа

ерт-те

құ-мырс-қа









Балалар сендер сабаққа жақсы қатысу арқылы бауырсақты құтқардыңдар. Балалар, бізге қонаққа келген аңдарға сыйлық сыйлайық. Қоянға не сыйлаймыз, қоян нені жақсы көреді? -Сәбіз -Қасқырға не сыйлаймыз? -Ет -Аюға не сыйлаймыз? -Бал -Түлкіге не сыйлаймыз? -ірімшік ІV Сабақты қорыту -Біз бүгін қандай тақырыппен таныстық? -Бөрік -Бөріктің қандай түрлері бар? V Үйге тапсырма: -«Бөрік» мәтінін оқып келу VІ Бағалау Күніміз ашық болсын Түніміз тыныш болсын Ауамыз таза болсын Даламыз гүлге толсын Бәріміз аман-сау болайық.



Краткое описание документа:

Сабақтыңтақырыбы:М.Дулатов«Бөрік»мәтіні.Буын62-64 жаттығуСабақтың мақсаты:1.Білімділік мақсатыОқушылардың буын туралы білімдерін қалыптастырып,жинақтау. М.Дулатов туралы түсінік беру. Оқушылардысұрақ қою арқылы жан-жақты ойлауға үйрету.2.Тәрбиелік мақсаты. Оқушылардыеңбекқорлыққа, білімділікке, сөз тапқырлыққа, өз ойларын еркін айтуға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу3.Дамытушылық мақсаты. Оқушылардыңой өрісін, сөздік қорын, тіл байлығын дамыту, мәнерлеп оқуға, сұрақтарға толық жауап беругедағдыландыру. Сауаттыжазуға машықтандыру.Әдіс-тәсілдер: Баяндау, сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсініп оқу.Сабақтың түрі: саяхат сабақСабақтың көрнекілігі: М.Дулатовтың суреті «Бауырсақ» ертегісініңсуреттері, слайд.Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңіОқушылар:Үлкенгедесіз,Кішіге де сіз.Сәлем бердіксіз,Құрметпененбіз.Мұғалім: 1,2,3Сынып ішітып-тынышЖалқаулықты тастаймызСабақты біз бастаймыз.ә) Үй тапсырмасын сұрау1)Ә.Дүйсенбиевтің«Не деу керек» өлеңін жатқа сұрау.2) Өлеңдегі сауалдарғажауап алу.ІІЖаңа сабақ-Біздің бүгінгі сабағымызерекшеболмақ. Бүгінгі«Бауырсақ»ертегісіне саяхатқашығамыз. Ертедешал мен кемпірболыпты. Шал кемпірінебауырсақ пісіріп берші дейді.-Балалар, бауырсақтың суретінеқарайықшы. Бауырсақ қандай геометриялықпішіннентұрады?( дөңгелек, шеңбер )-Дұрыс, балалар. Бауырсақта суыту үшінтерезенің алдынақояды. Бауырсақ домалап қашып кетеді. Домалап келе жатса алдынан қоян шығады. Қоян бауырсақты жегісі келеді. -Қане, балалар бауырсақты қояннан құтқарыпалайық. Тапсырманыорындасақ, қоян бауырсақты жемейді.а) Жұмбақ есепті шығару арқылыжаңатақырыпты ашу.1)Алма ағашта5 алма2)5 алманың үшеуінҚандай тәтті жесе алмаДосың сұрап аладыБесеуіндежеп қойсам.Айтшы сонда нешеуіҚалады онда неше алмаӨз қолыңда қалады.

О2

БӨ

3)Көлден ұшты7 қаз4) Табақта5 өрікҚайтып келді 2 қазҚолымда 4 өрікҚонбады оның нешеуіҚосқанда барлығынҚане, кімтез шешеді.Болады неше өрік59РІ

5) Алмаға кепкүн араҚонушы еді1 араБүгінгі 9 туысынЕртіп келді бұл араСонда бүгіналмағаКеліпқонды қанша ара10К

ә) « Бөрік»сөзіне дыбыстықталдау жасатуб) М.Дулатов туралытүсінік беру

М. Дулатов(1885-1935)

Еңбегі

«Оян қазақ»,

«Есеп құралы»,

«Азамат», «Күз».

