Инфоурок Математика КонспектыБиквадрат тәңлимилиригә һесап ишләш 8 синип

Биквадрат тәңлимилиригә һесап ишләш 8 синип

Скачать материал

           Сабақ жоспары                                                                                   «Бекітемін»

                                                                                                                    ________________

                                                                                                               Оқу ісінің меңгерушісі

                                                                                                                 «____» ________20 15 ж

Күні:

Мұғалімнің есімі: Абдуллаева Г.И.

Сынып     8 «Б»

Пән   Алгебра

Оқушы саны: 13

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Биквадрат тәңлимилиригә һесап ишләш

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

 Биквадрат  тәңлимилирини йешиш усулини һесап ишләштә пайдилинишни билиду.

 

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

 биквадрат тәңлимә хусусийәтлирини пайдилинип һесап ишләйду.

Оқушылардың басым бөлігі:

биквадрат тәңлимини квадрат тәңлимигә түрләндүрүшни билиду.

Кейбір оқушылар:

Мурәккәп тапшурмиларни орунлайду

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер:

 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Кавадрат тәңлимә

Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?

 

Жазылым бойынша ұсыныстар:

аx2 + bx +c =0 кв. тәңлимә  аx4 + bx2 +c =0- биквадрат тәңлимә

Алдыңғы оқу

Квадрат тәңлимә

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

 

 

Басталуы

0 – 10

Оқуғучиларни уюштуруш

«Интимақлиқ атмосферисини»қуруш

М)Синипни карточкилар арқилиқ топқа бөлүш

аx2 + bx +c =0 – квадрат тәңлимә

x2 + px +q =0 – кәлтүрүлгән квадрат тәңлимә

аx4 + bx2 +c =0 – биквадрат тәңлимә

С)«Иссиқ орундуқ» стратегияси арқилиқ өткән дәрисни тәкрарлаш

( «Иссиқ орундуқта» олтарған оқуғучи оқуғучиларниң қойған соаллириға жавап бериду. Соалға жавап берәлмиән жағдайда соал қойған оқуғучи өзи жавап бериду. оқуғучилар очуқ соал қойиду. )

Т.Ж)«Ким чапсан?»  биквадрат тәңлимисигә бағлиқ жәдвал толтуруш.

Дәрислик

Презентация

А4 формати

Ортасы

 

11-40

«Бирикип көтәргән жүк йеник»

Т.Ж)Мавзуға бағлиқ тапшурма орунлаш

Китап билән иш

«Квадрат тәңлимә» топи  №194(1)

«Кәлтүрүлгән квадрат тәңлимә» топи №194(2)

«Биквадрат тәңлимә» топи №194(3)

Ж.) Маслаштуруш тести

(мустәқил иш)

 1.a=9,  b=17, c=8   биквадрат тәңлимиси;

2.х2-8х+9=0  тәңлимисиниң томурлириниң қошундиси билән көпәйтмиси немигә тәң?

3.х2=0,49 тәңлимисиниң томурлири;

4.Толуқ әмәс  квадрат тәңлимә ;

5.х1=9,  х2= -1 томурлири арқилиқ квадрат тәңлимә қуруң.

Жаваплири:

1. х12=8; х12=9.

 2.9х4+17х2+8=0

 3. 49-25х2=0 .

4. х2-8х-9=0;

5. х1=0,7; х2=-0,7

 

Т.Ж)«Молжалаш» стратегияси

PIZA- логикилиқ тапшурма

Топларға тапшурма

Сұрақ 1: Фудзи тауына шығу 

Фудзи тауының басына шығу көпшілік үшін әр жылдың 1 шілдесінен  27 тамызына дейін ашық. Осы уақыт аралығында 200 000-ға жуық адам Фудзи тауының басына шығады. 

Орташа есеппен алғанда, күніне шамамен қанша адам Фудзи тауының басына шығады?

A 340 B 710 C 3400 D 7100 E 7400  

Ж) «Ким өзар?»

Дәрижилик һесап ишләш

С- дәрижилик тапшурма №197(1)

 

Тапшурмини дәптәргә орунлайду.

 

 

Аяқталуы

41-45

биквадрат теңдеуді шешу туралы түсінікті қортындау

биквадрат теңдеудің түбірін қалай табамыз?

һәр бир топ өз чүшәнчисини ейтиду

Өй тапшурмиси: №196(4-6)

Оқуғучилар алған билимлирини өзлири баһалайду.

Оқуғучилар бир- бирини баһалайду

Оқуғучилар билән әкси бағлиниш

Билимән, билдим, билгүм келиду.

Баһалаш критерияси

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті

жоғары оқушыларға

тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

 

 

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не

білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім және

неліктен?

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

Дәрисни баһалаш критерияси  

Өй тапшурмиси

Дурус орунланған 

Өткән дәрисни тәкрарлаш

Һәр бир жавап бир упай

Дәрислик билән иш

Тест

 дурус жавап бир упай

С-дәрижилик тапшурма

Йәкүнләш  һәр бир жавапқа бир упай

Барлиқ упай сани

Баһа 

3

1

3

1

5

1

 

 

«5» -  18-20 упай    «4» - 17-13 упай     «3»  12-10 упай  «2» -  0-9 ұпай

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Биквадрат тәңлимилиригә һесап ишләш 8 синип"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Семейный психолог

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
