7-сынып.
Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы 06.02.2016жыл
Сабақтың тақырыбы: §49. Ғылыми білімдердің дамуы
Сабақтың мақсаты:
? ХҮ
ғасырдағы дүние жүзіне әйгілі болған ғалымдармен, олардың еңбектерімен
таныстыру;
? Оқушылардың
оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап,
салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
? Оқушыларды
дүниежүзілік мәденеиттің баты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке,
елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, суреттер, сызба, слайд
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Ü Оқу
құралын тексеріп түгелдеу
Ü Оқушылар зейінін
сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Томас
Мордың қөзқарасының қалыптасу себебін түсіндіріңдер? Қазақстанда ХҮ ғасырда
Т.Мордың көзқарасына ұқсас ұжмақ жер іздеген қандай ойшыл болды?
Рабле өз романында
феодалдық дүниені қалай сынады?
Шекспир
шығармалары кейіпкрлерінің өзара байланысын түсіндіріңдер. Қазақтың қай
жазушысы Шекспир шығармаларын қазақ тілінде аударды?
Қиялшыл да
күлдіргі Дон Кихот бейнесі несімен қымбат?
ХҮІ-ХҮІІ
ғасырлардағы ұлы жазушылардың шығармашылығынан Қайта өркендеу мәдениетінің
қандай ерекшеліктерін көруге болады?
ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары:
«ККК»әдісі
бойынша оқушыларды
метематик
суретші
тарихшы
географ етіп бөлу.
1. Ғылымның
дамуы
2. Коперник
Николай
3. Бруно
Джордано
4. Галилео
Галилей
ІV.Сабақты бекіту:
G ХҮ-ХҮІІ
ғасырларда әлем құрылымы жөніндегі жаңа көзқарастар қалай пайда болды?
G Дүниенің құрылымы
жөніндегі Птоломей мен Коперниктің пікірлерін салыстырыңдар. Коперниктің ғылыми
жаңалығы несімен бағалы болды?
G Д.Бруно әлемнің
құрылымы жөніндегі түсінікке қандай жаңалық енгізді?
G Коперник пен
Бруноның көзқарасын Галилей қалай дәлелдеді және дамытты?
V. Бағалау: өзін-өзі
VІ. Үйге тапсырма: § 49. ХҮ-ХҮІІ ғасырлардағы ғалымдардың ашқан ғылыми