Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Конспекты / Геометрия пәнінен "Қималар" тақырыбындағы ашық сабақ

Геометрия пәнінен "Қималар" тақырыбындағы ашық сабақ


  • Математика

Поделитесь материалом с коллегами:


Тақырыбы: Қималар


hello_html_m1f961f2e.png hello_html_m7442feff.png


Сыныбы: 10

Пән : Геометрия

Сабақтың типі : Жаңа тақырып меңгеру

Сабақтың мақсаты :

а) Білімділік: Қиюшы жазықтық, көпжақтың қимасы, параллелепипедтің диагональдық қимасы ұғымдарымен таңыстыру, тікбұрышты параллелепипедтің және тетраэдрдің қималарын салып үйрету

ә) Дамытушылық: Оқушылардың геометрия пәніне деген қызығушылығын арттыру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, тез есептей білуге баулу

б) Тәрбиелілік: Дәлдікке,ұқыптылыққа,ұжым намысын жоғары қоюға тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақта, компьютер, проектор, плакаттар, карточкалар, бағалау парақтары, т.б.б

Сабақтың жоспары :

I. Ұйымдастыру ( 3 – мин )

II. Үй тапсырмасын тексеру ( 5 – мин )

III. Өтілген тақырыпты қайталау ( 10 – мин )

IV. Жаңа тақырып түсіндіру ( 15 – мин )

V. Жаңа сабақты бекіту ( 7 – мин )

VI. Үйге тапсырма ( 3 – мин )

VII. Оқушыларды бағалау ( 2 – мин )

VIIІ. Қорытынды.

Сабақтың барысы :

І. Үйымдастыру:

а) Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, олардың дайындығына және сынып тазалығына назар аудару.

ә) Сыныптағы оқушыларды 3 топқа бөлемін:
1.
«Куб» тобы
2. «Параллелепипед» тобы
3. «Тетраэдр» тобы

ІІ. Үй тапсырмасы бойынша оқушылардың білімін тексеру

  1. Бәйге (сұрақ-жауап)

а) Тетраэдр дегеніміз не?

ә) Куб деп неге айтамыз?

б) Параллелепипед деп қандай фигураны атаймыз?

  1. Ғажайып алаңы (есептер шығару)

Бір оқушы тақтаға есепке шығады. (Үй жұмысы) § 8 №2 (35 бет)

Берілгені:

Ahello_html_m219505de.gif Є α, D

Bhello_html_2c6fcd7.gifhello_html_2c6fcd7.gif Є α C Шешуі: 1) С

AC | | BD

AC = 8 8 12

BD = 12 8

AB = 6 6 - х E A

Ehello_html_77845977.gif = DC U α В х Е х А Е 6 - х В

AE = ?

12 hello_html_m212a9b59.gif

hello_html_m4b7cff00.gif

D hello_html_37612126.gif

hello_html_m78f73456.gif

hello_html_7413efb9.gif

hello_html_58a8946d.gif

Жауабы: hello_html_m6b346e18.gif


  1. Кім жылдам (Логикалық есептер)


1-топ: Берілген геометриялық фигурада неше үшбұрыш бар?


hello_html_3bcc2f5a.jpg

Жауабы: 18 үшбұрыш бар.


2-топ: Мына геометриялық фигурада неше үшбұрыш бар?




Жауабы: 16 үшбұрыш бар.


3-топ: Берілген геометриялық фигурада неше үшбұрыш, неше төртбұрыш бар?





Жауабы: 14 үшбұрыш, 8 төртбұрыш бар.


III. Үй жұмысын бекіту:






Көпжақтардың атауы




Жақтарының саны


Жақтары

қабырғаларының саны

(Әрбір жағының қабырғасы)



Төбелерінің саны




Қырларының саны

Төбесіндегі қырларының саны

(Бір төбеден шығатын қырлары)

1

Куб

6

4

8

12

3

2

Тетраэдр

4

3

4

6

3

3

Параллелепипед

6

4

8

12

3


IV. Жаңа тақырып түсіндіру:

Егер жазықтық пен көпжақтың ортақ бөлігі (үшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыш, т.с.с.) көпбұрыш болса, онда мұндай жазықтықты қиюшы жазықтық деп атайды.

Параллелепипед табандарының параллель диагональдары арқылы өтетін жазықтықпен қимасы оның диагональдық қимасы деп аталады.


Есептер шығару: ( С - тобы. № 1, 36 бет ).

Берілгені: АBСDA1 B1 C1D1hello_html_m759c23e2.gifкуб hello_html_258bf56e.gif

Қыры 2 см

K, L, Mкуб қырларының орталары

S(KLM)=?hello_html_m3f23318d.gif Жауабы: hello_html_m5178ab89.gif

V. Жаңа сабақты бекіту:

1 тапсырма


Мақсаты: Қималар тақырыбында алған білімдерін бекіту


1 топ

2 топ

3 топ

С тобы № 2 ( 36 бет )

С тобы № 7 ( 37 бет )

С тобы № 9 ( 38 бет )

Жауабы: hello_html_m7594a0f8.gif

Жауабы: hello_html_3c0b4739.gif

Жауабы: hello_html_m37b564f7.gif



2 тапсырма. Шапшаңдық гимнастикасы

(Пайыздарды өсу ретімен жазып жасырылған сөзді табу керек, жауабы; қималар )



3%----210%----52%----15%-------25%----40%--------80%
қ--------р--------л--------и---------м----------а---------а

3 тапсырма. Геометриялық диктант


Сөйлемді аяқта:

1. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы... жауабы; 180 градус

2. Кеңістікте фигураларды зертейтің геометрияның бөлімі... жауабы; стереометрия

3. Екі нүкте арасындағы түзу... жауабы; кесінді

4. Екі қабырғасы тең үшбұрыш... жауабы; тең бүйірлі үшбұрыш

5. Бұрышты өлшейтін құрал ... жауабы; транспортир


VI. Үй тапсырмасы:

Есеп: § 9. С - тобы. № 8 ( 38 бет )


VII. Оқушыларды бағалау:

Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалау.


Аты-жөні

Тапсырмалар

Баға

1

2

3

1






2






3






4






5






6








VIIІ. Сабақты қорытындылау:

Жиналған ұпайлары арқылы жеңіске жеткен топты анықтау.





