Сабақтың
тақырыбы: Ғ.Мүсіреповтың өлеңі «Малсақ бала»
Сабақтың
мақсаты:
а) білімділік: Ақын
жайлы білетін мәліметтерді тыңдай отырып, жаңа мағлұматтар алуына жағдай
туғызу. «Малсақ бала» өлеңінің тақырыбы мен идеясын ашу;
ә)
дамытушылық: Ой - өрісін кеңейту, танымын арттыра отырып, жылдам ойлауға,
пікірін жеткізе алуға, дұрыс шешім қабылдай білуге бағыттау, өз ойын дәлелдей
алуына мүмкіндік туғызу;
б) тәрбиелік: Үй
жануарларына қамқорлық жасауға, оларды күтіп баптауға баули отырып, еңбек
сүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі: Аралас
сабақ.
Сабақтың
әдісі: Баяндау, әңгімелеу,
сұрақ-жауап, сахналау әдісі ойын түрінде.
Сабақтың
көрнекілігі: Қазақстан
картасы, портреттер, тірек-сызба, түрлі суреттер, плакат, бүктемелер, кітаптар,
дидактикалық материалдар т.б.
Сабақтың
барысы:
І
Ұйымдастыру кезеңі.
а)
Сәлемдесу, түгелдеу.
ә) Оқушы
назарын сабаққа аудару.
Психологиялық
дайындық
Бәрін
көріп келеміз,
Болашаққа
сенеміз.
Жақсы оқып
еңбекпен
Біздер
жауап береміз.
ІІ Үй
тапсырмасын сұрау
1-тапсырма:
Ғ.Мүсірепов туралы мағлұмат (портреті тақтаға ілінеді)
2-тапсырма:
Топтастыру
3-тапсырма: Жазушының жазған шығармалары
туралы не білесіздер? (көрме) 4-тапсырма: Көлде мәтіннен 2–3
оқушыдан түсінік сұрау.
5-тапсырма: Суретпен жұмыс
ІІІ
Білімін жан–жақты жетілдіру
6-тапсырма: Құпия сөз
1. Ғ.Мүсірепов қай жылы дүниеге
келді? М
2. Ғ.Мүсіреповтің ескерткіші қай
қалада орналасқан, картадан көрсет? А
3. Мәтінде доңызға қандай құсты теңеген?
Л
4. Ғ.Мүсірепов кім? С
5. Ғ.Мүсіреповтің шығармаларын ата?
А
6. Дала құстарды ата? Қ
7. Ғ.Мүсірепов қай жылы дүниеден
өтті? Б
8. Тұтқын қыз шығармасын кім жазды?
А
9. Ғ.Мүсірепов неше жыл өмір
сүрді? Л
10. Сыланып отырған құсты атаңдар? А
ІV
Жаңа сабақ: «Малсақ бала»
«Малсақ
бала» - малға жақын, малды жақсы көретін баланы айтамыз.
Өтебай
Тұрманжанов туралы жан-жақты мағлұмат беру.
«Малсақ
бала» өлеңіне түсінік беру.
V Жаңа
сабақты бекіту
7-тапсырма: өлеңді әр оқушыға мәнерлеп
оқытып, түсінік сұрау.
8-тапсырма: «Кім жылдам» ойыны. (Мен
оқулықтағы сұрақтарды оқимын сендер жылдам сұрақтарға жауап бересіңдер)
9-тапсырма: Тірек сызба
Әдепті Мейірімді Тіл алғыш Ізетті
VІ
Қорытындылау
10-тапсырма:
Дәптермен жұмыс
11-тапсырма:
сыныпты 2
орталыққа бөлу. Жазу орталығы, өнер орталығы. Жазу орталығы: тыйым сөздер
Өнер
орталығы: сахналық көріністі даярлау.
VІІ
Бағалау.
VІІІ
Үй тапсырмасын беру.
«Малсақ бала» өлеңін оқу бет 292-294