Екібастұз қаласының №17 ЖОББМ
Сабақтың тақырыбы: Рационал теңдеулерді шешу
Сынып: 8 «а» сынып
Пән мұғалімі: Сырымбетов Б.М.
2015-2016 оқу жылы
Пән: алгебра, Өтілу мерзімі: 9.02.2016. Сынып: 8 «а» сынып. Пән мұғалімі: Сырымбетов Бауыржан Маратович
Тақыбыры: РАЦИОНАЛ ТЕҢДЕУЛЕРДІ ШЕШУ
Мақсаты: оқушылардың рационал теңдеулерді шешу дағдыларын анықтау;
Міндеттері:
Квадрат теңдеуін дискриминант арқылы шеше алу;
Квадраттың коэффициенттерін анықтай алу;
Квадрат теңдеуге Виет теоремасын қолдана алу;
Биквадрат теңдеуді шығара алу;
Топтық жұмысқа өз ойын ашып айта алу;
Өзгелердің ойын тындай алу
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: жартылай ізденіс
Сабақтың формасы: топтық, жеке (дара), жұптық
Бағалау түрлері: топтық, өзің-өзі, жұптық
Модульдер: ОмОЖТ (оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдері), СТОҮ (сыни тұрғыдан ойлауды үйрету), ОҮБжОБ (оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау), ОмОАКТП (оқыту мен оқуды ақпараттық-коммуникациялық тенхнологияларды пайдалану), ТжДБО (талантты және дарыңды балаларды оқыту), ОЖЕСОжО (оқушылардың жас ерекшіліктеріне сәйкес оқыту және оқу), ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық).
Күтілетін нәтижелер: топтық жұмыс арқылы өз іскерлігін реттейді, өз ойын ашық айта алады, өзгелердің ойын сыйлайды, жауапкершілік дағды қалыптасын дамиды. Сынып ішінде психологиялық жағдай болып тұрады.
Құрал-жабдықтар: ИТ (интербелсеңді тақта), actovvote тестілеу құрылғысы, тапсырмалар карташалары, стикерлер, маркерлер, постерге арналған плакаттар, бағалау парағы, бағалау таблосы
Кезеңдер
мен
уақыт
Қолданылатын
модульдер
Тапсырмалар
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Ұйымдастыру
1-2 минут
Сынып деңгейлеріне қарай төрт топқа бөлінеді
Топтарға тапсырмаларды таратын дайындап 0ояды тәсілін қолданады
Бағалау парақтарын таратады
Топ көшбасшысы сайланады
Топ көшбасшысы бағалау парағына топ мүшелерінің аттарын толтырады
БІЛУ
(өткенді қайталау)
1 минут
2-3 минут
1-2 минут
ОмОЖТ, СТОҮ, ОҮБжОБ, ОмОАКТП, ОЖЕСОжО, ОБжК
Интерактивті тақтадағы тапсырмаларды орындау
қандай квадрат теңдеулер түрәмен таныссыдар? (толық, толымсыз, квадрате теңдеуге келтірілгкен теңдеу, биквадрат теңдеу)
тақтадағы теңдеулерді түріне қарай топтастырыңдар
ал балалар бүгінгі сабақтың мақсаты қандай?
