Сөз және оның мағынасы
Сынып: 4
Сабақтың
мақсаты:
Мақсаты:
1)
Оқушыларға көп мағыналы сөздер туралы түсінік беру және оларды сөз аралығында
қолдана білуге үйрету;
2) Жұппен, топпен жұмыс істеуді, ой жинақтауды, бірін-бірі, өзін-өзі бағалауды,
шапшандыққа, тақырыпты қорытындылауға, сыни тұрғыдан ойлауға үйреніп,
көшбасшылық қабілеттерін дамытады.
Сабақтың түрі:
жаңа білімді меңгеру
Сабақтың
әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауаптар
Сабақ барысы:
І. Психологиялық
ахуал
ІІ. Топқа бөлу
ІІІ. Тақырыпқа
шығу
Пәнаралық
байланыс: әдебиеттік оқу
Оқытуды
ұйымдастыру формасы: топпен, жұппен, жеке дара.
Сабақтың
көрнекілігі: стикерлер, постерге арналған қағаздар,
маркерлер, қима қағаздар
Сабақтың
барысы:
Кезеңдері
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Ұйымдастыру
|
Оқушылармен амандасу. Мұғалім оқушыларға
сабақтың өту тәртібімен, ретін түсіндіреді. Журнал бойынша оқушыларды түгендейді.
Оқушыларды топқа бөледі. Мұғалім оқушыларға өткен тақырып бойынша қысқаша
сұрақтар қойып, үлестірмелі қағаздарды таратады.
|
Мұғаліммен амандасады. Кезекші оқушы үй жұмыстарын жинап, мұғалім үстеліне қояды. Оқушылар
топқа бөлінеді. Үлестірмелі қағаздардағы тапсырманы орындайды.
|
Жаңа сабаққа дайындық
|
Өткен тақырыптан алған білімдерін тексере
отыра, сұрақтар қойылады:
1.
Сөз дегеніміз не?
2.
Мағына дегеніміз не?
3.
Мәндес сөздер дегеніміз не?
4.
Қарама-қарсы сөздер дегеніміз не?
|
Мұғалімнің қойған сұрақтарына оқушылар
сұрақ-жауап арқылы жауап береді.
|
Жаңа тақырып
|
Берілген тапсырманы тексеріп орырып жаңа
тақырыпқа шығамын. Тақтаға мына сөйлемдерді жазамын: а) Марат атты суарды.
ә) Асан садақпен атты.
|
Үлестірмелі қағаздағы жауаптарын оқып
отырып, көп мағыналы сөздердің ережесін шығарады. Тақтадағы сөздерді оқып,
көп мағыналы сөздерді табады.
|
Бекіту
|
Кітаппен жұмыс: 1-жаттығу. Қарамен
жазылған сөздердің мағынасына көңіл аудартам.
2-жаттығу. Сөйлемдегі қарамен жазылған сөздердің
басқа мағыналарын таптырып, сөйлем құратамын.
4- жаттығу. Берілген сөздерден көп
мағыналы сөздерді таптырып, сол сөздердің мағыналарынан сөйлем құратамын
|
Кітаппен жұмыс: 1-жаттығу. Қарамен
жазылған сөздердің мағынасына көңіл аударады.
2-жаттығу. Сөйлемдегі қарамен жазылған
сөздердің басқа мағыналарын тауып, сөйлем құрайды.
4- жаттығу. Берілген сөздерден көп
мағыналы сөздерді тауып, сол сөздердің мағыналарынан сөйлем құратайды.
|
Сергіту сәті
|
Сергіту сәтін ұйымдастырады
|
Сергіту сәтін жасайды
|
Қорытынды
|
Әр топқа көп мағыналы сөз беремін. Әр
мағынасына сөйлем құратып, суретін салдырамын.
|
Берілген көп мағыналы сөздің мағыналарын
тауып, сөйлем құрайды. Сол сөйлемге сай топпен суретін салады.
|
Үй жұмысы
|
5-жаттығу. 62 бет. Көп нүктенің орнына
тиісті сөздерді қойып жаздырамын. Сөз және оның мағыналарын қайталатамын
|
Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып
жазады. Сөз және оның мағыналарын қайталайды.
|
Бағалау
|
Оқушыларға алдарындағы түрлі-түсті
қағаздар арқылы бағалатамын.
|
Алдарындағы түрлі-түсті қағаздармен
бір-бірін бағалайды. Мұғалімге күнделіктерін әкеліп бағаларын қойдырады.
|