Қызметі

Ақын, қайраткер

ағартушы,

педогог,

журналист .

Өмірі

Қостанайобл.

Торғайөңіріндегі

Сарықопа жерінде туған.

-«Бөрік»мәтінін оқып , түсіндіру.- Бөрік түрлеріментаныстыру-Мәтінді іштей оқыту-Мәтінді тізбектей оқытуҚоянғасәбіз теругекөмектесейік. Ол үшін сәбіздіңартындағы сұрақтарғажауап беруіміз керек.

1 Нұрмаш әкесінің бөрік не үшінкигісі келеді?2 Әкесінің бөркін кигенНұрмашты сипаттаңдар?3 Бекбай атай неліктенбөріккетіл қатты?4Өзіңнің үлкендерге ұқсағың келе ме?Неліктен?- Жақсы, балалар , бауырсақтықояннан құтқарып алдық. Бауырсақормағақарайдомалапкетті. Алдынан қасқыр шығып, бауырсақты жегісікелді.-Балаларбауырсақты қасқырғажегіземіз бе?-Ендешеқасқырдыңтапсырмасын орындайық.

ІІДәптерменжұмысКүнніңжадын жазу. Көркемжазу62-жаттығуД/О «Адасқан сөздер»

  • 1.Буынға бөлінген сөздердіоқыңдар.
  • Алмаорманқоян..-....-....-..
  • 2.Төмендегісөздерді буынғабөліп, бағандағы тиісті сөздердің астынажазыңдар.Ұс-таАс-тықки-ікән-шіәс-керпи-язеш-кі
  • 3.Сөз буындарының неше дыбыстан құралғанын айтыңдар. Екі дауыссыздыбыс қатаркелген сөздерді атаңдар.ІІІ Сергіту сәтіҚандай суық қыс дегенҚалтырады құс дегенҚұлақшынды кимесеңҚұлағыңды тістеген-Сөйтіп бауырсақты қасқырдан құтқарып алдық. Бауырсақ орманда домалып келе жатса, алдынан аю шығады. Аю бауырсақты жегісі келеді. Бауырсақты аюдан құтқарайық.

Аюдың тапсырмасы.63-жаттығуАюға «құлпынай теруге»көмектесейік.1. Құлпынайдағысөздерді буынға бөліп тиісті себетке жинауымыз керек.Бал-ғажал-бызи-ықжыл-қыдәп-тери-екдүр-біқыр-мани-іс

2. сөз буындарының нешедыбыстан құралғанын айтыңдар. Екі дауыссыз дыбыс қатар келген сөздердіңатаңдар.

Бауырсақты аюдан құтқарып алдық. Бауырсақ орманда домалап кележатса алдынан түлкішығады. Түлкіден бауырсақты құтқарайық.64-жаттығу.Венндиограммасы

  • 1.Буынға бөлінген сөзді оқыңдар.
  • 2.Берілгенсөздердіңбуынға бөліп, тиісті сөздердіңастына орналыстырыңдар.жұмыртқа, шегіртке,ұртта,айтпа

ерт-те

құ-мырс-қа


Балалар сендер сабаққа жақсы қатысу арқылыбауырсақты құтқардыңдар.Балалар, бізге қонаққа келген аңдарғасыйлық сыйлайық.Қоянғане сыйлаймыз, қоян нені жақсы көреді?-Сәбіз-Қасқырға не сыйлаймыз?-Ет-Аюғане сыйлаймыз? -Бал-Түлкігенесыйлаймыз?-ірімшікІVСабақты қорыту-Біз бүгінқандай тақырыппен таныстық?-Бөрік-Бөріктің қандай түрлері бар?VҮйге тапсырма:-«Бөрік» мәтінін оқып келуVІБағалау Күніміз ашықболсын Түнімізтыныш болсынАуамыз таза болсынДаламыз гүлге толсынБәріміз аман-сау болайық.
