Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыСабақтың тақырыбы: Масса және оның өлшем бірліктері

Сабақтың тақырыбы: Масса және оның өлшем бірліктері

Скачать материал

14-сабақ                                  Оқу ісінің меңгерушісі:

Математика

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім:

Сабақтың тақырыбы

Масса және оның өлшем бірліктері

Сілтеме

Математика   оқулығының әдістемесі,ғаламтор

Сабақтың жабдығы

қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер

Жалпы мақсаттар

Оқыту  нәтижесі

Мақсаты: балаларды массаның жаңа өлшем бірліктері – тонна және центнермен таныстыру; массаныңөлшем бірліктерінің арасындағы қатынасты қойып беру және массаның өлшем бірліктерінің кестесін құрастыру; атаулы сандармен есептеуді орындау дағдыларын дамыту.

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау парақшасымен таныстыру

Топқа бөлу

Оқушыларға кесілген суреттер  үлестіріледі.

Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа  бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі.

Ынтымақтастық атмосферасы

Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу.

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар

 

Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады.

Үй тапсырмасын пысықтау

 

Үй тапсырмасын тексеру: № 6.

Оқушылар ауызша орындайды

Жаңа сабақ

. түсіндіру, еске түсіру, қайталау.

Сендер массаның қандай өлшемдерін білесіңдер? Біздің сабақтың тақырыбы: «Массаның өлшем бірліктері. Тонна. Центнер».

2.Ауызша есептеу.

А). Сандарды оқыңдар: 589, 45 879, 4 587 123 300, 100 258 400, 400 205, 100 320 567.

Ә). 23 699-дан 23 704-ке, 67 998-ден 68 006-ға, 4 089-дан 4 094-ке дейін санаңдар.

№ 1. Сандарды оқы. Ауызша.                                                                      1 т

Надпись: ∙ 10
 


                                                                                           1 ц

Надпись: ∙ 100  


Надпись: ∙ 1 000№ 2.                                                      1 кг

 

 


1 г

Т – тонна

Ц – центнер

КГ – килограмм

Г – грамм

1 т = 10 ц                                  1 ц = 100кг

1 т = 1 000кг                             1 кг = 1 000г

1 т = 10 ц = 1 000кг = 1 000 000г

1 ц = 100 кг = 100 000г

№ 2 (ә). Өсу реті бойынша орналастыр:

5 001г, 783 ц, 2 т 5 ц, 3 015кг, 3 т 1 ц,

Ү. Жаңа сабақты пысықтау: 

1.Өздік жұмыс. № 3. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте:  а) центнермен және килограммен; ә) тоннамен, центнермен және килограммен.

604 кг = 6 ц 04кг               45 560 кг = 45т 5ц 60кг           900 231 = 900т 2ц 31кг    т.с.с.

№ 7.шамалармен амалдардың қалай орындалатынын еске түсір және есепте.

Надпись: 1.	Іріктеу бірліктерді ұсақ бірліктермен алмастырамын.
2.	Амалдарды орындаймын.
3.	Ұсақ бірліктерді ірірек бірліктермен алмастырамын.
4.	Жауабын оқимын.

Тақтаға амалдарды орындау тәсілі ілінеді.

Үлгі:

2ц 25кг : 5 =  225кг : 5 = 45кг

№4. Есеп шығару.

1). 420 + 340 = 760(кг) – барлық жиналғаны

2). 760 : 20 = 38 (ж) – барлығы

      (420 +340) : 20 = 38(ж).

№ 5. Есеп ұжыммен орындалады.

1). 35 – 15 = 20(м) – бақшаның ені

2). 35 ∙ 20 = 700(м2) – бақшаның ауданы

3). 700 : 4 = 175(м2) – көкөністер

4). 700 – 175 = 525(м2) – картоп 

Сергіту сәті

Сергіту сәті

«Көңілді қалпақ» ойыны


Басына қалпақ түскен оқушы жеті байлықты табады табады.

 



Бірінші байлық - денсаулық.
Екінші байлық - еркіндік
Үшінші байлық - тіл байлық
Төртінші байлық - қайрат-күш
Бесінші байлық - ақ жаулық
Алтыншы байлық - балаңыз
Жетінші байлық - жүз саулық

Ой толғаныс

№8. Есептеуді тиімді тәсілмен орындау. Шығармашылық тапсырма.

-          9-ға көбейтуді қалай орындауға болатынын ойлан. 46 санын 9-ға көбейтеміз. Алдымен санды 10-ға көбейтеміз, содан соң көбейтіндіден бұл санды азайтамыз.

46 ∙ 9 = 460 – 46 = 414                67 ∙  9 = 670 – 67 = 603               25 ∙ 9 = 250 – 25 = 225 т.с.с.      

Оқушылар толтырады

Сабақты бекіту

Саған қайсы тапсырма қиын болды?

 

Үй тапсырмасы

№ 6.  29 - бет.

 

Оқушылар күнделіктеріне жазады

 Бағалау

Бүгінгі сабақ ұнады ма?
Өз көңіл күйлерін стикерге жазу.

