Инфоурок Всеобщая история ПрезентацииҚазақстан мәдениеті 7 сынып

Қазақстан мәдениеті 7 сынып

Скачать материал

                              Сабақтың тақырыбы:         ІХғ ІІ жартысы-ХІІ ғасырдың басындағы            

                                                        Қазақстан мәдениеті тарауын қайталау.

Пәні: Қазақстан тарихы

 

 

Мектеп: №1.М.Әуезов жом.

Күні: 12.12.2016ж

 

Пән мұғалімі: Макка Мадина Айдарбекова.

Сынып 7 сынып

Қатысқан оқушылар  саны:

Сабаққа келмеген оқушы саны:

 

 

Сабаққа негізделген оқу мақсаттары:

Оқушылармен  ІХ-ХІІІ ғасырдағы қалалық мәдениеттің дамуын, қолөнер, сауда, шаруашылықтың дамуы, сәулет өнері, дін, мәдениет, ғылым мен білімді біліп,танысып  өмірде қолдана білуге \тақырыпқа байланысты  суреттегі  орта ғасырлық мәдениетке қатысты  мамандарға таихымен танысып,  жетістікке жетуі, сөйлеу мәдениеті арқылы жеткізе білу. \қойылым, ашық сұрақтар арқылы\ дайындық жасау. \  Бұл тақырып болашақтағы алатын мамандықтардың түп негізін қалайтынын түсіну, білу. Мықты білім арқылы сыныптың жетістікке жетуін бір апта келесі сабаққа\22.10.16ж.\ дейін қадағалау.

Сабақ мақсаттары:

білімділік: Дамыған орта ғасырлардағы Қазақстан жерінде болған мәдениетті білу, түсіну.

дамытушылық:

Тарихи танымдық қабілетін дамыту.

тәрбиелілік:  адалдыққа, еңбекқорлыққа, мамандықтың түрлерімен танысуына жол ашу, тәрбиелеу.

 

Күтілетін нәтиже:• Орта ғасырлардағы қалаларды үш топқа бөліп қарастырады;  X-XII ғ қала құрылысындағы өзгерістерді танытады;

• Қолөнер саласында қыш құмырашылардың қолы жеткен жетістіктерінің сырын ашып біледі; X-XII ғ сауданың дамығандығын және ақша айналымының болғандығын түсіндіреді;

Қала мәдениеттің дамуына ислам дінінің маңызды рөл атқарғанын түсіндіреді; Ислам дінінің пайда болуымен қалалар мен қыстақ-кенттерде салынған мешіттерді тұтастырады; Мұсылманша жерлеу салтына қозғау салады; Қожа Ахмет Йасауидің даналық кітабы еңбегі адам баласын адал болуға тәрбиелеген тұстарын түсіндіреді; Ахмет Йасауидің жолын қуған шәкірттерінің бірі Сүлеймен Бақырғанидың халықты имандылыққа шақырғаны туралы ой түйіндейді;  Ислам дінінің нығаюы қазақ жеріндегі ғылым мен білімнің дамуына зор үлесін қосқан деп жақтайды

 

Модульдердің қолданылуы: АКТ, сыни тұрғыдан ойлау, оқытуды басқару және көшбасшылық.

Мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы, топпен-топқа.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: миға  шабул.

                                                  Суреттер сөйлейді.

                                                    бейнеролик бойынша             топтық жұмыс

                                                     Мәтінмен жұмыс

                                                     Сұраққа жауап.

                                                      Бағдарлама, қойылым

 

 

Тақырыпты ашуда тақырыпқа байланысты суреттерді пайдаланып, ашық сұрақтар қойылады.

Мәтінді түсінгенін сұрақтар арқылы тексеру.

Тәжірибе жасап көру.

 

 

Қолданылатын ресурстар: мәтін, оқулық, интерактивті тақтадан суреттер, сладттартақта,стикерлер,  А—4 парағы.

Ұйымдастыру кезеңі

 

 

 

 

 

 

тренинг

Оқушылардың сабаққа назарын аударамыз

1. 5-6 оқушы.

2.5-6  оқушы

3.5-6оқушы болып, бір топ болып үш топқа бөлінеді.

1 топ

2-топ

3-топ аттарын қойып алады оқушылардың қалауы бойынша

 

 

Жоспарланған уақыт

Мұғалім  іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

басталуы

 

 

Махмұд Қашқари http://www.inform.kz/fotoarticles/20100514105243.jpg

5-6 мин

 

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQfyOXjhn_dt_7YQLxRUnd9nL4nnFP_h1vYimBvo2byhzuqI7c4YA

http://cv01.twirpx.net/0589/0589332.jpg

 

 

2-3 мин

 

 

 

2-3 мин

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e2/Kabaa.jpg/200px-Kabaa.jpg

 

http://go1.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//azretsultan.kz/wp-content/uploads/DPP_0667.jpg&mb=imgdb_preview_1247

 

 

 

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR16iCpZFqZZyPDg20mNPomZjr1a2BvxojSM3ynqnW8LG3ciQ_rVjdkjw

 

 

 

2-3 мин

 

 

 

 

 

 

 

Уй тапсырмасы бойынша Көрнекті қайраткерлер туралы

 

 «Сен білесін бе?» әдісі бойынша жұптық жұмыс беріледі.

