Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Логопедия / Конспекты / Р дыбысын машықтандыру 1 сынып
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Логопедия

Р дыбысын машықтандыру 1 сынып

библиотека
материалов

[Р] дыбысын машықтандыру.

Шаханова М.К. (Павлодар қаласы)


Тақырып: [Р] дыбысын машықтандыру.

Мақсаты: [Р] дыбысының анық және дұрыс шығуын қалыптастыру.

Міндеттері:

1. [Р] дыбысын буында, сөзде және сөйлемде машықтандыру.

2. Фонематикалық талдауы мен синтез процестерін дамыту.

3. Жіңішке қол моторикасы мен графо-моторлық дағдысын дамыту.

4. Сабақ барысында жағымды эмоционалдық фонды қалыптастыру.

5. Баланың ойлау және зейін дағдысын дамыту.

Құралдар:

1. Артикуляциялық жаттығулардың суреттері.

2. Заттық суреттер, жемістердің муляждары, суреттер.

3.Тілдік материал. Дәрігер, кондитер, жүргізуші.

Радио, рация, раушангүл, робот, рояль.

Қарақат, орақ, ара, қырау, тарақ.

Тор, бор, қияр, дәптер, шеңбер.


Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі:

Баламен амандасу, сабақта қандай кейіпкер көмектеседі екенін анықтау (Буратино, Пьеро, Мальвина). Таңдаған кейіпкерді дәптерге орналыстыру.

ІI. Артикуляциялық жаттығулар:

  1. «Тістерді тазала». Сипаттамасы: ауыз сәл ашық, тілдің ұшымен жоғарғы тістерді ішінен оңға – солға тазалау.

  2. «Сылақшы». Сипаттамасы: жымиып, ауыз ашып, тілдің ұшымен таңдайды алға –артқа «сылау».

  3. «Аттар шабысы». Сипаттамасы: жымиып, тістерді көрсету, ауыз сәл ашық, тілдің ұшымен таңдай қағу. (аттың тағалары тақылдағандай).

  4. «Тоқылдақ». Сипаттамасы: жымиып, тістерді көрсетіп, ауызды сәл ашып тілдің ұшын таңдайға тигізіп, тоқылдату.

ІІI. [Р] дыбысын машықтандыру:

  1. [Р] дыбысын буында машықтандыру:

Тапсырма: «Менің соңымнан қайтала»:

Ра-ра-ра ро-ро-ро ру-ру-ру

Рұ-рұ-рұ ры-ры-ры

Ар-ар-ар ор-ор-ор ур-ур-ур

Ұр-ұр-ұр ыр-ыр-ыр


Тапсырма «Суреттегі сөзді аяқта». Сипаттама: керекті буынды көрсету керек.

Суреттер топтамасы: домбы (ра), самау (ыр), қасқ (ыр), шалб(ар), ш(ар), т(ор)

2. [Р] дыбысын сөзде машықтандыру:

Тапсырма: «Сөйлемді аяқта»

Адамдарды емдейтін… (дәрігер).

Тәтті тоқаш пісіретін…(кондитер).

Машина жүргізетін…(жүргізуші)


Тапсырма: Суретте не бейнеленген:

1. Радио, рация, раушангүл, робот, рояль.

2.Қарақат, орақ, ара, қырау, тарақ.

3.Тор, бор, қияр, дәптер, шеңбер.


3. Фонематикалық талдауын дамыту.

Тапсырма: «Себетті толтыр» - оқушы себетке [Р] дыбысы бар көкөніс, жеміс-жидектерді жинау керек (жеміс-жидектердің, көкөністердің муляждарын беремін)».

Өрік, орамжапырақ, сәбіз, қызанақ, шие, қарақат, жүзім, картоп, қияр, ананас, бұрыш, банан, қарбыз, пияз.


4. Динамикалық жаттығу.

«Аю» жаттығуында бала екі қолын алға созылған қалпында, табандарының сыртқы жағымен жүреді.

Маймақ аю жайрандап,

Жүреді ол тайраңдап.

Дейді аю – бәріне,

Бал бересін бір бөшке.

«Тамшылар» жаттығуында алақанды бармақпен ұрады.

Күркіреді күн, күн...

Терезелер шың-шың.

Жауды жаңбыр топ-топ,

Шелек-шелек, кө-көп.

5. Жіңішке қол моторикасы дамыту:

Тапсырма: «суретті нүкте арқылы сызып, боя»

hello_html_m3fa8747c.png

6. [Р] дыбысын сөйлемде машықтандыру.

Тапсырма: «Жұмбақты шеш. Сол сөз арқылы сөйлем құрастыр».

Ерте тұрдым,

Екі айыр жолға түстім.

(шалбар)

Екі езуі құлағына жетеді,

Тамақ жесе ызың-ызың етеді.

(ара)

Ыстықты суытпайды,

Суықты жылытпайды.

(термос)


Тапсырма: «Сөйлемді қайтала»:

Балалар көгершінді торға отырғызды.

Маратқа анасы шалбар әперді.

Бибінұр сарымсақ аршып сорпаға қосты.

Балалар анардан шырын сығып шығарады.


ІV. Сабақ қорытындысы:

  • Қандай кейіпкер бүгін саған көмектесті?

  • Қандай сөздерді қайталадың?

  • Дұрыс және анық сөйлеу үшін барлық жаттығуларды үйде қайтала. Мен саған сәттілік тілеймін.














Автор
Дата добавления 18.04.2016
Раздел Логопедия
Подраздел Конспекты
Просмотров167
Номер материала ДБ-040620
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
