Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадраты.

Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадраты.

  • Математика

Поделитесь материалом с коллегами:



Пәні: математика Сыныбы: 7 «А» Сабақ № Күні: 11.12.14

Сабақтың тақырыбы: §9 Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадраты.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадратының формуласымен таныстыру, осы формулаларды қолданып, өрнектерді түрлендіруді үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың формула қолдану, дәрежеге шығару білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбекқорлыққа, төзімділікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: Ой қозғау, сұрақ-жауап, өздік жұмыс.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі:

Оқушыларды түгендеу, сабаққа жұмылдыру.

ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс: (Жұптық тексеру) Слайдта жауабы көрсетіледі

Өтілген сабаққа шолу.

2. Жаңа тақырыпты түсіндіру

(а+b)(a+b) көбейтіндісін қарастырайық: (а+b)(a+b) = (a+b)2 (А) тең болатыны белгілі.

Ал осы өрнекті көпмүше түрінде жазсақ қалай жазылады екен? Көпмүшені көпмүшеге көбейту арқылы

(а+b)(a+b) =аа+ аb+ аb+ bb = a2+ 2аb+ b2 (В) екі формуланың сол жақтары тең болған соң оң жақтарыда тең болады (a+b)2 = a2+ 2аb+ b2 (1)

Бірінші формуланың тұжырымдамасы:

Екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадраты, екі еселенген екі өрнектің көбейтіндісі мен екінші өренктің квадратының қосындысына тең

Ереже мәтіні

Формула түрінде

Екі өрнектің қосындысының квадраты

(a+b)2

бірінші өрнектің квадраты

a2

екі еселенген екі өрнектің көбейтіндісі


екінші өренктің квадратының


Қосындысына тең


Екі өрнектің айырымының квадраты

(a-b)2 = a2- 2аb+ b2 (2)

Екінші формуланың тұжырымдамасы:

Екі өрнектің айырымының квадраты бірінші өрнектің квадраты,минус екі еселенген екі өрнектің көбейтіндісі мен екінші өренктің квадратының қосындысына тең.

Жалғасын тап / ауызша жаттығу/

  1. (x+y)2=x2 +2xy+ * 2

  2. (x+4)2= 2 +2x·4+ * 2

  3. (2x+ y)2 =x2 +12xy+9y 2

Ойлы озады

Бірінші өрнек

Екінші өрнек

Көпмүше, екі өрнектің қосындысының квадраты

Көпмүше, екі өрнектің айырымының квадраты

в

25а2 + 10ав + в2

25а2 - 10ав + в2

а

4

 

 

 

 

а2

 

 

Сергіту сәті

«Блум түймедағы»

hello_html_m1b4890ae.png

Ой толғаныс

3.есеп шығару № 176 ,178, №180/1,2//

176 Көпмүше түрінде жазыңдар

(m-5)2=m2- 2m5+52= m2- 10m+25

( -m+5)2-орнын ауыстыру

( -m-5)2=(-(m+5))2=(m+5)2= m2+ 10m+25

Жекелеме оқушылармен жұмыс

Үлестірме карточкалар «Бос орынды толтыр». Жауаптары тақта арқылы тексеріледі.


Бос орынды толтыр

  1. _ + _ +16 = ( 3 + _ )2

  1. ( _ - 7 )2 = а2 - _ + _

  1. 862 - 2 *36 * 86 + 36 2 =(_ - _ )2 = _ 2

Үйге: §9 оқу формулаларды, ережелерді жаттау, № 176 ,178, №180 /қалғандары/

Қорытынды:

Не білуім керек?

Не білдім?


Нені білгім келеді?







Қарама қайшылықты анықта

Екі өрнектің қосындысының квадраты

Екі өрнектің айырымының квадраты

(a+b)2

(a-b)2

(a+b)2 = a2+ 2аb+ b2

(a-b)2 = a2- 2аb+ b2



Бағалау: Сабаққа қатысуына қарай оқушы білімін бағалау.

















Карточка №1


Бос орынды толтыр

  1. _ + _ +16 = ( 3 + _ )2

  1. ( _ - 7 )2 = а2 - _ + _

  1. 862 - 2 *36 * 86 + 36 2 = (_ - _ )2 = _ 2



Карточка №1


Бос орынды толтыр

  1. _ + _ +16 = ( 3 + _ )2

  1. ( _ - 7 )2 = а2 - _ + _

  1. 862 - 2 *36 * 86 + 36 2 = (_ - _ )2 = _ 2



Карточка №1


Бос орынды толтыр

  1. _ + _ +16 = ( 3 + _ )2

  1. ( _ - 7 )2 = а2 - _ + _

  1. 862 - 2 *36 * 86 + 36 2 = (_ - _ )2 = _ 2



Карточка №1


Бос орынды толтыр

  1. _ + _ +16 = ( 3 + _ )2

  1. ( _ - 7 )2 = а2 - _ + _

  1. 862 - 2 *36 * 86 + 36 2 = (_ - _ )2 = _ 2