 

 

Жұптар жауап беріп болған соң,қорытындылап, жаңа сабақта жалғастырады.

 

Тақырыпқа байланысты суреттер беріледі

Мақсаты түсіндіріледі.

 

 

Топтарға оқулыққа негізделген тапсырмалар беріледі.

 

Топтарға  оқулықтағы мәтін бойынша  тапсырмалар  беріледі.

1 топқа Қалалық мәдениет, қолөнер, сауда, құрылыс

2 топқа Дін, Исламның таралуы

3 топқа Ғылым мен білім

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/67/Biruni_Iranian.jpg/300px-Biruni_Iranian.jpg Lunar eclipse al-Biruni.jpg

 Көрнекті қайраткерлердің өмірі мен еңбегі жөнінде жұптар бір-біріне сұрақ беру арқылы орындайды.

 

Сен білесін бе?М. Қашқари қай ғасырда өмір сүрген?

-Ия білемін.......... деп жалғастырып жауабын атады. Келесі жұп та, солай жалғасын табады.

Оқушылар өздерін құдды жүргізушіге ұқсап диалогты  дұрыс жасағанына қуанып, жаңа сабаққа құлшына кіріседі.

 

Сыни ойлау арқылы оқушылар тақырыпты болжайды.

Топтағы оқушылар оқиды, естиді, көреді.

 

Оқушылар  көргенін өз ойларын, тұжырымды жауаптарын айтады,

көреді.Тақырыпты ашады.

 

Оқушылар   бірлесіп қайталау сабағын еске түсіріп, орындайды.

Сабақтағы тақырыптарды еске түсіреді.

1 топта әр оқушы өзін сәулетші, саудагер, қолөнерші, етікші дегендей өздері бөліп алады. Тапсырманы диалог арқылы орындайды. Оқушылардың ойлау қабілеті мен көшбасшылығына байланысты түрлене  береді.(қойылым)

2 топта. Ислам діннің таралуын кластер арқылы топтық жұмыс жасайды.

3 топта ғылым мен білімді постер арқылы  талдау,  салыстырмалы топтық жұмыс жасайды.

 

 

Ортасы 7-21 мин

 

 

Картинки по запросу коллектив фото

Дайын топтардың белгі беруін күтеді.

Әр топтар тапсырмаларын  орындап болған соң басқа топтың немесе сабаққа еніп отырған мұғалімнің пікірін біліп, өзі бағыт-бағдар беру арқылы қорытындылайды.

Дайындалады, дайын топ шығады  орындайды, көрсетеді, талдайды, салыстырады, өздерінің білімдерін қорытындылайды. келесі топтар тыңдап, өз пікірімен бөліседі.

Аяқталуы 2-3 мин

 

 

Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Формативті бағалау

Критериалды бағалау

 

 

 

 

 

 

 

ІІ.Қорытынды.

Дамыған орта ғасырдағы мәдениет пен ХХІ ғасыр мәдениетін салыстырып, ерекшелігін айтуға бола ма?

Болса қалай?

Оқу үшін бағалау тақырыптың басталу бөліміне  байланысты

 1-3балдың  арасы.

Орта бөліміне байланысты

 1-3 балдың арасы.

Креативті жауап берген оқушы мен топ үшін 1 бал қойылады.

7-8 балға «бес» деген баға

4-6 балға «төрт» деген баға

1-3 балға «үш» деген баға

 

әр оқушы  немесе әр топ тапсырманы орындап, жақсы жауап бергенде

Топ бойынша бір-екі оқушы жауап береді.

 

 

Оқуды бағалауда топтар бір-біріне өз пікірлерін жеткізіп, дәлелдейді.

 

 

 

 

 

 

 

 

Қошеметтеп отырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс келесі сабақта жалғасын таппақ.

 

Талдау  1-2мин

Swot талдау беріледі

 

Ағылшын тілінде

Қазақша тілінде

мысал

S

Strengths

 

Мықты

жағы

 

Көптеген, қызықты(қандай?) тапсырмалар берілуі

W

Weaknesses

 

Әлсіз

жағы

 

Жауап беруде уақыттың болмауы

O

Opportunities

 

Мүмкіндіктер

 

Мынадай басқа тапсырмалар болса екен

t

Threats

 

Қауіп қатері.

 

Түсінбеген тақырып.

 

Топта, жеке  толтырылады.

 

Жазып, оқып береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақстан мәдениеті 7 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Промышленный дизайнер

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