Оқушыларға ИТ-да тапсырмаларды орындатады
Тапсырмаларды ИТ орындайды
Топ көшбасшысы тапсырма дұрыс орындауына қарай оқушыларға (өз тобының мүшесіне болса) бағалау парағына баға қояды
Сергіту сәті
3 минут
Жаттығулар жасау
Жаттығулар жасау
ТҮСІНУ
23-25 минут
ОмОЖТ, СТОҮ, ОҮБжОБ, ОмОАКТП, ОЖЕСОжО, ОБжК
Тақтадағы әр квадрат түрлері қандай жолмен шешіледі
А
№1. Дискриминант арқылы түбірлерін тап
а) 5х2 – 8х + 3 = 0;
ә) х2 – 15х + 26 = 0
№2. Түбірлері арқылы теңдеу құрастыр
а) 4 пен 7;
ә) -6 мен 3
№3. Теңдеуді жаңа айнымалы еңгізу арқылы шығар
х4 + х2 – 2 = 0
В
№1. Дискриминант арқылы түбірлерін тап
а) 2х2 + 7х – 9 = 0;
ә) 2х2 – 4х + 2 = 0
№2. Теңдеудің түбірлерін тап
№3. Жаңа айнымалы еңгізу арқылы шығар
(5х + 1)2 + 6(5х + 1) – 7 = 0
С
№1. х2 + 5х + 4 = 0 теңдеуінің түбірлері х1 мен х2 болсын. Келесі шарттарды орындай отырып, квадрат теңдеу құрастырыңдар
№2. х2 + bх – 4 = 0 теңдеуінің бір түбірі 8 болса, онда оның екінші түбірі мен b коэффициентін тап
№3. Жаңа айнымалы еңгізу арқылы шығар
Топтық жұмыс жасайды
Постерге берілген тапсырмаларды орындайды
Топ көшбасшысы тапсырма дұрыс орындауына қарай оқушыларға (топтық бағалау) бағалау парағына баға қояды
ҚОЛДАНУ
ОмОЖТ, СТОҮ, ОҮБжОБ, ОмОАКТП, ОЖЕСОжО, ОБжК
Тапсырмалар орындалып болған соң олардың жауаптарын береді
Оқушылар топ ішінде ақылдаса отырып, осы тапсырманы орындайды. Тапсырманы берілген уақыт ішінде аяқтау керек.
Дәптермен алмасын жұптық бағалау жүргізіледі
ТАЛДАУ
22-25 минут
ОмОЖТ, СТОҮ, ОҮБжОБ, ОмОАКТП, ОЖЕСОжО, ОБжК
ЖИНАҚТАУ
3 минут
ОмОЖТ, СТОҮ, ОҮБжОБ, ОмОАКТП, ТжДБО, ОЖЕСОжО, ОБжК
1-2 оқушы есептердің бірі тақта алдыңда қорғалады
Сабақты қорытындылайды
Берілген тапсырма ішінен біреуін тақта алдыңда баяндап отыра шығарады (1-2 оқушы)
БАҒАЛАУ
1-2 минут
ОмОЖТ, СТОҮ, ОҮБжОБ, ОмОАКТП, ТжДБО, ОЖЕСОжО, ОБжК
Есептер шығару барысыңда қандай қиындықтар туындады?
Біз өз мақсатымызға жеттік пе?
Келесі сабақта тағы нені үйренгілерін келеді?
Оқушылар жауап береді
Топ көшбасшылары бағалау парақтарының қорытындысын жариялайды
Баға қою мен үй тапсырмасы
1-2 минут
Қорытынды
2-минут
Оқушыларға үйтапсырмасы ретінде карташалар тарату
Теңдеуді шеш:
а) х2 + 6х + 8 = 0;
ә) 2х2 – 6х – 329 = 0;
Толымсыз теңдеуді шеш:
а)5х2 – 4х = 0;
ә) 1 – 4х2 = 0;
Теңдеуді шеш, жэауабын Виет теоремасымен тексер:
а) х2 – 2х – 9 = 0;
ә) 2х2 + 7х + 6 = 0;
Жаңа айнымалы еңгізу арқылы шеш:
а) х4 – 8х2 – 9 = 0;
ә)(х2 – 9)2 – 8(х2 – 9) + 7 = 0
Карташалар таратып, оған шығару бағытын береді
Бағалау парағына сүйене отырып, қорытынды баға қояды
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
№
Оқушының аты
Өткенді қайталау
А
В
С
Қорғау
Қорытынды баға
№1
№2
№3
№1
№2
№3
№1
№2
№3
а)
ә)
а)
ә)
а)
ә)
1
2
3
4
5
6