Сабақтың тақырыбы: З.Шүкіров «Ақша
қар».
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Өлеңнің негізгі идеясын ашу. Қыс
мезгілінің ерекшелігімен танысу.
Дамытушылық:Өлеңді
мәнерлеп жатқа оқуға төселдіру, қыс мезгілінің ерекшелігін әңгімелеу. Оқушылардың
көркем сөйлеуін, өз ойларын жеткізе білу дағдыларын жетілдіру, сөздік қорларын
кеңейту.
Тәрбиелік:Табиғатты қорғауға, сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдер: дарын ағашы,
тележүргізуші, постер құру, өрмекшінің өрмегі
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Молекула
ойыны арқылы оқушыларды екі топқа бөлу.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
«Дарын ағашы» арқылы үй жұмысын тексеру
1. «Балапан
қанат қақты» әңгімесінің авторы кім?
2. Әңгімеде
жылдың қай мезгілі суреттелген?
3. Мағжан
Жұмабаев қай жылы дүниеге келген?
4. Мағжан
Жұмабаев қай жерде дүниеге келген?
5. Мағжан
Жұмабаев кім болған?
6. Балапан
неге жылы жаққа ұшып кете алмады?
7. «Балапан
қанат қақты» әңгімесіндегі балапанның қалай тонғаның көрсетіп бер.
8. Әңгімедегі
оқиғаны өз ойыннан жалғастыр.
9. Балапанның
халі сенде қандай көңіл күй туғызды?
10. Балапанға кім
көмектесті?
Жаңа
сабақтың тақырыбын табу үшін ортаға 4 баланы кезектесіп шығарып, мандайларына
«Сырғанақ», «Қар», «Суық», «Қыс» деген сөздер жазылған стикер жапсырылады. Әр
топтын мақсаты өз топ мүшесіне стикердағы сөзді ымдап жеткізу. Шыққан сөздерді
себетке салып жинап ортақ мағынаны табамыз. Бүгінгі өтетін тақырыбымыз да қыс
мезгіліне қатысты екен.
Қызығушылықты ояту: «Тележүргізуші» әдісі арқылы әр топқа жаңылтпашты айтқызу.
а) Бұл қар –
Сұр қар.
Сұр қар –
Кір қар.
Үстінде ойнама
Үстіңді былғар
ә) Қырбық қар құрғақ па,
Құрғақ қар құрғақ па?
Қырбық қар да құрғақ,
Құрғақ қар да құрғақ.
- Балалар, жаңылтпаштардан қардың қандай түрлері бар екенін білдік. (Сұр, кір,
қырбық т.с.с.)
Ендігі тапсырма осы қар түрлерін постерге бейнелеп талдау. Әр топ өз постерін
қорғайды.
Сергіту сәті.
ІІ. Мағынаны тану:
- Балалар, бүгінгі сабақта біз қар туралы, оның түрлері туралы айтып жатырмыз.
Ендеше жаңа сабағымызды қарға байланысты екен.
- Өлеңді оқымас бұрын, оның авторымен танысып алайық.
Шүкіров Зейнолла (1927–1979)
Қызылорда облысының Арал ауданындағы Бөген кеңесінде туған. Бастауыш білім
алғаннан кейін қатты науқастанған. Бірақ төсек тартып жатқанмен, мүгедек халіне
ерлікпен, төзімділікпен төтеп беріп, қайсар жас өздігінен білім алған. Сөйтіп
бар өмірін жазушылыққа арнаған. Өмірінің соңына дейін жазушылық қаламын қолынан
түсірмей, ондаған кітап ұсынды.
• Өлеңді мұғалімнің оқуы.
• Өлеңді оқушылардың іштей оқуы. Таныс емес сөздерді түртіп алу. Түсінік беру.
• Өлеңді дауыстап, мәнерлеп оқу (1-2 бала).
• Сұрақтарға жауап беру.
- Ақын ақша қарды неге теңейді? Өлеңнен тауып көрейік. Әр топ жек өздері тапқан
сөздерін қағазға жазады
Үй тапсырмасы.- «Ақша қар» өлеңді жаттау.
Бағалау: әр бал өзің бағалайды, топ басшысы топ мүшелерің бағалайды, осы
бағалаулар ескеріле отырып әр оқушыға баға қойылады.
Қортындылау:
сабақ «Өрмекшінің өрмегі» әдісі арқылы қортындыланады.