Геометрия
|
Күні: 24.02.2015
|
Сыныбы: 9 «А»
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Синустар теоремасы
|
Сілтеме
|
Геометрия оқулық
|
Мақсаты:
|
Мақсаты:
білімділік: Оқушыларды синустар теоремасымен таныстыру.
дамытушылық: Оқушылардың синустар теоремасын пайдаланып есептер
шығаруға , ой қорытуға дағдыландыру.
тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке , ұқыптылыққа жылдамдыққа тәрбиелеу.
|
Күтілетін
нәтижелер:
|
Топтық
жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу
керектігіне өзіндік тиімділігі артады, топтық қарым-қатынаста тыңдау және
сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, синустар
теоремасын пайдаланып есептер шығаруға , ой қорытуға дағдыланады , синустар
теоремасын меңгеруге құмарлығы артады, өз бетінше ізденіп, оқуға талпынады.
|
Сабақтың түрі:
|
Жаңа білімді меңгерту
|
Пәнаралық байланыс:
|
Алгебра, өзін-өзі тану.
|
Қолданылатын әдістер:
|
Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту,
мағынаны ашу, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың
сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды
бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау.
|
Керекті жабдықтар
|
Оқулық
, интербелсенді тақта , презентация , карточкалар, кеспеқағаздар, ватман,
стикер, бағалау парағы , смайликтер
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ
кезеңдері:
|
Уақыт
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
1 мин
3 мин
|
Ұйымдастыру
Топқа бөлу
Сыныптың оқушыларын 1-4 санау арқылы топқа бөлу. Сабаққа қатыспаған
оқушыларды белгілеу.
Психологиялық ахуал туғызу
Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады:
Кәне, достар, тұрайық.
Шеңберімізді құрайық.
Жақсы-жақсы тілектер
Бір-бірімізге сыйлайық!
2.Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушылардың өткен білімдерін тексеру үшін, семантикалық картамен
жұмыс. Жауап парағы арқылы көршіңді тексер.
Қосымша №1.Семантикалық карта.
|
оқушылар 1-4 санау бойынша топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады.
Оқушылар қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен
саған сәттілік тілеймін, бес ал, жақсы жауап бер».
Оқушылар жұппен бір-бірін жауап парағы арқылы тексеріп, бағалайды.
Критерийлер:
«5»- 0 қате
«4» - 1 қате
«3»- 2-3 қате
|
Тұсаукесер
|
2 мин
|
«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді. Жаңа тақырып «Синустар
теоремасы» интерактивті тақтадан көрсетіледі.
|
|
Негізгі бөлім
Білу
|
5 мин
|
Машықкер: «Синустар теоремасының» дәлелденуін «Үшбұрыштың ауданын
табу формуласы» арқылы тақтада көрсетеді.
|
1. Оқушылар дәптерлеріне қысқаша синустар теоремасы туралы конспект
жазып алады.
|
Түсіну
|
5 мин
|
Мақсаты: Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.
«Мағынаны тану»
1.Оқулықпен жұмыс: №469, №475, №477, 481
|
Оқушылар өз бетімен тапсырманы орындайды, есепті тексертеді . Бір
оқушы өз есебін тақтаға орындап мазмұнын түсіндіреді.
|
Қолдану
|
5 мин
|
Мақсаты:
Алған теориялық білімді практикада қолдана білу.
Карточкамен жұмыс: карточка деңгейлеріне байланысты беріледі.
Қосымша № 1 - №5.
|
Оқушылар карточкадағы тапсырмаларды орындайды.
|
Сергіту сәті
|
2 мин
|
«Көңілді санамақ»
Кестеде берілген сандарды 30 секунд ішінде ретімен 1-ден 30-ға дейін
санау керек.
|
Оқушыларға жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасату.
|
Талдау
|
5 мин
|
Тест жұмысы
|
Оқушылар тест жұмысын орындайды.
|
Жинақтау
|
8 мин
|
Мақсаты:
Оқушылардың салыстыру және ажырата алуын қадағалау.
Венн диаграммасы
|
Оқушылар косинустар теоремасы мен синустар теоремаларын салыстырады.
|
Қорытынды
Рефлексия
|
6 мин
|
1.Сабақтан алған әсерлеріңді алдыларындағы смайликтерге белгілеп
қойыңдар.
2.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?
Не білдім?
|
Не ұнады?
|
Сабақтан алған әсерім
|
|
|
|
|
Қосымша №6
1.Оқушылар смайликтерге өз көңіл-күйлерін белгілеп қояды.
2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.
|
Үйге тапсырма
|
1мин
|
№479 , Синустар теоремалары.
|
Оқушылар
күнделіктеріне жазып алады.
|
Бағалау
|
2 мин
|
Мұғалім
қорытынды бағаны өзі қояды.
|
Оқушылар
бағалау критерийлер арқылы топтағы көршілестерін бағалайды.
|
|
|
|
|
|
|
|