Күні.
Пәні: Сауат ашу
Тақырыбы: «Е »
дыбысы және әрпімен таныстыру.
Мақсаты:
1) «Е» дыбысы және
оның әріп таңбасымен таныстыру.
2) Балалардың
сөзге дыбыстық талдау жасауын одан әрі дамыту.
3)Ұғымталдыққа тәрбиелеу.
Түрі : жаңа сабақ.
Әдісі: түсіндіру,
сұрақ-жауап.
Көрнекіліктер: суреттер ,ойыншықтар.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру
кезеңі
Шаттық шеңбері:
Арайлап таң атты,
Алтын сәуле таратты.
Жарқырайды күніміз.
Жарқырайды даламыз.
Қайырлы таң,
Қайырлы күн, балалар!
II Мақсат қою
кезеңі.
«Е » дыбысы және
әрпімен таныстыру.
III Жаңа сабақ
-Балалар қазір
жылдың қай мезгілі?
-Қай ай?
-Аптаның қай күні?
-Біз қандай
дыбыстармен таныстық?
-Дыбыстар нешеге
бөлінеді?
-Дауысты дыбыстар
қандай түспен белгіленеді?
-Ал дауыссыз
дыбыстар ше?
-Мен сендерге
дыбыс айтамын ал сендер дыбысты айнаға қарап қайталайсыңдар «е» дыбысын айтады.
-«Е» дыбысын
әндетіп айтсақ болады.
-Е-е-е.Өйткені «е»
дыбысы дауысты оны қызыл түспен белгілейміз.
«Е» дыбысын
көрсетіп тақтаға іледі.
-«Е» әрпі ешкі,
елік, ерін, етік, есек, ел сөздерінің басында кездеседі.
Кесе, күрек, бел,
сөздерінің қай жерінде кездеседі?
-Бие, шие, түйе,
сөздерінің қай жерінде кездеседі?
Сергіту сәті.
Мен өркешті
түйемін,
Басымды басыма
иемін.
Маң-маң басып
далада.
Жантақ жеуді сүйемін.
Дәптермен жұмыс.
Дәптердегі
берілген тапсырманы балаларға түсіндіру.
Жеке жұмыс жүргізеді.
ІV Түсінгендерін
зерттеу кезеңі.
-Балалар ,енді біз
тең сөзіне дыбыстық талдау жасаймыз.
-Бірінші дыбысты
қаттырақ оқимын, т-т-тең.
-Сөздегі бірінші
дыбыс қандай дыбыс?
-Дауыссыз дыбысты
қандай түспен белгілейміз?
-« Е» дыбысы
дауысты ма, дауыссыз ба?
-Енді тағы бір
дыбыс қалды, тең-ң-ң.
-«Ң» дыбысы
дауысты ма, дауыссыз ба?
-«Тең» сөзінде
барлығы қанша дыбыс бар?
Тақтаға кеспе
әріптермен ер сөзін жазып, балаларға оқытады.
Ер сөзіне өз беттерімен дыбыстық талдау
жасатады.
V Бекіту кезеңі
-Қандай әріпен
таныстық?
-Дауысты ма,
дауыссыз ба?
-Қандай сөздерге
дыбыстық талдау жасадық?
VI Балаларды
мадақтау