Инфоурок / Математика / Конспекты / "Рационал сандарды азайту" ашық сабақ

"Рационал сандарды азайту" ашық сабақ

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов


Пәні: Математика

6- сынып


Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды азайту

Сабақтың мақсаты:

а) Білімділік: Рационал сандарды азайту, ережелерін әр түрлі есептерде пайдалану, тақырыпты оқушыны санасына бекіту.

ә) Тәрбиелік: оқушыларды өз ойларын ашық айтуға; өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

б) Дамытушылық: сабаққа деген қызығушылығын арттыру, тез ойлап дәл жауап беруге қалыптастыру, теориялық білімдерін есеп шығаруда қолдана білу дағдыларын дамыту.

Сабақтың түрі: оқушылардың білім мен дағдыны қорытындылау, жүйелеу сабағы.

Сабақты қолданатын стратегиялар: Ассоциация, галерияға саяхат, топтастыру, семантикалық карта.

Сабақтың барысы.


1. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгендеу;

Сабаққа дайындығын тексеру;

2.Үй тапсырмасын сұрау.

№524

  1. Х =7 2) Х =-12 3) Х =-20 4) Х =4 5) Х =-20 6) Х =-15


I. Қызығушылықты ояту.


«Ассоциация» стратегиясы. (ауызша сұрақтар)

1. Қандай сандар 0-ден үлкен?

2. Қандай сандар 0-ден кіші?

3. Оң санның модулі қандай сан?

4.Теріс санның модулі қандай сан?

5.Таңбалар ережесін жазып көрсет.


«Галерияға саяхат» стратегиясы


Әр топқа екі сан беріледі, сол санның қарама-қарсы және кері санын жазу керек.

I топ II топ


74 және hello_html_m53d4ecad.gifhello_html_52dfe34a.gif 37 және hello_html_3b5b52c1.gif

Тест жұмысы


II. Мағынаны ажырату.

«Көрнекілік» стратегиясы.


  • Бір саннан екінші санды азайту үшін, азайғышқа азайтқышқа қарама- қарсы санды қосу керек


а – b=a +(-b)


«Топтастыру» стратегиясы.

Кітаппен жұмыс.

521


-1/2- (+4)=-3.5 -8 -(-1/7)=- 7 6/7

-5/11- (-5/11)= 0 1/6 - (+3)=-2 5/6

-5 - (-2 1/3)=-4 2/3 - 5/12- (-4)=3 7/12


522

0,5 – 0.7 =-0,2 6,7- (-4,32)= 11,02

0,75 - (-0,2)=0,95 -10,3- (2,6)= -12,9

-9,5 – 3,35 =-12,85 18,7 – (+20,25)=-1,55


№530






III. Толғаныс. (Сабақты қорытындылау)

«Семантикалық карта» стратегиясы.

Кестеде тігінен тапсырмалар берілген, ал көлденеңінен жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін торкөздегі әріптерді теріп жазсаңдар, 1637 жылы координаталық түзуді енгізіп, теріс және оң сандарға түсінік берген француз математигінің атын оқисындар.


Бағалау.



-15,26


-34

-134,5

-12,284

-21+(-13)


А

Р

Д

Б

-12,03+(-3,23)


Е

К

Ф

Ш

-132,5+(-2)


Г

О

Н

И

-0,034+(-12,25)


Л

Э

У

Е



Үйге тапсырма: №532 (ереже) №523 (Азамат)














































Тест

1. Сандардың қосындысы неге тең : -7 және -3

А) -4

Б) 4

В) -10

Г) 10

2. Сандардың қосындысы неге тең: -2,5 және 5

А) -7,5

Б) -2,5

В) 2,5

Г) 7,5

3 Сандардың айырмасы неге тең: -36 және 36

А) 0

Б) -72

В) 72

Г) 1

4. Өрнектің мәнін табыңдар: 4 - 9

А) 5

Б) -5

В) 13

Г) -13

5. Өрнектің мәнін табыңдар: -7-8

А) 1

Б) -1

В) 15

Г) -15

6. Өрнектің мәнін табыңдар: -12-(-20)

А) -32

Б) 32

В)8

Г) -8

Тест

1. Сандардың қосындысы неге тең : -7 және -3

А) -4

Б) 4

В) -10

Г) 10

2. Сандардың қосындысы неге тең: -2,5 және 5

А) -7,5

Б) -2,5

В) 2,5

Г) 7,5

3 Сандардың айырмасы неге тең: -36 және 36

А) 0

Б) -72

В) 72

Г) 1

4. Өрнектің мәнін табыңдар: 4 - 9

А) 5

Б) -5

В) 13

Г) -13

5. Өрнектің мәнін табыңдар: -7-8

А) 1

Б) -1

В) 15

Г) -15

6. Өрнектің мәнін табыңдар: -12-(-20)

А) -32

Б) 32

В)8

Г) -8


Үй тапсырмасы

«Ассоциация» стратегиясы. (ауызша сұрақтар)

«Галерияға саяхат» стратегиясы

Тест

«Топтастыру» стратегиясы.


«Семантикалық карта» стратегиясы.










Үй тапсырмасы

«Ассоциация» стратегиясы. (ауызша сұрақтар)

«Галерияға саяхат» стратегиясы

Тест

«Топтастыру» стратегиясы.


«Семантикалық карта» стратегиясы.










Үй тапсырмасы

«Ассоциация» стратегиясы. (ауызша сұрақтар)

«Галерияға саяхат» стратегиясы

Тест

«Топтастыру» стратегиясы.


«Семантикалық карта» стратегиясы.










Үй тапсырмасы

«Ассоциация» стратегиясы. (ауызша сұрақтар)

«Галерияға саяхат» стратегиясы

Тест

«Топтастыру» стратегиясы.


«Семантикалық карта» стратегиясы.










Үй тапсырмасы

«Ассоциация» стратегиясы. (ауызша сұрақтар)

«Галерияға саяхат» стратегиясы

Тест

«Топтастыру» стратегиясы.


«Семантикалық карта» стратегиясы.










Үй тапсырмасы

«Ассоциация» стратегиясы. (ауызша сұрақтар)

«Галерияға саяхат» стратегиясы

Тест

«Топтастыру» стратегиясы.


«Семантикалық карта» стратегиясы.





























Рефлексия


Нені білемін

Нені білдім

Нені білгім келеді


























Рефлексия


Нені білемін

Нені білдім

Нені білгім келеді










































Рефлексия


Нені білемін

Нені білдім

Нені білгім келеді


























Рефлексия


Нені білемін

Нені білдім

Нені білгім келеді













































Рефлексия


Нені білемін

Нені білдім

Нені білгім келеді


























Рефлексия


Нені білемін

Нені білдім

Нені білгім келеді



























-12- (+13)=

-39- (-51)=

-27-(-43)=

85- (-15)=

-57-(+41)=
