Маңғыстау облысы
Жаңаөзен қаласы
Қашаған Құржымаұлы атындағы № 8 орта мектебінің бастауыш сынып
мұғалімі Муханова Гүлмира Сайлаубаевна
Математика.
Ашық сабақ
Сабақ
тақырыбы: «10 санын азайту»
Сабақ
мақсаты:
1.
10 санын азайту үйрету және ауызша есептеу әдістерін қалыптастыру.
2.
Математикалық ұғымдарды меңгерту оқушылардың ережелерді ұғынып, шығармашылық
ойын дамыту.
3.
Өз бетінше жұмыс жасай білуге, есептеу және дұрыс жеткізе білуге , тапқырлыққа,
жылдамдыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі:
Суреттер, қима – қағаздар, сұрақтар.
Сабақ
әдісі Сұрақ – жауап, түсіндіру.
Сабақ
жүрісі.
1.
Ұйымдастыру кезеңі:
1.
Оқу құралдарын дайындау, түгелдеу мұғалім. Мен оң қолымды жайып, жүрегімнен
қуаныш алып сендерге сыйлаймын. Жер бетіндегі ең ақылды, ең күшті кім? (Адам)
Ал сендер де ақылды, күшті, зерексіңдер. Ендеше біз өз білімімізге сеніп,
сабағымызды «Миға шабул» деген ойынмен бастаймыз.
ІІ.
Үй тапсырмасын кезеңі
1.
(Ауызша тез жауап беретін сұрақтар қою)
1)
10 см – де неше дм бар?
2)
Геометриялық фигураларды ата.
3)
Заттарды бір – біріне біріктіргенде қандай амал қолданылады.
4)
Заттарды бөліп алуға қандай амал қолданамыз?
5)
Қосудың, азайтудың компоненттерін ата.
6)
Қосудың қасиетін ата.
7)
7+3, 10-7, 9+1, 6+4, 5+5
8)
4+3, 8-2, 7-5, 6+2, 9-7
ІІІ.
Жаңа сабақ.
Көркем
жазу: 10 10 10 10
1.
Оқулықпен жұмыс.
№1
Азайғышы 10 болатын айырмаларды жаз және мәндерін тап.
10-1=9 10-4=6 10-3=7 10-7=3
10-2=8 10-5=5 10-2=8 10-8=2
10-3=7 10-6=4 10-1=9 10-9=1
Сергіту сәті:
Балалар
осы наурыз айында тағы бір мереке бар, ол Наурыз Жыл басы екен. Тақпақ айту.
№2 10-10=0
0-10=10
№3
3см 2см 5см
3
см + 2 см =10 см – 5 см _________10 см_______________
№4.
Есептеп құрастыр және шығар.
Қозы
– 10 Бұзау – 5 ? артық
Лақ
- ? 3 – еуі кем құлын - 2
10
-3 = 7 7 лақ 5 – 2 = 3 – еуі артық
Жұмбақ
жарыс.
1.
Нанбасаңыз сұраңыз, бір ауылда тұрамыз 3 Ардақ, 2 Бауыржан, 4 Медет, 1
Сабыржан. Тез есепте дәл санын, сонда біздер қаншамыз? 10
2.
Бір – бірімен жарысқан 2 аю, 1 арыстан, 2 қоян, 3 түлкі.
Бәрі
нешеу айтшы сен?
3.
Шығармақ боп кешек есеп,
Жиналыпты
5 есек.
Үшеуі
ұйыктап отырды.
Ынталысы
неше есек?
5-3=2
Қима
қағаздар тарату.
8+2=10 7+2=9 6+2=8 5+2=7
4+2
=6 3+2=5 1+2=3 0+2=2
ІV.
Жаңа сабақты бекіту.
--Бүгін
біз не үйрендік?
--
10 санын азайту.
--
Сандар қатарын ата.
V.
Үйге тапсырма: №5. 99 бет.
VI.
Бағалау. Оқушыларды бағалау, марапаттау.