Бағалау парақшасын толтырады

 

14-сабақ                                  Оқу ісінің меңгерушісі:

Математика

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім:

Сабақтың тақырыбы

Масса және оның өлшем бірліктері

Сілтеме

Математика   оқулығының әдістемесі,ғаламтор

Сабақтың жабдығы

қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер

Жалпы мақсаттар

Оқыту  нәтижесі

Мақсаты: балаларды массаның жаңа өлшем бірліктері – тонна және центнермен таныстыру; массаныңөлшем бірліктерінің арасындағы қатынасты қойып беру және массаның өлшем бірліктерінің кестесін құрастыру; атаулы сандармен есептеуді орындау дағдыларын дамыту.

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау парақшасымен таныстыру

Топқа бөлу

Оқушыларға кесілген суреттер  үлестіріледі.

Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа  бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі.

Ынтымақтастық атмосферасы

Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу.

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар

 

Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады.

Үй тапсырмасын пысықтау

 

Үй тапсырмасын тексеру: № 6.

Оқушылар ауызша орындайды

Жаңа сабақ

. түсіндіру, еске түсіру, қайталау.

Сендер массаның қандай өлшемдерін білесіңдер? Біздің сабақтың тақырыбы: «Массаның өлшем бірліктері. Тонна. Центнер».

2.Ауызша есептеу.

А). Сандарды оқыңдар: 589, 45 879, 4 587 123 300, 100 258 400, 400 205, 100 320 567.

Ә). 23 699-дан 23 704-ке, 67 998-ден 68 006-ға, 4 089-дан 4 094-ке дейін санаңдар.

№ 1. Сандарды оқы. Ауызша.                                                                      1 т

Надпись: ∙ 10
 


                                                                                           1 ц

Надпись: ∙ 100  


Надпись: ∙ 1 000№ 2.                                                      1 кг

 

 


1 г

Т – тонна

Ц – центнер

КГ – килограмм

Г – грамм

1 т = 10 ц                                  1 ц = 100кг

1 т = 1 000кг                             1 кг = 1 000г

1 т = 10 ц = 1 000кг = 1 000 000г

1 ц = 100 кг = 100 000г

№ 2 (ә). Өсу реті бойынша орналастыр:

5 001г, 783 ц, 2 т 5 ц, 3 015кг, 3 т 1 ц,

Ү. Жаңа сабақты пысықтау: 

1.Өздік жұмыс. № 3. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте:  а) центнермен және килограммен; ә) тоннамен, центнермен және килограммен.

604 кг = 6 ц 04кг               45 560 кг = 45т 5ц 60кг           900 231 = 900т 2ц 31кг    т.с.с.

№ 7.шамалармен амалдардың қалай орындалатынын еске түсір және есепте.

Надпись: 5.	Іріктеу бірліктерді ұсақ бірліктермен алмастырамын.
6.	Амалдарды орындаймын.
7.	Ұсақ бірліктерді ірірек бірліктермен алмастырамын.
8.	Жауабын оқимын.

Тақтаға амалдарды орындау тәсілі ілінеді.

Үлгі:

2ц 25кг : 5 =  225кг : 5 = 45кг

№4. Есеп шығару.

1). 420 + 340 = 760(кг) – барлық жиналғаны

2). 760 : 20 = 38 (ж) – барлығы

      (420 +340) : 20 = 38(ж).

№ 5. Есеп ұжыммен орындалады.

1). 35 – 15 = 20(м) – бақшаның ені

2). 35 ∙ 20 = 700(м2) – бақшаның ауданы

3). 700 : 4 = 175(м2) – көкөністер

4). 700 – 175 = 525(м2) – картоп 

Сергіту сәті

Сергіту сәті

«Көңілді қалпақ» ойыны


Басына қалпақ түскен оқушы жеті байлықты табады табады.

 



Бірінші байлық - денсаулық.
Екінші байлық - еркіндік
Үшінші байлық - тіл байлық
Төртінші байлық - қайрат-күш
Бесінші байлық - ақ жаулық
Алтыншы байлық - балаңыз
Жетінші байлық - жүз саулық

Ой толғаныс

№8. Есептеуді тиімді тәсілмен орындау. Шығармашылық тапсырма.

-          9-ға көбейтуді қалай орындауға болатынын ойлан. 46 санын 9-ға көбейтеміз. Алдымен санды 10-ға көбейтеміз, содан соң көбейтіндіден бұл санды азайтамыз.

46 ∙ 9 = 460 – 46 = 414                67 ∙  9 = 670 – 67 = 603               25 ∙ 9 = 250 – 25 = 225 т.с.с.      

Оқушылар толтырады

Сабақты бекіту

Саған қайсы тапсырма қиын болды?

 

Үй тапсырмасы

№ 6.  29 - бет.

 

Оқушылар күнделіктеріне жазады

 Бағалау

Бүгінгі сабақ ұнады ма?
Өз көңіл күйлерін стикерге жазу.

Бағалау парақшасын толтырады

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақтың тақырыбы: Масса және оның өлшем бірліктері"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инженер по охране окружающей среды

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
