Сабақтың тақырыбы: 1. 1.
Санды өрнектер . Әріпті өрнектер
Сабақтың мақсаты:
·
Оқушыларды
санды өрнекпен , әріпті өрнектермен таныстыру , әріптің мәнін өрнектегі орнына
қоя білуге баулу , өрнектің мәнін таба білуге үйрету, өрнектерді мәндері
бойынша салыстыра білуге дағдыландыру.
·
Оқушылардың
логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру.Белсенділіктерін
арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту.
·
Оқуға саналы
сезімге ,жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.Тез ойлап , тез
қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білім
беру сабағы
Сабақтың әдісі: баяндау
,әңгімелесе отырып түсіндіру,есептер шығару , сұрақ –жауап.
Сабақтың көрнекілігі:
Сабаққа қатысты сызбалар , тірек схемалары , дидактикалық ойындар : «Баспалдақ»
, «Күн»
Сабақтың өту жоспары:
1 .Ұйымдастыру бөлімі.
2.Сабақтың барысымен
таныстыру.
3. Жаңа сабақ түсіндіру.
4.Жаттығу жұмыстары. А ,
В деңгейінің тапсырмалары.
5.Дидактикалық ойындар .
6.Үйге тапсырма.
7.Бағалау.
Сабақтың барысы:
1.Сабақтың барысымен
таныстыру.Қысқаша шолу.
Оқушыларға мысалдар
арқылы санды өрнектер , әріпті өрнектер туралы түсініктер беріледі.
Мысалы . Санды өрнектер :
15-6 , 45 -25 =20 6 мұндағы 20 санды өрнектің мәні. 23 + а - әріпті өрнек , ал
а=3 болғандағы 23+3=26 . 26 саны әріпті өрнектің мәні .
Санды өрнектер мен әріпті
өрнектер - математикалық өрнектер . Математикалық өрнектер цифрлармен , амал
таңбаларымен , әріптермен жазылады. Математикалық өрнектер қажет болған
жағдайда жақшамен де жазылады.Математикалық өрнектерді жазуда латын әріптері
пайдаланылады. Математикалық өрнектер белгілі бір шарттармен жазылады. Мысалы ,
өрнектегі көбейткіштер әріптермен беріліп , олар қатар келсе , араларына
көбейту таңбасы салынбайды. , ал сан көбейткіш жақшаның артында келсе , , жақша
мен сан көбейткіш арасына көбейту таңбасы қойылады.
Математикалық өрнектер
мәндері бойынша салыстырылады , Егер салыстыруда қос теңсіздік пайдаланылса ,
қос теңсіздік солдан оңға қарай өсу ретімен жазылады.
Мысалы , 7<10<15 ;
а<в +с < 20.
2. Ауызша тапсырмалар
беру :
·
Сандық
өрнектерге мысалдар келтір
·
Әріпті
өрнектерге мысалдар келтір.
·
Санды өрнектер
мәнін салыстыру.
3.Жаттығу жұмысы . А
деңгейінің тапсырмалары
Оқулықтан № 4 .Өрнектең
мәнін табыңдар.
1.146+а , мұндағы а=14
146+14=160
№ 7 .Бөлмедегі әрбір люстрада в лампадан болса , 6 люстрада
6в лампы бар.
№9 . Шалқар қорығында а түрлі құс ьар , ал
Аққұм қорығында в түрлі құс бар. Мұндағы а =130
6 в = 60
а+в = 130+60 =190 Шалқар және Аққұм қорығында барлығы 190 құс бар.
а-в = 130 – 60 =70 Шалқар
қорығында Аққұм қорығындағыдан 70 артық құс бар.
№ 13 Өрнекті жазып көрсет
1.
(65-39)*100
2.
(49+68):13
3.
а:в
4.
2ав
№ 15
·
А*100+5*10+7
·
Х*1000+У*10+9
·
8*1000+В*100+6
№ 17 .Мысықтың массасы (а-в):2 (кг)
В деңгейінің
тапсырмалары. №
1.
Асқар бағасы а
тенгеден 3 қарандаш сатып алды , оның өзінде 20 тенге қалды.Асқарда алғашында
неше тенге болған?
А.20-3а ; В.3а+20;
С.20А+3.
2. Бағасы в тенгеден 12
қасық және бағасы с тенгеден 12 стақан сатып алынды. Барлығының құны неше тенге
тұрады?
А.(в-с)*12 ; В. 12в+с ;
С.12 в + 12с
3. 2 көйлекке в м мата
жұмсалады . с метр матадан неше көйлек тігіледі?
А.(в:2)*с ; В. с (в:2) ;
С. в :2+с.
4. 1 кг алма х тенге . 5
кг алма неше тенге?
А.5х ; В. х:5 ; С. 5-х
Оқушылар дәптерлеріне
тапсырма ретінің тұсына дұрыс деп есептеген жауаптарын жазады.
6.Үйге тапсырма .№ 25, 26,27 есептер